Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię? Praktyczne porady Aliny Badora

Jak funkcjonalnie urządzić sypialnię? Praktyczne porady Aliny Badora

Sezon zimowy kojarzony jest z długimi i chłodnymi wieczorami. W związku z tym coraz więcej czasu spędzamy w domu. Oprócz strefy dziennej coraz więcej czasu spędzamy także w sypialni, która jest przestrzenią najbardziej intymną, spełniającą rolę zapewnienia bezpieczeństwa. Wskazówkami na temat funkcjonalnej sypialni podzieliła się Alina Badora.
2:00 min
0
0

Sacrum


Sypialnia niewątpliwie jest przestrzenią sacrum. Jest to najbardziej intymna strefa w całym domu. To w tym pomieszczeniu pragniemy się zregenerować, wyciszyć i oczywiście wyspać.  Ostatnia z czynności jest podstawową potrzebą fizjologiczną, która jest fundamentem naszego zdrowia i samopoczucia.  Warto zwrócić uwagę na jakość snu, gdyż przesypiamy średnio jedną trzecią doby, a od jego jakości zależy pozostałe dwie trzecie. Zatem pytanie nasuwa się samo, czy dobry sen można zaprojektować? Jak najbardziej! Jak mówi współpracująca z warszawskim Centrum Designu Domoteka architekt Alina Badora, doświadczona projektantka wnętrz i właścicielka autorskiej pracowni projektowej: „Projektowanie wnętrz to w istocie dziedzina oparta na ergonomii i matematyce, które stanowią o funkcjonalności”. 

Autor:
Redakcja
Data:
15.01.2024
2. Alina Badora realizacja sypialnia_materiały prasowe Domoteka-min.jpg
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Pierwszy plan

Sypialnia kojarzy nam się głównie ze strefą snu. W związku z tym jej centralnym elementem wyposażenia jest łóżko. Zatem pierwszym krokiem przy urządzaniu tego pomieszczenia powinno być rozplanowanie łóżka na ogólnym planie pomieszczenia przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich proporcji względem jego rozmiaru.Pierwsza zasada dobrze zaplanowanej sypialni to dobrze zaprojektowana przestrzeń do spania. Łóżko powinno mieć wygodny materac, ale też – o czym często zapominamy – odpowiednią ramę – co przede wszystkim oznacza jej dopasowany do wymiarów pomieszczenia rozmiar. Częstym problemem jest wybieranie zbyt dużych łóżek, co ostatecznie wpływa na funkcjonowanie i komunikację – jeśli nie pozostawimy dookoła łóżka przestrzeni, później każdego poranka i każdego wieczora będziemy się o to łóżko potykać, obijać. A tego błędu można w prosty sposób uniknąć. Jeśli nie korzystamy z usług projektanta, możemy sami na etapie planowania nakleić na podłodze taśmę, która da nam wyobrażenie o finalnym rozmiarze łóżka. Należy tylko pamiętać, że materac o szerokości 160 cm nie będzie oznaczał łóżka o takiej samej szerokości. Powinniśmy jeszcze doliczyć ramę. Jak podpowiadają nam zasady wynikające z ergonomii, najlepiej jest zostawić minimum 50 cm na swobodne przejścia od strony ściany czy okna”.

3. Łóżko Senpo Street_materiały prasowe Domoteka-min.jpg
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Architektka poleca swoim klientom łóżka o tapicerowanych ramach i zagłówkach. Są przyjemne w dotyku oraz zapobiegają otarciom. Oprócz komfortu takie zagłówki zapewniają poczucie bezpieczeństwa i wygody, a także pomagają utrzymać ścianę w czystości i optycznie powiększają przestrzeń. Zdaniem architektki istotnym zagadnieniem jest również wykończenie podłogi. „Jako architekt jestem gorącą zwolenniczką stosowania w sypialniach ciepłych materiałów podłogowych, takich jak naturalne drewno, które jest ponadczasowe, albo miękkich wykładzin dywanowych, które przy współcześnie dostępnych środkach można bez większych problemów utrzymać w czystości. Te materiały dają komfort, którego nie daje na przykład położenie z samego rana stopy na zimnej powierzchni z kamienia, spiekowej albo gresowej. Te materiały świetnie wyciszają też wnętrze”.  

4. Łóżko tapicerowane Azardi_materiały prasowe Domoteka-min.png
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Rola światła

Aranżację wnętrza doskonale dopełnia odpowiednie oświetlenie. Warto zatem oprócz sufitowego, które pełni rolę głównego źródła światła uzupełnić o punktowe lampy lub kinkiety zlokalizowane z obu stron łóżka. Takie rozwiązanie łączy ze sobą zastosowanie funkcjonalnie oraz dekoracyjne. „Światło jest niezastąpionym aktorem, jeśli chodzi o wykreowanie nastroju wyciszenia, na którym zależy nam w sypialni. Kiedy wchodzę do pomieszczenia i zapalam przygaszone, punktowe oświetlenie, to mój organizm czuje, że powoli przechodzę w stan spokoju, odpoczynku. Przy pomocy elementów oświetlenia można zaprojektować prawdziwą scenografię dla ukojenia zmysłów” – podsumowuje architektka.  Na stylistykę wnętrza, a także nastój jego użytkowników wpływają też takie aspekty dekoracji jak kolory, faktury i wzory. 

7. Łóżko Blow NAP_materiały prasowe Domoteka-min.jpg
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Moje osobiste zdanie jest takie, że wnętrze powinno być spersonalizowane, wyrażać Ciebie. Najbardziej zalecane – i faktycznie popularne wśród Polaków – są naturalne kolory: kolory ziemi, ciepłe beże, szarości, kolor taupe. Z doświadczenia wiem, że sympatią cieszą się też kolory nieba – odcienie niebieskiego, błękit, granat czy tzw. skandynawskie niebo. Ogólna zasada jest taka, że najlepiej sprawdzają się zestawienia różnych tonów tego samego koloru. Byłabym jedynie przeciwniczką kolorów przeciwniczką mocnych i agresywnych. Jeśli już chcemy zdecydować się na taki akcent, to powinniśmy zrównoważyć go łagodną kolorystyką otoczenia, np. jasnymi tkaninami” – mówi Alina Badora.

1. Alina Badora realizacja sypialnia_materiały prasowe Domoteka-min.jpg
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Strefa wyciszenia

Wiele osób zastanawia się nad obecnością telewizora w sypialni. Aktualnie obserwuje się trend projektowania sypialni, jaki strefy offline Zdaniem architektki „współcześnie coraz więcej osób rezygnuje z umieszczania telewizora w przestrzeni sypialni. Jest to jak najbardziej zrozumiałe, szczególnie jeśli mamy możliwość lokalizacji telewizora w innym pomieszczeniu, np. w pokoju dziennym. Aktualnie jesteśmy wystawieni na wiele bodźców – ciągłych powiadomień z maila, Facebooka, Instagrama, LinkedIna czy Slacka. W tej sytuacji sypialnia może być przestrzenią odcięcia się od ekranów i świata zewnętrznego – jednym słowem: wyciszenia”.

8. Wazon Bubble Dekoria_materiały prasowe Domoteka-min.jpg
Fot. Materiały prasowe Domoteka

Co zatem sprzyja wyciszeniu ? „Zdecydowanie obecność osobistych pamiątek: zdjęć z przeszłości, rodzinnych fotografii, przedmiotów przywołujących na myśl przyjemne momenty, np. wspomnienia z wakacji. To daje poczucie bezpieczeństwa. Komfort przynosi także sztuka – nie tylko luksusowe akcesoria, ale choćby przykładowo piękna ceramika czy plakat oprawiony w ramę. Idealnym dodatkiem do całości może być też ulubiony zapach rozpylany w przestrzeni sypialni”. 

Polecane artykuły:

Jak urządzić klatkę schodową w domu?
Klatka schodowa to jedna z najważniejszych przestrzeni komunikacyjnych w naszych domach i mieszkaniach, jednak do tej pory...