Jaki wybrać dywan do salonu?

Jaki wybrać dywan do salonu?

Salon jest miejscem, w którym toczy się życie towarzyskie i rodzinne. Warto zatem głębiej pochylić się nad tematem jego wyposażenia. W końcu chcemy, aby było to miejsce, w którym będziemy wspólnie i miło spędzać czas. Podpowiadamy, jak wybrać dywan do salonu.
3:00 min
0
0

Praktyczna dekoracja w przestrzeni dziennej – dywan w salonie


W aranżacji salonu dywany pełnią ogromną rolę. To nie tylko estetyczny element wystroju wnętrza, ale mają również funkcję praktyczną. Dywan chroni podłogę przed zarysowaniem a jego antypoślizgowy spód zapobiega groźnym wypadkom. Przy zakupie dywanu należy zwrócić uwagę na to, jakim materiałem wykończyliśmy posadzkę w salonie. Jeżeli chcemy wyeksponować ładną podłogę, nie powinniśmy zakrywać jej w całości dywanem. Jednak jeżeli nie stanowi to problemu, warto pamiętać o tym, aby zostawić przy przejściach przestrzeń, która umożliwi swobodne otwieranie drzwi. 

Autor:
Redakcja
Data:
08.11.2022
Aktualizacja:
13.03.2024
Salon z kominkiem w przytulnym stylu vintage
Przytulny salon z jasnym dywanem. Fot. JENO Pracownia Projektowania Naturalnego Małgorzata Bartoszczyk

W przypadku, gdy wybierzemy zbyt duży dywan do salonu, lub ułożymy go zbyt blisko drzwi, będzie to stanowić problem przy ich otwieraniu. Ponadto pocieranie drzwiami może niszczyć materiał na jego powierzchni. Rozmiar dywanu należy dopasować do rozmiaru salonu, jego wystroju, aby nie zawadzał, a jednocześnie dopełniał wymarzone wnętrze. 

Musztardowa sofa w nowoczesnym, niewielkim salonie
Dywany do salonu z włókien syntetycznych są łatwe w utrzymaniu czystości. Fot. MACZ Architektura

Przy wykorzystaniu różnych dywanów do salonu możemy wizualnie wyodrębnić jego części. Tego typu rozwiązania możemy wykorzystywać jednak wyłącznie w otwartych wnętrzach. W takim przypadku przy użyciu różnych, aczkolwiek zbliżonych do siebie stylem dywanów jesteśmy w stanie wydzielić optycznie poszczególne strefy funkcjonalne, takie jak przestrzeń wypoczynkowa lub do pracy. 

Salon z turkusem i florystycznymi motywami
Nowoczesne dywany z dużymi, barwnymi wzorami świetnie podkreślą kolorystykę salonu. Projekt.: Qualita Interno
#Roślinne motywy
sprawdź
#Ściana RTV
sprawdź

Czym sugerować się wybierając dywan do salonu?

Dobrze dobrany dywan jest znaczącym elementem wykończenia. Dzięki niemu możemy podarować nowy charakter wnętrzu bądź stworzyć spójną, harmonijną aranżację. Choć metod na wybór kolorów dywanu jest wiele, warto postawić na sprawdzone pomysły.

Salon z otwartą kuchnią w kamieniu
Otwarty salon ze strefą wypoczynkową wydzieloną dywanem. Fot. MYSprojekt Marek Myszkowski

Często stosowanym rozwiązaniem jest dobieranie koloru do kanapy. Warto w tym przypadku zwrócić uwagę na rozmiar dywanu. Powinien być taki, aby pozwolił całej sofie znaleźć się na jego powierzchni, a optymalną opcją będzie, gdy na obrys zostanie około 20-30 cm. Można również dobrać kolor dywanu do ścian. Jeżeli zyskały wzór bądź intrygujące dekoracyjne wykończenie np. tapetą z florystycznym akcentem, przy wyborze dywanu możemy skłonić się ku zaakcentowaniu tego elementu poprzez zakup dywanu w kolorze kwiatu czy liścia. Należy jednak pamiętać, aby zastosowane kolory miały różne odcienie. W przypadku gdy postawimy na ciemne ściany, warto wybrać dywan w nieco jaśniejszym odcieniu, aby barwy te nie przytłoczyły pomieszczenia. Jeżeli zdecydowaliśmy się natomiast na dekoracyjną tapetę czy panele ściennie, przy wyborze koloru i wzoru dywanu celować w podobny wzór.

Loftowy salon z galerią na ścianie
Wzorzysty dywan do salonu pięknie komponuje się z gładkimi ścianami i prostą podłogą. Projekt: Mirage Studio

Jeżeli chcemy optycznie powiększyć pomieszczenie, najlepiej sprawdzi się jasny dywan do salonu, z subtelnym wzorem, bądź gładki. Dywan bez wzorów w jasnym kolorze będzie dobrym rozwiązaniem, gdy mamy do dyspozycji mały salon. Natomiast, gdy dysponujemy większym metrażem, możemy postawić na bardziej kolorowe dywany i wyraziste wzory.

Nowoczesny salon w czerni z lamelami
Dywany do salonu w nowoczesne wzory, mp. geometryczne pasy, warto wybrać do bardziej współczesnych i minimalistycznych aranżacji. Projekt: MACZ Architektura
Industrialny salon z betonowym sufitem i szarą kanapą
Industrialny salon z szarym dywanem. Fot. Kapa biuro projektowe

Kolejną opcją jest dobór dywanu do koloru zasłon. Jednak wadą takiego rozwiązania jest jego wątpliwa trwałość. Zasłony zmieniamy częściej, niż dywan, co może wiązać się z dodatkowym kosztem związanym ze zmianą tekstyliów dla utrzymania spójnej aranżacji. Przy tym wyborze warto kierować się zasadą podobieństwa i dopasować nowe zasłony z podobnym wzorem lub kolorem w podobnym do dywanu odcieniu.

Biały, wysoki salon z lamelami z drewna
Szary dywan idealnie skomponowany z zasłonami. Fot. Punctum Architecture
Lamele ścienne - aranżacja, na którą Cię stać
sprawdź

Ostatnią z opcji jest dobór dywanu do mebli i dodatków. Kolor można komponować nie tylko z kanapą, ale również ze stolikiem kawowym czy innymi meblami, które znajdują się w pomieszczeniu. Również w przypadku tego rozwiązania oprócz walorów estetycznych należy zwrócić uwagę na funkcjonalność. W przypadku dobierania dywanu do stołu jadalnego z krzesłami należy zachować odpowiedni zapas, aby uniknąć niekontrolowanej utraty równowagi przy wstawaniu oraz przy siedzeniu. Przyjmuje się, że dywan do salonu w tej sytuacji powinien posiadać około 60 cm zapasu za krzesłem, na którym będą siedzieć goście.

Salon z drewnem i betonem na ścianie i suficie
Salon z drewnem i jasnym dywanem. Fot. Punctum Architecture

Kształt dywanu do salonu

Do nowoczesnych wnętrz należy wybrać dywany w kształcie prostokąta czy kwadratu, natomiast można także poeksperymentować z dywanami niestandardowymi w kształcie wieloboków. Równoległoboki świetnie się sprawdzają również w stylu skandynawskim. Z kolei do wnętrz rustykalnych, vintage czy klasycznych idealnie będą się komponować dywany do salonu w kształcie owalnym lub okrągłym. Takie rozwiązanie możemy zastosować pod stołem jadalnym lub stolikiem kawowym, pod warunkiem że jego blat będzie w tym samym kształcie, przy zachowaniu wcześniej już wspomnianego zapasu miejsca.

Biały salon w skandynawskim mieszkaniu
Jasny salon w stylu skandynawskim. Projekt: MiMo WNętrza Monika Mitręga Fot. Mikołaj Dąbrowski
Klasyczny salon z granatową kanapą
Granatowa kanapa z jasnym dywanem w salonie. Projekt: Daria Przewłócka Projektowanie Wnętrz Fot. Piotr Wittman

Alternatywa dla wełnianego dywanu do salonu

Salon jest miejscem, w którym najczęściej przebywamy. Warto więc zadbać o to, aby dywan był wykonany z odpowiednich materiałów i włókien.  Do niedawna o dywanie myślało się jako o takim, który jest wykonany z wełny, co sugerowało nam najwyższą jakość jego wykonania. Obecnie, dzięki postępowi technologicznemu mamy do wyboru szereg opcji, które nie obciążą tak znacznie naszego portfela. Jednym z takich rozwiązań są dywany heat set. Są to produkty wykonane z polipropylenu, który jest poddawany wysokim temperaturom. W rezultacie tego procesu zyskujemy uszlachetnione włókno. 

Granatowy narożnik z pudrowymi akcentami w białym salonie
Granatowy narożnik w białym salonie. Projekt: Art Design Studio Agnieszka Lesiuk Fot. Marcin Jezierski

Są one przyjemne w dotyku oraz o wiele łatwiejsze w utrzymaniu czystości. Ponadto charakteryzują się odpornością na działanie promieni słońca, zabrudzenia oraz nie elektryzują się. Są też idealne dla alergików, ponieważ nie zagnieżdżają się w nich roztocza oraz łatwo usunąć z nich sierść. Jednak dywany heat set, są alternatywą dla tradycyjnych dywanów wykonanych z wełny, które są pewnym i sprawdzonym wyborem. Runo wełnianych dywanów jest bardzo sprężyste, a zarazem wytrzymałe, dzięki czemu nie ulegają one odkształceniom. Są także naturalnym stabilizatorem wilgotności. W okresach o wzmożonej intensywności wilgotności w odróżnieniu od dywanów heat set dywany wełniane pochłaniają jej nadmiar z pomieszczenia. Natomiast gdy zrobi się sucho, włókna oddają ją z powrotem do wnętrza. Do ich zalet należy również fakt, iż są świetnym termoizolatorem, które idealnie sprawdzą się na posadzkach z płytek czy kamienia.

Skandynawski salon w beżach i brązach
Jasny salon w beżach i brązach. Fot. Domni.pl
Salon w stylu skandynawskim w jasnym kamieniu i drewnie
autor: Domni.pl
sprawdź
Tonella
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tonella Cream 41220
Płytka uniwersalna, 19,3x120,2 cm
sprawdź

Długość włókien w dywanie

Dywan ma spełniać funkcję nie tylko estetyczną, ale przede wszystkim praktyczną. Należy o tym pamiętać przy wyborze długości włosia, z którego będzie wykonany. Krótkie włosie charakteryzuje się długą żywotnością oraz ciężej odkształcają się pod naciskiem. Jest również cięższym środowiskiem do osadzania się brudu, przy czym jest także prostsze do utrzymania czystości i pielęgnacji. Natomiast mimo tych walorów tracimy coś, czym przyciągają dywany z długim włosiem. Nie są one tak efektowne i przyjemne w dotyku. Dywany o dużym zagęszczeniu długiego włosia nadają wnętrzu przytulności. Są jednak one podatne na zaczepienia oraz zdecydowanie trudniej utrzymać je w czystości, a ich pielęgnacja zajmuje znacznie więcej czasu. Te cechy determinują, iż najlepiej unikać ich w salonach czy wiatrołapach, natomiast będą trafną opcją do sypialni.

Detal jasnego dywanu
Detal jasnego miękkiego dywanu. Fot. Ran Berkovich / Unsplash

Podobne artykuły:

W jakich wnętrzach sprawdzą się dywany beżowe?
Beżowe dywany to jedne z tych modeli, które w ostatnim czasie cieszą się ogromną popularnością. Wszystko ze względu na to...
czytaj więcej
Jaki dywan na taras wybrać?
Dywany sprawdzają się w większości domowych wnętrz. Trudno wyobrazić sobie bez nich salon lub sypialnię. Chętnie układa się...
czytaj więcej