Funkcjonalny przedpokój - jak zaaranżować?
Niezbędne wyposażenie - wieszak, lustro i siedzisko
Podstawowym wyposażeniem przedpokoju jest szafa lub wieszak na odzież, której domownicy używają na bieżąco. Wieszak stojący jest efektowny, ale zajmuje więcej miejsca niż wieszak ścienny do przedpokoju. Jeśli pozwala na to przestrzeń, wybierzmy szafę zamykaną. Ograniczy to powstawanie widocznego bałaganu oraz ochroni ubrania przed kurzem. Nowoczesny przedpokój w bloku warto więc wyposażyć w szafę z regulowanymi półkami i dużą ilością wieszaków. Pamiętajmy o dedykowanej przestrzeni do przechowywania obuwia. Możemy kupić gotową szafkę na buty lub wykonać ją na wymiar. Kompleksowy projekt mini garderoby w tym miejscu to najlepsze rozwiązanie. Dzięki indywidualnemu rozplanowaniu przestrzeni, każdy centymetr wąskiego korytarza będzie funkcjonalnie wykorzystany.
W zależności od rozmiaru przedpokoju często znajdzie się tam szafa do przechowywania nie tylko wierzchniej odzieży sezonowej, ale także pościeli oraz innych rzeczy. Funkcjonalny przedpokój stanowi swego rodzaju neutralny grunt, na którym miejsce znajdują te wszystkie rzeczy, na które nie ma miejsca w innych pomieszczeniach i sypialniach domowników. To znacznie ułatwi utrzymanie porządku.
W przedpokoju przyda nam się lustro - do ostatnich poprawek włosów, makijażu czy sprawdzenia odzieży przed wyjściem. Duże lustra pomogą też powiększyć i doświetlić wąski przedpokój, gdzie brakuje naturalnych promieni słonecznych. Lustra są uniwersalne i pasują do wielu stylów aranżacyjnych. Tafla na całą ścianę dopełni nowoczesny przedpokój w bloku, lub korytarz w stylu glamour. Dodatki pomogą utrzymać pożądaną konwencję.
Jeśli nie ma lepszego miejsca na ścienne lustro w przedpokoju, warto umieścić lustro na frontach szafek w zabudowie. Lustrzana powierzchnia optycznie poszerzy przestrzeń zajętą przez zabudowę. Mniejsze lustra na tle dużej, gładkiej ściany możemy wyposażyć w dekoracyjną ramę.
Ciekawą propozycją mebli do przedpokoju są konsole. Mały pomocnik jest wygodnym rozwiązaniem do wąskich przestrzeni. Półka lub szufladka pomieści korespondencję, klucze i inne drobiazgi.
Co na ścianę i podłogę w przedpokoju?
Przedpokój powinien być łatwy w utrzymaniu czystości. Posadzki w tej części domu najczęściej zdobią płytki podłogowe, gres lub winylowe panele. Materiał na podłodze przedpokoju powinien być trwały, odporny na wilgoć i zarysowania. Szczególnie popularne są płytki drewnopodobne do przedpokoju — podłogi inspirowane naturalnym drewnem świetnie podkreślają przedpokój w stylu skandynawskim, industrialnym lub klasycznym.
Materiał wykończeniowy na ścianie również nie powinien utrudniać utrzymania czystości w pomieszczeniu. Wybierzmy np. zmywalną farbę lub tapetę. Mały przedpokój optycznie otworzą lustra i jasne kolory. Kolorystyka przedpokoju powinna jednak korespondować ze stylem reszty wnętrz. Dzięki temu uzyskamy efekt spójnej, przemyślanej przestrzeni i wizualnie powiększymy pomieszczenie.
Aranżacja wąskiego przedpokoju
Mały przedpokój w domu czy mieszkaniu to najczęściej również ciąg komunikacyjny do poruszania się między pomieszczeniami, dlatego do minimum ograniczmy niezbędne wyposażenie w tym miejscu. Optyczne powiększenie i poszerzenie przedpokoju możemy osiągnąć, umiejętnie stosując proste zabiegi aranżacyjne. Ściany w wąskim korytarzu to doskonałe miejsce na większe lustro, galerię obrazów, rodzinnych zdjęć lub ciekawą tapetę. Długi korytarz w domu optycznie skrócimy tylną ścianą w ciemniejszym odcieniu.
Aranżacja wąskiego przedpokoju często oznacza zastosowanie zasady "mniej znaczy więcej". W małym przedpokoju nie ma miejsca na zbyt wiele bibelotów. Nadmiar dekoracji może zdominować i przytłoczyć przestrzeń. Mały wieszak na klucze, ramka ze zdjęciem lub lustro wystarczą, aby pomieszczenie nabrało personalnego charakteru. Aranżując niewielkie pomieszczenia, warto dokładnie przemyśleć nasze potrzeby i oczekiwania związane z tym miejscem. Zbyt wiele funkcji na niewielkiej przestrzeni to częsty błąd popełniany przy projekcie przedpokoju. Dla poprawy komfortu użytkowania wnętrza czasem musimy pójść na kompromis.