Jak zamontować bidet?

Jak zamontować bidet?

Bidet w łazience w wielu domach staje się standardowym wyposażeniem. Sprawdzamy, jak przeprowadzić prawidłowy montaż, na co zwrócić uwagę podczas zakupu, jak zamontować baterię bidetową.
3:00 min
0
1

Decyzję o montażu bidetu najlepiej podjąć na wczesnym etapie projektu. Dzięki temu, bez problemu doprowadzimy wszystkie instalacje. Bidety coraz częściej pojawiają się w naszych domach, kompaktowe modele sprawiają, że przestały być zarezerwowane wyłącznie do przestronnych łazienek. Jego instalację docenią osoby ceniące wysoką higienę, często montowany jest w łazienkach tworzonych z myślą o osobach starszych. 

Autor:
Redakcja
Data:
04.09.2019
Miska WC i bidet - Excellent Doto
Miska i wc z serii Doto z ukrytymi mocowaniami to propozycja do nowoczesnych wnętrz. Fot. Excellent
Excellent Doto CEEX.1506.537.WH
Bidet wiszący, 53,7x36,8 cm
sprawdź
Excellent Doto Classic CEEX.1509.545.WH
Miska wisząca WC, 54,5x36 cm, z deską
sprawdź
Doto
Marka Excellent
sprawdź

Podczas zakupu sugerujemy wybór miski wc i bidetu z jednej kolekcji. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że oba produkty pasują do siebie, unikniemy również problemów z różnym kolorem ceramiki. Bidety, podobnie jak miski wc, mogą być wiszące lub stojące.

Ile miejsca potrzebujemy na bidet?

Podczas planowania miejsca na bidet należy pamiętać o zachowaniu odpowiednich odległości. Minimalna przestrzeń między bidetem a ścianą lub innym urządzeniem sanitarnym powinna wynosić 30 cm. Istotne jest również zachowanie odpowiedniej odległości przed bidetem, zalecana przestrzeń wynosi ok 60 cm. Standardowa wysokość montażu bidetu to ok 40-45 cm, ale warto tę wysokość dopasować do wzrostu domowników.

Aranżacja łazienki z podwieszaną ceramiką Koło Style
Aranżując łazienkę, warto zadbać o spójny wygląd ceramiki. Produkty z jednej kolekcji pozwolą na stworzenie spójnego wnętrza. Na zdjęciu produkty z kolekcji Style. Fot. Koło
Koło Style L21765900
Umywalka asymetryczna prawa, 65 cm, powłoka Reflex
sprawdź
Koło Style L20112000
Deska sedesowa wolnoopadająca
sprawdź
Style
Marka Koło
sprawdź
Koło Style L23100900
Miska ustępowa wisząca (bez deski), powłoka Reflex
sprawdź
Koło Style L25100000
Bidet wiszący
sprawdź
Koło Style L21766900
Umywalka asymetryczna lewa, 65 cm, powłoka Reflex
sprawdź

Jak podłączyć bidet?

Montaż bidetu przebiega podobnie jak montaż miski ustępowej. Modele wiszące montujemy na pełnej ścianie lub na stelażu podtynkowym, który jest zamocowany na ścianie. Standardowe stelaże do bidetu mają wysokość równą stelażom podtynkowym do wc. Po montażu stelaża podobnie jak w przypadku stelaży do misek wc, najczęściej obudowujemy go płytami gipsowo-karonowymi (zielone płyty, odporne na wilgoć) oraz płytkami lub innym materiałem wykończeniowym. W przypadku bidetu stojącego ceramikę przytwierdzamy do podłoża za pomocą specjalnych śrub. Wysokość podejścia wodociągowego i kanalizacyjnego powinna byc wykonana po zapoznaniu się z wytycznymi producenta i sprawdzeniu zalecanych wymiarów montażowych. Zarówno w przypadku bidetu podwieszanego i stojącego, ściana za bidetem powinna być wykonana z łatwych do utrzymania w czystości materiałów, płytki będą doskonałym wyborem.

Montaż baterii bidetowej


Tak jak wspomnialiśmy na początku artykułu, już na etapie projektu należy doprowadzić instalację wodną i kanalizacyjną, podobną do instalacji montowanej przy umywalce. Za pomocą wężyków przyłączeniowych, od zaworów kątowych do baterii podłączamy ciepła i zimną wodę. 

Wszystkie miejsca łączenia możemy wykończyć przezroczystym silkonem, dzięki czemu zabezpieczymy szczeliny przed wnikaniem wody. Najczęściej wybieramy baterie sztorcowe, montowane bezpośrednio na bryle ceramiki, na rynku dostępne są również baterie podtynkowe.

Nowoczesna łazienka z oryginalnymi ścianami Ferro Algeo Square
Wybierając baterię do bidetu, warto zadbać o spójność z pozostałą armaturą. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór kolekcji z wieloma elementami, które pozwolą nam na dowolną kreację przestrzeni. Fot. Ferro
Ferro Algeo Square BAQ7P
Bateria natryskowa, ścienna
sprawdź
Ferro Algeo Square BAQ2
Bateria umywalkowa stojąca
sprawdź
Algeo Square
Marka Ferro
sprawdź
Ferro Algeo Square BAQ6
Bateria bidetowa, stojąca
sprawdź

Syfon do bidetu

Razem z zakupem baterii do bidetu, warto kupić syfon do bidetu, który połączymy z wlotem kanalizacji. Niektórzy producenci oferują go w komplecie razem z bidetem, ale taką informację najlepiej zweryfikować podczas zakupu. Podobnie jak w przypadku umywalek, syfon dopasowujemy do rodzaju baterii bidetowej, tutaj bierzemy pod uwagę to, czy bateria jest z korkiem, czy bez. Inny syfon wybieramy do bidetów stojących, inny do wiszących.

Łazienka z oryginalną ceramiką Roca Beyond
Bidet i miska wc z kolekcji Beyond cechują się oryginalną bryła, która dyktuje charakter całemu wnętrzu. Fot. Roca
Roca Beyond A3270B1000
Umywalka ścienna, 46x47x38 cm
sprawdź
Beyond
Marka Roca
sprawdź
Roca Beyond A3570B6000
Bidet podwieszany z otworami pod pokrywę bidetową, 39,5x58x34,5 cm
sprawdź