Kwintesencja przytulności – mieszkanie architektki Deer Design

Kwintesencja przytulności – mieszkanie architektki Deer Design

Zakup własnego mieszkania a następnie wykończenie i urządzenie nieruchomości wiąże się z ogromnymi emocjami. Wiele osób długo planuje wystrój, poszukuje inspiracji na wnętrza i starannie dobiera elementy wyposażenia i dekoracji, aby zrealizować wymarzoną wizję. Nie inaczej jest także w przypadku architektów! Dziś zajrzymy do mieszkania architektki pracowni Deer Design, Mai Śmichury. Wnętrza to kwintesencja przytulności, w której właścicielka skomponowała najlepsze elementy filozofii hygge i relaksującej estetyki japandi.
2:00 min
0
0

Mieszkanie znajduje się w jednej z nowych Warszawskich inwestycji i od razu zauroczyło przyszłą właścicielkę. Mai spodobała się funkcjonalna przestrzeń, która dodatkowo oferowała ciekawy wykusz w salonie – idealne miejsce na wymarzoną oranżerię. Na powierzchni 56 m2 znajduje się przedpokój, salon z aneksem kuchennym dwie sypialnie oraz łazienka i wc. Aby mieszkanie w 100% odpowiadało potrzebom nowych mieszkańców, architektka wprowadziła tu kilka zmian. 


– Pomniejszyłam hol, żeby ograniczyć metry stracone na komunikację. W rezultacie wygospodarowałam miejsce na dużą szafę  z lustrzanymi frontami, które optycznie powiększają korytarz, a także zyskałam dodatkowe metry w sąsiednich pomieszczeniach. Ponadto planowaną toaletę zamieniłam w garderobę, dostępną już nie z przedpokoju, a z sypialni. Tam, za szklanymi drzwiami, znalazłam również miejsce na pralkę, dzięki czemu łazienka mogła stać się prawdziwą przestrzenią relaksu – wymienia autorka projektu. 


Nowy plan pomieszczeń ubrała w stonowaną, ale nie pozbawioną intrygujących akcentów przestrzeń.

Autor:
Redakcja
Data:
28.08.2024
Strefa dzienna w mieszkani Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Kojąca oaza


Mieszkanie miało stać się prawdziwą oazą relaksu, w której domownicy mogą wypocząć po trudach codzienności. Podczas pracy z klientem Maja Śmichura odważnie łączy skrajne estetyki, projektuje wnętrza pełne przepychu i dodatków, jednak we własnej przestrzeni postawiła na zniuansowany minimalizm. – Inspirowałam się stylem japandi w połączeniu z wabi-sabi i wątkami organicznymi, ale z przełamaniem w postaci nawiązań do stylu Memphis – relacjonuje.

Szafka RTV w nowoczesnym mieszkaniu projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Jadalnia z ażurowym regałem w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Miękkie, naturalne kształty pojawiają się tu w formie falujących ram luster, zaoblonych uchwytów szafki RTV i nieregularnych krawędzi płytek ceramicznych na ścianach łazienki i kuchni. Posadzki w częściach dziennych mieszkania są wykonane z mikrocementu, przełamane drewnem o efektownym usłojeniu – podkreśla strefę jadalni. Drewniana podłoga znalazła się też w sypialni. 


Architektka nie bez powodu postawiła też na jasną, stonowaną kolorystykę. – Mieszkanie położone jest na parterze, więc od początku byłam zdecydowana rozświetlić je jasnymi barwami. Stąd białe ściany i sufity, odcienie naturalnego drewna, delikatne szarości. Neutralną bazę przełamują czarne dodatki oraz mocne akcenty kolorystyczne, jak niebieskie lustro, zielona szafka RTV, żółte lampki w sypialni – wymienia architektka z pracowni Deer Design.  

Kuchnia z jadalnią projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Aranżacja stołu w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Jadalnia z czarnym stołem w mieszkaniu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Rzemiosło i design w parze – przedpokój


Od wejścia wprawne oko najszybciej dostrzeże w aranżacji wpływ stylu awangardy Memphis. Nurt rozwijał się w latach 80. XX wieku wokół architekta Ettore Sottsasa. – Do jej znaków rozpoznawczych oprócz odważnych, nawet zwariowanych form należały bardzo intensywne kolory. Ja jednak zdecydowałam się na spokojną tonację czarno-białą – mówi Maja Śmichura. W tej estetyce utrzymane są m.in. sztukaterie na suficie, rama lustra, a ponadto (wykonane na zamówienie przez utalentowanych rzemieślników) konsola na toczonych nogach i drewniane uchwyty szafy.

Korytarz w mieszkaniu architektki Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Biały salon z czarną jadalnią projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Beżowa kanapa w mieszkaniu projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Wokół stolików i stołów – salon


Jednym z pierwszych mebli, jaki architektka kupiła zaraz po podpisaniu umowy z deweloperem, był stolik kawowy z naturalnego marmuru.  – Można by rzec, że wokół tego mebla zbudowałam cały projekt salonu – uśmiecha się architektka. Innym szczególnie ulubionym elementem wyposażenia jest także lustro o fantazyjnym, nieregularnym kształcie. Architektka otrzymała je w prezencie od przyjaciół z pracowni Deer Design.

Detale strefy wypoczynkowej z asymetrycznym lustrem
Fot. Zagórny Studio
Salon Mai Śmichury z dekoracyjnym lustrem
Fot. Zagórny Studio
Salon z marmurowym stolikiem w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Aranżacja salonu z ażurowym regałem w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Sporym wyzwaniem w aranżacji w mieszkania było wydzielenie strefy jadalnej w sposób, który nie zakłóca odbioru przestrzeni i nie utrudnia komunikacji. Świetnie sprawdziły się do tego celu meble w wyrazistym kolorze i posadzka, w której pojawia się półokrągła wstawka z drewnianych desek. Naśladuje kształt blatu czarnego stołu na grubej nodze. Towarzyszą mu czarne krzesła z siedziskami z wiedeńskiej plecionki.


Obok, w rogu salonu, architektka stworzyła oryginalny regał – Z uwagi na metraż i sposób zagospodarowania salonu pokusiłam się o nietypowe podejście do tego mebla. Stanął nie wzdłuż ściany, a prostopadle do niej. Dzięki temu domyka widok z holu, a zarazem przysłania grzejnik, choć nie utrudnia obiegu ciepłego powietrza – opisuje architektka.

Czarny stół w projekcie mieszkania architektki Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Detale jadalni w mieszkaniu architektki Deer Design
Fot. Zagórny Studio
Kuchnia w drewnie z czarnym stołem w projekcie Deer Design
Fot. Zagórny Studio
Strefa jadalni z drewnianą podłogą w aranżacji Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Kuchnia w lekkiej odsłonie

Z salonem i jadalnią sąsiaduje aneks kuchenny. Maja Śmichura postawiła na połączenie funkcjonalności i estetyki. Laminowane fronty mebli pięknie imitują drewniany, bezsęczny fornir. Blat wykonano z kwarcytu, trwałego i wysoko odpornego na uszkodzenia. – Długo szukałam idealnego wzoru, aż pięć miesięcy. Uważam jednak, że efekt wart był starań – zaznacza właściciela mieszkania. Aby dodać aranżacji bardziej swobodny charakter, blat poddano płomieniowaniu. Proces podkreślił wyrazisty wzór i nadał mu delikatną fakturę.

Kuchnia w jasnym drewnie bez szafek wiszących projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Na ścianie nad blatem architektka wykorzystała płytki ceramiczne stylizowane na ręcznie wykonywaną ceramikę zellige. Jej charakterystyczna, nieregularna faktura odbija światło naturalne i sztuczne, tworząc piękne iluminacje o każdej porze dnia. Na ścianie zamiast zamykanych szafek zawisła dekoracyjna półka. Starannie zaplanowana strefa przechowywania w wysokich szafkach pozwoliła wizualnie odciążyć aranżację kuchni.

Detal zlewu w kuchni w mieszkaniu architektki Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Detale kuchni z półką nad blatem projektu Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Aneks w jasnym drewnie z beżowymi kafelkami w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Detale aranżacji kuchni w mieszkaniu architektki Deer Design
Fot. Zagórny Studio

Senne marzenia

Korekty w układzie funkcjonalnym pozwoliły stworzyć komfortową przestrzeń wypoczynku. Przesunięta ściana umożliwiła ustawienie łóżka w wygodnej pozycji i stworzenie wygodnego miejsca do przechowywania. – Jeśli w przyszłości ta zabudowa okaże się niewystarczająca, obok jest miejsce na jej ciąg dalszy – wskazuje architektka z Deer Design. Teraz zajęło je ogromne lustro, które optycznie powiększa niedużą sypialnię i nadaje jej uroku.

Biała sypialnia z lustrem, projekt Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio
Biała sypialnia z toaletką w projekcie Mai Śmichury
Fot. Zagórny Studio

Centrum strefy nocnego wypoczynku stanowi łóżko Flov marki IWC. Mebel jest wyposażony w pojemny schowek. Kształt wezgłowia przypomina dwie poduszki i od razu zachęca do położenia się. Na ścianie przy oknie wisi lekki regalik o asymetrycznej formie. Wypełniony książkami i bibelotami tworzy praktyczną ozdobę.

Biała sypialnia z wiszącymi półeczkami nad lustrem, projekt Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio

Prywatne SPA - łazienka

Każdy, kto tu był, nazywa ją domowym spa – oznajmia z dumą właścicielka mieszkania. I wcale się temu nie dziwimy. Jasnoszare płytki ze wzorem kamienia tworzą tu relaksującą atmosferę. Z gresu wykonany jest także blat łazienkowy. Architektka ograniczyła tu paletę wykorzystanych materiałów i ozdób. Dyskretne oświetlenie, łukowe detale frontów, kształt lustra i wisząca lampa dodają aranżacji charakteru.

Łazienka w szarych gresach z drewnianymi zabudowami, projekt Deer Design
Fot. Zagórny Studio
Strefa umywalkowa z białymi kafelkami na ścianie, projekt Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio
Detale zabudowy meblowej przy umywalce, projekt Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio

Maja Śmichura przeniosła pralkę do garderoby, dlatego w łazience zmieściła się duża wanna i pojemne zabudowy. Na widoku wyeksponowane są tylko dopasowane do aranżacji akcesoria i drobne dekoracje – głównie na podświetlanych półkach nad wanną. Architektka w ciekawy sposób wypełniła przestrzeń między szachtem instalacyjnym a ścianą. Warto też zwrócić uwagę na nietypowy dobór armatury w odcieniu szczotkowanego grafitu. To samo wykończenie mają bateria kuchenna oraz wszystkie klamki w mieszkaniu. Wnętrza są spójne do ostatniego szczegółu, bo w uporządkowanej przestrzeni wypoczywa się przecież najlepiej.


Projekt wnętrza: Maja Śmichura / Deer Design,

Zdjęcia: Zagórny Studio

Aranżacja łazienki w projekcie Deer Design Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio
Ściana z szarymi płytkami i grafitową baterią wannową, projekt Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio
Detale podświetlonej wnęki przy wannie, projekt Maja Śmichura
Fot. Zagórny Studio
Podświetlana wnęka z półkami w łazience, projekt Maja Śimchura
Fot. Zagórny Studio

Podobne artykuły

Klasyczne wnętrze w 100-letniej kamienicy
Wnętrza starych kamienic zachwycają unikatowym klimatem z historycznym sznytem. Posiadają niepowtarzalną duszę, dzięki czemu...
Beżowy total look w warszawskim mieszkaniu
Total look to jeden z najbardziej eleganckich trendów. Efektowny, z wybiegów modowych przeniknął do aranżacji wnętrz. Total...