Łazienka w stylu minimalistycznym

Łazienka w stylu minimalistycznym

Zgodnie z maksymą stylu „mniej znaczy więcej” w minimalistycznej łazience odnajdziemy tylko niezbędne wyposażenie, proste formy i ograniczoną paletę barw. O czym należy pamiętać, urządzając wnętrze w minimalistycznym stylu?
2:00 min
0
0

Elegancka prostota to ponadczasowy trend we wnętrzach. Minimalistyczną łazienkę charakteryzują gładkie, często jednobarwne płytki, geometryczne linie i oszczędna w formie armatura. Taki projekt powinien być przemyślany i zrealizowany konsekwentnie, zgodnie z maksymą stylu „mniej znaczy więcej”. W minimalizmie forma przedmiotów wynika z ich funkcji. To podejście w sztuce istnieje od wieków, jednak trudno jednoznacznie określić genezę tego stylu. Najczęściej wskazuje się inspiracje w sztuce japońskiej, dokonaniach Bauhausu i sztuki modernistycznej.


Obecnie minimalizm zyskuje na popularności i coraz chętniej stosujemy jego zasady w wystroju wnętrz. Pomieszczenie powinno odzwierciedlać styl życia mieszkańców i pasować do ich potrzeb. Styl minimalistyczny przeciwstawia się dekoracjom i ozdobnikom, które uznaje za całkowicie zbędne, dlatego będzie odpowiadał osobom ceniącym w życiu umiar, ład i porządek. Styl minimalistyczny  pozostaje w sprzeczności z kulturą konsumpcjonizmu, zachęca do refleksji i skupienia tylko na rzeczach naprawdę ważnych.

Autor:
Redakcja
Data:
15.09.2020
Aktualizacja:
15.04.2022
Jasny beż w łazience - Cerrad Campina
W minimalistycznym stylu warto ograniczyć ilość wzorów i kolorów na powierzchni ścian i podłóg. Fot. Cerrad
Campina
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Campina Desert 20383
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cerrad Campina Desert 21038
Płytka uniwersalna, 29,7x59,7 cm
sprawdź

Oszczędne kolory

We wnętrzach minimalistycznych znajdziemy bardzo skromną paletę barw. Najczęściej będą to kolory jasne, takie jak biel, odcienie beżu lub jasne szarości, jednak nierzadko również czerń, głęboki brąz lub grafit.


Wnętrza minimalistyczne lubią naturalne materiały. Często spotykanymi materiałami w minimalistycznych projektach jest drewno, kamień lub płytki, które wiernie imitują ich rysunek i fakturę. Wielkoformatowe płytki gresowe z nadrukiem to świetna alternatywa dla drogiego marmuru czy trawertynu. Im mniej widocznych podziałów i połączeń, tym lepszy i bardziej wysmakowany efekt osiągniemy. W artykule "Najnowsze kolekcje Azario - format 120x60 cm" wskazujemy dlaczego warto wybrać taki i większy format płytki - wielkoformatowe płyty tworzą we wnętrzach powierzchnie z minimalną liczbą spoin. Stawiając na minimalizm, wybierz również dobrej jakości materiały i wysoką jakość prac wykończeniowych.

Minimalistyczny salon kapielowy w szarym kamieniu
Aranżacja minimalistycznej łazienki z wanną wolnostojącą. Fot. Nowa Gala
Tioga
Marka Nowa Gala
sprawdź
Nowa Gala Tioga TG 12
Płytka ścienno-podłogowa, natura, 59,7x119,7 cm (grubość 8 mm)
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź
Nowa Gala Tioga TG 12
Płytka ścienno-podłogowa, natura, 59,7x59,7 cm (grubość 8 mm)
sprawdź

Prosta forma

Ilość i rozmiar mebli w takich łazienkach jest ograniczony do niezbędnego minimum. Meble łazienkowe powinny mieć geometryczny, linearny kształt, bez ozdób i dekorów. Jeśli decydujesz się na uchwyty, wybierz frezowane lub listwowe, najpopularniejsze są jednak szafki i szuflady otwierane na dotyk, pozbawione uchwytów. Podobnie jest ceramiką z armaturą: najpopularniejsza jest prosta, o geometrycznym rysie.


W minimalistycznych łazienkach często znajdziemy umywalki nablatowe. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele modeli o prostych kształtach. Skromną umywalkę dopełni piękna bateria: w kolorze eleganckiej czerni lub klasyczna, chromowana. Do minimalistycznej stylistyki pasują proste kabiny prysznicowe z odpływem ściennym, w posadzce lub wyposażone w płytkie brodziki. Do wydzielenia strefy prysznica wystarczy jednolita tafla wykonana ze szkła hartowanego. takie rozwiązanie pozwala zminimalizować ilość materiałów użytych do wykończenia łazienki. W artykule Łazienka z kabiną walk-in przyglądamy się wszystkim aspektom takiego rozwiązania.

Łazienka z heksagonalną ścianą Ceramika Paradyż Calacatta
Płytki inspirowane marmurem doskonale wpisują się w minimalistyczne aranżacje. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Calacatta Hexagon Mat. A
Dekoracja 17,1x19,8 cm
sprawdź
Paradyż Calacatta Hexagon Mat. B
Dekoracja, 17,1x19,8 cm
sprawdź
Calacatta
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Calacatta Hexagon Mat. C
Dekoracja, 17,1x19,8 cm
sprawdź

Oszczędne detale

Minimalistyczna łazienka nie potrzebuje wielu dodatków. Wybierz więc tylko niezbędne i najprostsze akcesoria: wieszaki i dozowniki powinny korespondować z estetyką prostoty. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie łazienki – do minimalistycznej łazienki wybierz proste oprawy. Do wykonywania czynności toaletowych, takich jak mycie czy makijaż potrzebujemy dobrze rozplanowanych punktów świetlnych.

Minimalistyczna łazienka w beżach
Minimalistyczna łazienka to proste linie, oszczędność materiałów i nowoczesna forma ceramiki. Fot. Cerrad
#Ułóż to w jodełkę
sprawdź
Tassero
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tassero Beige 20642
Płytka uniwersalna, 59,7x59,7 cm
sprawdź
#Bestsellery
sprawdź

Łazienka zaprojektowana w stylu minimalistycznym to inwestycja, stworzenie łazienki na lata. Ponadczasowa prostota i materiały wysokiej jakości to sprawdzony przepis na eleganckie wnętrze, która szybko się nam nie znudzi.

Podobne artykuły:

Nowoczesne kabiny prysznicowe
Minimalistyczne formy, starannie wykończone detale kabin prysznicowych idealnie wpisują się w nowoczesne aranżacje łazienek...
czytaj więcej