Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Jak zamontować prowadnice do szuflad?

Prowadnica kulkowa jest podstawowym elementem konstrukcyjnym każdej szuflady. To właśnie ona odpowiada za bezproblemowe wysuwanie i wsuwanie. Te elementy montowane są praktycznie we wszystkich meblach biurowych, kuchennych oraz pokojowych. Ważne, by były one dobrej jakości, ponieważ w innym przypadku po kilku latach użytkowania będzie konieczna wymiana. Aby zamontować prawidłowo nową prowadnicę kulkową, trzeba jednak wiedzieć, jak to zrobić?
4:00 min
0
0

Jak zamontować prawidłowo prowadnice?


Warto wiedzieć, że można wyróżnić dwa główne rodzaje prowadnic: kulkowe oraz rolkowe. Trzeba znać różnice pomiędzy nimi, by z jednej strony dobrać odpowiednią prowadnicę do danej szuflady oraz z drugiej strony należy właściwie się przygotować do montażu.


Najbardziej popularne w przypadku montażu szuflady są prowadnice kulkowe. Możliwie duży udźwig powoduje, że takie są stosowane powszechnie do szuflad kuchennych, w szafach garderoby oraz w szufladach stołów warsztatowych. Jest to także idealne rozwiązanie dla osób, które poszukują bardziej estetycznych rozwiązań. Dzięki mocowaniu prowadnicy bezpośrednio do dna szuflady sprawia, że mniej zwraca ona na siebie uwagę.

Autor:
Redakcja
Data:
30.11.2021
prowadnice-do-szuflad.jpg
Fot. Unsplash.com

Natomiast pod względem poziomu trudności montażu w szufladzie, faworytem są jednak prowadnice do szuflad rolkowe. Montuje się je bardzo szybko, są zazwyczaj najtańsze oraz co ważne, doskonale sprawdzają się także w małych szufladach. Konstrukcja rolkowa szuflady powoduje, że maksymalny wysuw często może być dłuższy. Zazwyczaj jednak takie modele oferują nieco niższe maksymalne obciążenie.


Montaż szuflady na prowadnicy kulkowej jest bardzo szybki i prosty. Wystarczy przygotować szufladę oraz mebel, zaznaczyć w jej wnętrzu miejsca montażowe na obu ściankach oraz na szufladzie, po czym musisz skręcić poszczególne elementy ze sobą w odpowiedniej kolejności. Sam proces ułożenia szuflady na prowadnicy wymaga niewielkiej siły. Montaż samych szuflad w meblu jest dość precyzyjną czynnością, dlatego czasami w trakcie jej wykonywania mogą pojawić się problemy z np. brakiem domykania się do końca szuflady. Wówczas należy odkręcić prowadnicę od szuflady oraz dokonać jej montażu na innym otworze.

Montaż prowadnicy w szufladzie - krok po kroku

Montaż prowadnicy powinieneś rozpocząć od przymiarek. Rozłóż front szuflady, czyli jej przednią część na skrzynce szafki. Następnie delikatnie zaznacz ołówkiem krawędzie dolne frontów. Potrzebne jest to, by wyznaczyć linię i miejsce, gdzie dokładnie powinna znajdować się prowadnica. Następnie w zaznaczonym miejscu na boku szafki przyłóż prowadnicę do ścianki oraz zaznacz otwory, które musisz wywiercić, by ją przymocować. Zmierz te odległości miarką oraz zebrane pomiary, przenieś podobnie na pozostałe boki szafek. To znacznie ułatwi Ci montowanie prowadnic do szuflady. Co ważne, pamiętaj, by dokładnie wyznaczać miejsca poszczególnych otworów. Każdy milimetr odchylenia może spowodować problem z zamykaniem szuflady oraz z jej domknięciem. Kiedy jesteś już pewien symetryczności swoich oznaczeń, możesz zacząć montaż prowadnic do szuflad. Dodatkowo musisz mieć na uwadze, że kilkukrotne nawiercanie boków szuflady w celu poprawy, źle wkręconego wkrętu bardzo często jest wręcz niemożliwe oraz trwale uszkadza bok szafy.


Przykręć prowadnice do boków szuflady, zachowując przy tym idealnie prostopadły kąt. Żeby mieć pewność kąta, użyj kątnika. Następnie przesuń lekko element w głąb mebla. Jak wiadomo, szuflada służy do wysuwania i wsuwania, a co za tym idzie prowadnice oraz wkręty, które je utrzymują, są codziennie narażone na ciągłe otwieranie i zamykanie. Ruchy te powodują często uszkodzenia mocowania. Dlatego też, jeśli przesuniesz prowadnice maksymalnie w głąb, automatycznie wydłużysz jej użytkowanie.


Montaż prowadnic w szufladzie przeprowadza się zazwyczaj przy użyciu podstawowych narzędzi. Wystarczy: wkrętarka oraz akcesoria pomiarowe. Przy zachowaniu skupienia, proces montażu prowadnic zajmie Ci jedynie kilkadziesiąt minut. Różne rodzaje prowadnic rolkowych, kulkowych, metaboxów i prowadnic szaf metalowych znajdziesz w sklepie internetowym gryc24.pl.