Funkcjonalny przedpokój - jak zaaranżować?

Funkcjonalny przedpokój - jak zaaranżować?

Przedpokój jest wizytówką domu i mieszkania. Pierwsze wrażenie, jakie na nas wywiera, jest niezwykle ważne. Wchodząc do środka, chcemy, aby przestrzeń była zapraszająca, przestronna i funkcjonalna. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę projektując przedpokój.
2:00 min
0
1

Na niewielkiej przestrzeni przedpokoju rozgrywa się znaczna część naszego życia. Potrzebujemy miejsca, w którym przygotujemy się do wyjścia: założymy obuwie i kurtkę, a po powrocie do domu odstawimy torebkę czy siatki z zakupami. To miejsce pozostaje w ciągłym ruchu, dlatego bardzo ważne jest funkcjonalne wydzielenie stref przechowywania i odkładania w małym przedpokoju. 


Warto zastanowić się, jakie rozwiązania najlepiej sprawdzą się w naszej przestrzeni. Zwłaszcza jeśli mamy kawalerkę lub małe mieszkanie pozbawione tradycyjnie wydzielonej strefy wejściowej. Odpowiednie planowanie pozwoli utrzymać porządek i estetyczny wygląd przedpokoju.

Autor:
Redakcja
Data:
18.03.2019
Aktualizacja:
04.07.2024
Przedpokój z lamelami i niebieskim siedziskiem
Projekt przedpokoju z tapicerowanym siedziskiem. Fot. Spacja Studio

Niezbędne wyposażenie - wieszak, lustro i siedzisko

Podstawowym wyposażeniem przedpokoju jest szafa lub wieszak na odzież, której domownicy używają na bieżąco. Wieszak stojący jest efektowny, ale zajmuje więcej miejsca niż wieszak ścienny do przedpokoju. Jeśli pozwala na to przestrzeń, wybierzmy szafę zamykaną. Ograniczy to powstawanie widocznego bałaganu oraz ochroni ubrania przed kurzem. Nowoczesny przedpokój w bloku warto więc wyposażyć w szafę z regulowanymi półkami i dużą ilością wieszaków. Pamiętajmy o dedykowanej przestrzeni do przechowywania obuwia. Możemy kupić gotową szafkę na buty lub wykonać ją na wymiar. Kompleksowy projekt mini garderoby w tym miejscu to najlepsze rozwiązanie. Dzięki indywidualnemu rozplanowaniu przestrzeni, każdy centymetr wąskiego korytarza będzie funkcjonalnie wykorzystany. 

Przedpokój z drewnianą podłogą i cegiełkowaną ścianą
Przedpokój powinien być łatwy w utrzymaniu w czystości. Fot. Domni.pl
Scandiano
Marka Paradyż
sprawdź
Płytki na ściany w przedpokoju
sprawdź
Paradyż Scandiano Bianco Elewacja 24,5X6,6
Płytka elewacyjna (gr. 7,4 mm), 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Wildland Dark Gres Szkl. Rekt.
Płytka uniwersalna (gr. 10 mm), 14,8x89,8 cm
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź

W zależności od rozmiaru przedpokoju często znajdzie się tam szafa do przechowywania nie tylko wierzchniej odzieży sezonowej, ale także pościeli oraz innych rzeczy. Funkcjonalny przedpokój stanowi swego rodzaju neutralny grunt, na którym miejsce znajdują te wszystkie rzeczy, na które nie ma miejsca w innych pomieszczeniach i sypialniach domowników.  To znacznie ułatwi utrzymanie porządku.

Szary przedpokój w kawalerce z frezowaną zabudową
W małym mieszkaniu strefę wejściową możemy podkreślić efektownym kolorem. Projekt: Punctum Architecture
Jasny przedpokój w ceglaną ścianą
Projekt przedpokoju z ceglaną ścianą, lustrem. Fot. Archdesign Agnieszka Romańczyk

W przedpokoju przyda nam się lustro - do ostatnich poprawek włosów, makijażu czy sprawdzenia odzieży przed wyjściem. Duże lustra pomogą też powiększyć i doświetlić wąski przedpokój, gdzie brakuje naturalnych promieni słonecznych. Lustra są uniwersalne i pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Tafla na całą ścianę dopełni nowoczesny przedpokój w bloku, lub korytarz w stylu glamour. Dodatki pomogą utrzymać pożądaną konwencję. 

Jeśli nie ma lepszego miejsca na ścienne lustro w przedpokoju, warto umieścić lustro na frontach szafek w zabudowie. Lustrzana powierzchnia optycznie poszerzy przestrzeń zajętą przez zabudowę. Mniejsze lustra na tle dużej, gładkiej ściany możemy wyposażyć w dekoracyjną ramę.

Fornirowane drzwi bezprzylgowe w przedpokoju wykończonym betonem
Fot. VISO Pracownia Projektowa Aleksandra Wiśniowska-Lesiak
ciekawe pomysły

Ciekawą propozycją mebli do przedpokoju są konsole. Mały pomocnik jest wygodnym rozwiązaniem do wąskich przestrzeni. Półka lub szufladka pomieści korespondencję, klucze i inne drobiazgi.

Nowoczesny przedpokój z klasycznymi akcentami
Mała konsola to ciekawy dodatek do przedpokoju, wąskiego korytarza. Fot. meinDESIGN

Co na ścianę i podłogę w przedpokoju?

Przedpokój powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Posadzki w tej części domu najczęściej zdobią płytki podłogowe, gres lub winylowe panele. Materiał na podłodze przedpokoju powinien być trwały, odporny na wilgoć i zarysowania. Szczególnie popularne są płytki drewnopodobne do przedpokoju — podłogi inspirowane naturalnym drewnem świetnie podkreślają przedpokój w stylu skandynawskim, industrialnym lub klasycznym. 

Materiał wykończeniowy na ścianie również nie powinien utrudniać utrzymania czystości w pomieszczeniu. Wybierzmy np. zmywalną farbę lub tapetę. Mały przedpokój optycznie otworzą lustra i jasne kolory. Kolorystyka przedpokoju powinna jednak korespondować ze stylem reszty wnętrz. Dzięki temu uzyskamy efekt spójnej, przemyślanej przestrzeni i wizualnie powiększymy pomieszczenie.

Płytki imitujące drewno
Płytki podłogowe drewnopodobne są nowoczesną alternatywą dla klasycznych desek i paneli. Dzięki rosnącej popularności na...
Kamień i drewno w nowoczesnym przedpokoju
Drewnopodobne płytki łączą elegancki rysunek naturalnego materiąłu z wysoką trwałością i funkcjonalnością — świetnie sprawdzają się na ścianach i posadzkach Fot. Synage
Azario Larwood Adler
Płytka ścienna mat, 30x90 cm
sprawdź
Larwood
Marka Azario
sprawdź
Stone
Marka Azario
sprawdź
#Back to black
sprawdź
Przedpokój z drewnianą zabudową i licowanymi drzwiami
Aranżacja przedpokoju z ukrytymi, fornirowymi drzwiami. Fot. 4ma projekt
Stylowy przedpokój w szarym betonie i ciemnobrązowym drewnie
Przestronny, funkcjonalny przedpokój z dwoma rodzajami płytek podłogowych. Podczas aranżacji przestrzeni zadbano o wiele miejsca do przechowywania, wysokie lustro i siedzisko. Fot. Ceramika Paradyż
Freedust
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Oldwood Chocolate Gres Szkl. Struktura Mat
Płytka uniwersalna, 20x60 cm
sprawdź
Paradyż Freedust Grey Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x119,8 cm
sprawdź
Paradyż Freedust Grey Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Oldwood
Marka Paradyż
sprawdź
Jasny przedpokój w płytach Tubadzin Torano
Aranżacja przedpokoju z płytkami Tubądzin Torano. Fot. Domni.pl
Tubądzin Torano White MAT
Płytka podłogowa gresowa (gr. 11 mm), 59,8x59,8 cm
sprawdź
Torano
Marka Tubądzin
sprawdź

Aranżacja wąskiego przedpokoju

Mały przedpokój w domu czy mieszkaniu to najczęściej również ciąg komunikacyjny do poruszania się między pomieszczeniami, dlatego do minimum ograniczmy niezbędne wyposażenie w tym miejscu. Optyczne powiększenie i poszerzenie przedpokoju możemy osiągnąć, umiejętnie stosując proste zabiegi aranżacyjne. Ściany w wąskim korytarzu to doskonałe miejsce na większe lustro, galerię obrazów, rodzinnych zdjęć lub ciekawą tapetę. Długi korytarz w domu optycznie skrócimy tylną ścianą w ciemniejszym odcieniu.

Jak urządzić wąski przedpokój w bloku?
Przedpokój jest pierwszym miejscem, do którego trafiamy po przejściu przez próg mieszkania. Wąski przedpokój w bloku to najbardziej...
Szary korytarz z podłogą z motywem betonu Cerrad Macro
Przedpokój warto wyposażyć w miejsce do siedzenia — ławkę, siedzisko na szafce lub krzesło, na którym wygodnie zawiążemy buty. Fot. Domni.pl
Cerrad Macro Bianco
Płytka ścienno-podłogowa, 60x60 cm
sprawdź
#Na tapecie
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Minimalistyczny korytarz z podłogą Cerrad Macro
autor: Domni.pl
sprawdź
Macro
Marka Cerrad
sprawdź
Hol wejściowy z lustrzaną ścianą
Duże lustro w wąskim korytarzu zrównoważy i optycznie powiększy małe przestrzenie. Projekt: Progetti
Przedpokój z toaletką i marmurową posadzką
Przedpokój to praktyczne miejsce na toaletkę z siedziskiem. Projekt: Kupyra Studio

Aranżacja wąskiego przedpokoju często oznacza zastosowanie zasady "mniej znaczy więcej". W małym przedpokoju nie ma miejsca na zbyt wiele bibelotów. Nadmiar dekoracji może zdominować i przytłoczyć przestrzeń. Mały wieszak na klucze, ramka ze zdjęciem lub lustro wystarczą, aby pomieszczenie nabrało personalnego charakteru. Aranżując niewielkie pomieszczenia, warto dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania związane z tym miejscem. Zbyt wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni to częsty błąd popełniany przy projekcie przedpokoju. Dla poprawy komfortu użytkowania wnętrza czasem musimy pójść na kompromis.

Korytarz w stylu glamour z płytką Azario Honshu
Przedpokój powinien być spójny z resztą aranżacji domu lub mieszkania. Fot. Synage
Azario Honshu Dekor Mat
Dekoracyjna płytka podłogowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź
Azario Honshu Mat
Płytka podłogowa, 59,5x59,5 cm
sprawdź
Zabudowa przedpokoju z siedziskiem
Lustrzane szafy to popularny sposób na optyczne powiększenie przestrzeni wąskiego korytarza. Projekt: MACZ Architektura

Podobne artykuły

Płytki gresowe - rodzaje i właściwości
Płytki gresowe to jeden z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych do wnętrz, tarasów i balkonów. Ze względu na swoje...
Korytarz – wizytówka domu i mieszkania
Korytarz to często niedoceniana przestrzeń w naszych domach i mieszkaniach. Strefy komunikacyjne, łączące ze sobą poszczególne...