Jak dbać o płytki elewacyjne?

Jak dbać o płytki elewacyjne?

Płytki elewacyjne to trwałe rozwiązanie, chętnie stosowane w naszych domach. Sprawdzamy, jak najlepiej czyścić płytki i o czym pamiętać, żeby na długo zachować estetyczny wygląd elewacji przez długie lata.
1:30 min
0
0

Płytki na elewację, stanowią popularny wybór wśród osób szukających pomysłu na wykończenie ścian zewnętrznych swojego domu. Płytki charakteryzują się wysokimi parametrami technicznymi, są odporne na zmienne warunki atmosferyczne, łatwe do utrzymania w czystości. Do wyboru mamy różnorodne wzory, formaty, kolekcje różniące się wykończeniem: kolekcje z chropowatą powierzchnią, płytki matowe, czy płytki polerowane. Płytki różnią się także materiałem, z jakiego zostały wykonane: kamień naturalny, klinkier, gres. Każdy materiał wymaga odpowiedniej pielęgnacji, doboru odpowiednich środków czyszczących, dopasowanych do właściwości danego rodzaju płytek. Innej pielęgnacji wymagają płytki ceramiczne, inaczej będziemy dbać o płytki wykonane z kamienia naturalnego.

Autor:
Elżbieta Laskowska
Data:
08.04.2025
Detal szarych płyt klinkierowych z kolekcji Paradyż Carrizo
Fot. Paradyż
Paradyż Carrizo Wood Elewacja Struktura Stripes Mix Mat
Płytka elewacyjna, 6,6x40 cm
sprawdź
Paradyż Carrizo Grey Elewacja Struktura Mat
Płytka elewacyjna, 6,6x40 cm
sprawdź
Carrizo
Marka Paradyż
sprawdź

Przyczyny zabrudzeń płytek elewacyjnych

Zabrudzenia, które powstają na naszych płytkach, spowodowane są czynnikami atmosferycznymi. Opady deszczu i śniegu, wiatr, czy wysokie zmiany temperatur wpływają na wygląd płytek. Kolejnym czynnikiem są zanieczyszczenia pochodzące z najbliższego otoczenia. Jeśli nasz dom położony jest blisko drogi o dużym natężeniu ruchu drogowego, nasza elewacja narażona jest na ciągłe osadzanie się spalin samochodowych. Do tego dochodzą dymy z kominów, sadza, która z czasem może prowadzić do odbarwienia elewacji.

Elewacja z czerwonym klinkierem Cerrad Rot
Fot. Cerrad
Cerrad Rot 19515
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź
#Ceglane motywy
sprawdź
Cerrad Rot 15616
Płytka stopnicowa, 30x30 cm
sprawdź
Rot
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Rot 15241
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź

Korozja biologiczna

Na ścianach naszych domów, zwłaszcza w mocno wilgotnych środowiskach, bliskim sąsiedztwie lasów, czy zbiorników wodnych z czasem może pojawiać się zielony osad. Korozja biologiczna to proces, w którym mikroorganizmy biologiczne (grzyby, glony, pleśń) powodują niszczenie budynku, elewacji. Na budynkach powstają zmiany, które poza estetyką, wpływają negatywnie na właściwości materiału. Powierzchnia fasady ulega zniszczeniu, co w dalszej perspektywie może prowadzić do poważnych skutków, dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego typu zabrudzeń. W przeciwnym razie takie zanieczyszczenia mogą spowodować poważne uszkodzenia naszej elewacji.

Przydomowy taras z jasnymi meblami
Fot. Cerrad
#Ceglane motywy
sprawdź
Retro Brick
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Retro Brick Curry 11979
Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm
sprawdź

Co zrobić, gdy na elewacji pojawił się mech, porosty lub pleśń?

W przypadku poważnych zabrudzeń płytki możemy najpierw dokładnie umyć za pomocą szczotki lub gąbki. Gdy problem powraca, widzimy postępującą korozję biologiczną, możemy zastosować specjalne preparaty.


Jeśli chcemy skutecznie pozbyć się mchu, porostów, czy pleśni, warto zastanowić się, jaka jest przyczyna powstawania takich zmian na budynku. Czy powodem jest nadmierna wilgoć otoczenia, czy np. słaba wentylacja całego budynku? Czy elewacja w ciągu dnia nie jest zbyt mocno zacieniona? Czy w pobliżu nie rosną krzewy, rośliny, które mogą wpływać na gromadzenie się wilgoci? Czy mamy prawidłowo wykonane orynnowanie budynku? Być może znajdziemy czynniki,  które utrudniają odpowiednie wyschnięcie ścian naszego domu.


Impregnacja płytek elewacyjnych

W przypadku, gdy wyeliminujemy wszystkie czynniki, a problem będzie powracać można rozważyć dodatkowe zabezpieczenie płytek. Impregnacja płytek zapobiega wchłanianiu wody, dodatkowa warstwa ochronna, sprawia, że płytki są mniej podatne na przyleganie zanieczyszczeń, wnikanie brudu. Impregnację płytek elewacyjnych najczęściej wykonuje się wtedy, kiedy wyraźnie zaleca to producent. W przypadku niewłaściwie dobranego prepartu na powierzchni płytki mogą pojawić się odbarwienia. 


Większość płytek elewacyjnych, dostępnych na rynku, przeznaczonych do stosowania na zewnątrz nie wymaga stosowania specjalnych preparatów i impregnatów. Powierzchnia płytki podczas procesu produkcji jest odpowiednio zabezpieczona, tak, żeby podczas użytkowania, czynniki mechaniczne i chemiczne nie wpływały na wygląd płytki.

Klinkierowa elewacja w kolorze piasku
Elewacja w ciepłym, piaskowym kolorze z płytkami Paradyż Eremite Sand. Fot. Paradyż
Paradyż Eremite Sand Elewacja Struktura Mat
Płytka elewacyjna, 6,6x40 cm
sprawdź
Eremite
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Eremite Sand Stopnica Prosta Struktura Mat
Płytka stopnicowa, 30x60 cm
sprawdź
Paradyż Eremite Sand Klinkier Struktura Mat
Płytka podłogowa, 30x60 cm
sprawdź

Metody czyszczenia płytek elewacyjnych

Jakie środki czyszczące są bezpieczne dla płytek elewacyjnych? Mniejsze zabrudzenia możemy usunąć za pomocą roztworu wody z odrobiną płynu do mycia naczyń. Unikajmy silnych detergentów, zwłaszcza takich, które w swoim składzie mają cząsteczki ścierające, które mogą prowadzić do uszkodzenia powierzchni płytki. Do usunięcia mocnych zabrudzeń, możemy użyć specjalistycznych, odpowiednich środków czystości, dedykowanych do konkretnego rodzaju płytek.


W przypadku mocnych zabrudzeń niektórzy sięgają po myjki ciśnieniowe. Przy ich stosowaniu należy zachować ostrożność, ponieważ zbyt mocne ciśnienie może uszkodzić powierzchnię elewacji, płytki i spoiny. Podczas używania myjek ciśnieniowych należy unikać kierowania wody bezpośrednio na fugi.

Jak czyścić płytki klinkierowe?

Wiele produktów do wykończenia elewacji wykonana jest z klinkieru: płytki elewacyjne, cegły klinkierowe. Jak dbać o tego rodzaju płytki, czego używać do czyszczenia klinkieru? Pielęgnacja klinkierowej elewacji przebiega podobnie, jak w przypadku płytek z gresu. 


Do codziennego czyszczenia klinkieru możemy używać miękkich gąbek, delikatnych detergentów, które nie uszkodzą powierzchni klinkieru. Do usunięcia trwalszych zabrudzeń warto wybrać specjalne środki czyszczące. 


  • -4%
    Paradyż Sundown Cotto Połysk Struktura Elewacja
    50,70 PLN
    -4% od 52,80 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 105,82 m2

  • -4%
    Paradyż Sundown Marrone Połysk Struktura Elewacja
    50,70 PLN
    -4% od 52,80 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 142,82 m2

  • -5%
    Cerrad Piaskowa

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    40,70 PLN
    -5% od 42,80 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 168,84 m2

  • -5%
    Cerrad Szara

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    53,60 PLN
    -5% od 56,40 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 445,98 m2

  • -5%
    Cerrad Loft Brick Curry 12112

    Płytka elewacyjna, 6,5x24,5 cm

    75,90 PLN
    -5% od 79,90 PLN najniższa cena

    najniższa cena z 30 dni przed obniżką

    Dostępność: 141,22 m2

Elewacja w bazaltowym klinkierze
Fot. Paradyż
Carrizo
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Carrizo Basalt Elewacja Struktura Stripes Mix Mat
Płytka elewacyjna, 6,6x40 cm
sprawdź

Codzienne zanieczyszczenia, zmienne warunki atmosferyczne wpływają na wygląd naszej elewacji. Regularne czyszczenie pozwala nam uniknąć trudnych do usunięcia przebarwień. Dbanie o wygląd płytek elewacyjnych jest inwestycją w nieruchomość i gwarancją estetycznego wyglądu przez długie lata.

Zobacz również

Kolory elewacji. Jak wybrać idealną paletę barw?
Dobór koloru elewacji wymaga od analizy wielu czynników, dopasowania do bryły budynku i otoczenia. Jak pogodzić estetykę...
Klinkier na elewacji - jak wybrać kolor i wzór?
Klinkier elewacyjny to jeden z najpopularniejszych materiałów stosowanych do wykończenia zewnętrznych części budynków. Wysoko...