
Łazienka w stylu minimalistycznym
Czym charakteryzuje się minimalizm?
Obecnie minimalizm zyskuje na popularności i coraz chętniej stosujemy jego zasady w wystroju wnętrz. Projektując pomieszczenia, staramy się tworzyć miejsca, które odzwierciedlają styl życia mieszkańców i pasują do ich potrzeb. Styl minimalistyczny przeciwstawia się dekoracjom i ozdobnikom, które uznaje za całkowicie zbędne, dlatego będzie odpowiadał osobom ceniącym w życiu umiar, ład i porządek. Styl minimalistyczny pozostaje w sprzeczności z kulturą konsumpcjonizmu, zachęca do refleksji i skupienia tylko na rzeczach naprawdę ważnych.
Kolory w minimalistycznej łazience
We wnętrzach minimalistycznych znajdziemy stonowaną kolorystykę. Najczęściej będą to jasne kolory, takie jak biel, odcienie beżu lub jasne szarości, jednak nierzadko również czerń, głęboki brąz lub grafit. Wnętrza minimalistyczne lubią naturalne materiały. Często spotykanymi materiałami w minimalistycznych projektach jest drewno, kamień, beton, szkło, elementy wykonane ze stali i aluminium.

Jakie płytki wybrać do łazienki w stylu minimalistycznym?
Szukając płytek do minimalistycznego wnętrza, warto zwrócić uwagę na jednolite kolekcje, płytki monochromatyczne. Naturalne barwy w połączeniu z matową, czy delikatnie strukturalną powierzchnią stworzą spójne, harmonijne wykończenie ścian i podłóg. Ciekawą propozycją są także płytki, które wiernie imitują rysunek i fakturę naturalnych materiałów, które łączą estetyczny wygląd i wysokie parametry techniczne.

Warto przyjrzeć się większym formatom płytek, które na naszych ścianach stworzą powierzchnie z minimalnymi podziałami, małą ilością fug. Im mniej widocznych podziałów i połączeń, tym bardziej wysmakowany efekt osiągniemy. Wielkoformatowe płytki gresowe z nadrukiem to świetna alternatywa dla drogiego marmuru czy trawertynu.

Meble i wyposażenie w łazience minimalistycznej
Ilość i rozmiar mebli w minimalistycznych łazienkach jest ograniczony do niezbędnego minimum. Meble łazienkowe powinny mieć geometryczny, linearny kształt, bez ozdób i dekorów. Jeśli decydujesz się na uchwyty, wybierz frezowane lub listwowe. Dobrze sprawdzą się także rozwiązania bezuchwytowe, systemy umożliwiające otwarcie szafki poprzez naciśnięte frontu. W minimalistycznych wnętrzach królują pełne, gładkie fronty, zabudowy pod sufit, maksymalnie wykorzystujące miejsce. Takie rozwiązania pozwalają zachować porządek, zorganizować przestrzeń. Jeśli w łazience planujemy montaż pralki, możemy umieścić ją pod blatem, albo w szafie wnękowej. Inspiracje, jak urządzić łazienkę z pralką znajdziesz w artykule: Aranżacja łazienki z pralką.
Podobnie jest ceramiką z armaturą. Do minimalistycznych wnętrz pasują umywalki i miski wc o prostych kształtach, geometrycznym rysie. Podczas aranżacji strefy umywalkowej chętnie sięgamy po modele stawiane na blat. Warto zwrócić uwagę na umywalki z cienkim rantem, które dodają lekkości całej aranżacji. Prostą formą ceramiki dopełnią minimalistyczne baterie łazienkowe. Poza klasycznym, chromowanym wykończeniem ciekawą propozycją są baterie w kolorze czerni.
Minimalistyczna aranżacja strefy kąpielowej
Do minimalistycznej stylistyki pasują proste kabiny prysznicowe z odpływem ściennym, w posadzce lub wyposażone w płytkie brodziki. Strefę prysznica możemy wydzielić za pomocą kabiny z delikatnymi profilami, dobrze sprawdzą się także kabiny typu walk-in, które nie ingerują w przestrzeń. W przestronnych łazienkach urządzonych w duchu minimalizmu idealnym rozwiązaniem są wolnostojące wanny o ciekawej formie.
Harmonia i przemyślany design
Minimalistyczna łazienka nie potrzebuje wielu dodatków, zbędnych dekoracji. Wybierz więc tylko niezbędne i najprostsze akcesoria: wieszaki i dozowniki powinny korespondować z estetyką prostoty.
Jakie oświetlenie sprawdzi się w minimalistycznej łazience? Do wnętrza warto wprowadzić minimalistyczne oprawy sufitowe, proste kinkiety, lampy. Dobrze sprawdzą się lustra z podświetleniem LED. Postawmy na funkcjonalne rozwiązania.
Wnętrze w minimalistycznym stylu możemy udekorować za pomocą roślin doniczkowych. Jakie rośliny pasują do minimalistycznej łazienki? Dobrze sprawdzą się takie odmiany jak: Zamiokulkas zamiolistny, Skrzydłokwiat, Sansewieria, paprocie, monstery. Rośliny możemy wyeksponować w masywnych, geometrycznych donicach.

Mniej znaczy więcej
Łazienka zaprojektowana w stylu minimalistycznym to przede wszystkim przemyślana koncepcja, wysoka jakość użytych materiałów, przemyślany układ funkcjonalny, przestrzeń pełna harmonii i prostoty. Jasne kolory, oszczędne formy, naturalne materiały. Ponadczasowa prostota i materiały wysokiej jakości to sprawdzony przepis na wnętrze urządzone w minimalistycznym stylu.
Podobne artykuły:

