Meble w łazience

Meble w łazience

Meble do łazienki, podobnie jak płytki i ceramikę, wybieramy na lata. Przed zakupem warto odpowiednio zaplanować strefę przechowywania, wybrać meble łazienkowe, które pozwolą na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?
4:00 min
0
0

Jak wybrać meble do łazienki?

Zacznij od wykonania dokładnych pomiarów przestrzeni łazienkowej. Ergonomia jest podstawą funkcjonalnej łazienki. Głębokość szafki z umywalką powinna pozostawić ok. 70 cm wolnej przestrzeni przed meblem. To pozwoli na swobodne otwieranie drzwiczek, szuflad oraz wykonywanie czynności higienicznych. Szafka pod umywalkę lub blat również muszą mieć odpowiednią wysokość. Górna krawędź umywalki powinna znajdować się na wysokości 80-85 cm, jednak warto maksymalnie personalizować komfort łazienki. Wysokość krawędzi umywalki powinna zapewniać maksymalną wygodę użytkowania łazienki przez domowników. Więcej miejsca oraz niżej umieszczonej umywalki z pewnością potrzebują rodziny z dziećmi, osoby starsze i z ograniczeniami sprawności ruchowej.

Autor:
Redakcja
Data:
25.03.2020
Biała łazienka z ozdobną płytką z wzorem tkaniny
Praktyczny zestaw mebli Tuto pozwoli na wykorzystanie łazienek o nietypowym kształcie i układzie. Fot. Synage
Excellent Ness CENL.3504.500.WH, CENL.3515.500.WH
Excellent Ness CENL.3504.500.WH, CENL.3515.500.WH
Bezrantowa miska wisząca WC z deską
sprawdź
Tubądzin Wood pile natural STR
Tubądzin Wood pile natural STR
Płytka podłogowa (gresowa), 119,8x19 cm
sprawdź
Tubądzin Interval carpet
Tubądzin Interval carpet
Płytka ścienna, 89,8x32,8 cm
sprawdź
Excellent Tuto MLEX.0101.700.WHWH, CEEX.3617.700WH
Excellent Tuto MLEX.0101.700.WHWH, CEEX.3617.700WH
Szafka z umywalka, 70 cm
sprawdź
Tubądzin Interval white STR
Tubądzin Interval white STR
Płytka ścienna, 89,8x32,8 cm
sprawdź

Podobnie w przypadku innych sprzętów – wanny czy kabiny prysznicowej potrzebujemy wolnej przestrzeni o powierzchni około 70×120 cm, w której świetle nie powinny znajdować się ostre krawędzie mebli. Szafki wiszące nie mogą powodować ryzyka urazów głowy, dlatego uważnie dobierzmy miejsce ich montażu.
Dokładnie wymierzmy powierzchnię łazienki, planując strefę przechowywania. Ważne są wszystkie wnęki, które możemy wykorzystać na wstawienie mebla lub wykonanie zabudowy. Pomoże nam w tym prosty rzut łazienki, który możemy wykonać na papierze lub w formie rysunku na komputerze.

Meble łazienkowe Cersanit Moduo
Kolekcje mebli łazienkowych możemy rozbudowywać i tworzyć z nich własne konfiguracje, dostosowane do potrzeb naszej łazienki. Fot. Cersanit
Cersanit Moduo K116-023
Cersanit Moduo K116-023
Szafka wisząca 20, dąb
sprawdź
Cersanit Moduo K116-021
Cersanit Moduo K116-021
Szafka podblatowa 60, biała
sprawdź
Cersanit Moduo S929-018
Cersanit Moduo S929-018
Szafka lustrzana 60, biała
sprawdź
Cersanit Moduo S929-016
Cersanit Moduo S929-016
Szafka wisząca 60, biała
sprawdź

Modne i wygodne meble łazienkowe

Do aranżacji praktycznego przechowywania w łazience świetnie sprawdzą się zestawy modułowych mebli do łazienki. W kolekcjach znajdziemy szafki pod umywalkę, słupki oraz stojące i wiszące słupki, które możemy ustawiać w różnych konfiguracjach, tworząc wygodne komplety do każdego wnętrza. Praktyczne moduły z półkami możemy dopasować do wnęk i przestrzeni o różnych szerokościach, nawet 20 cm. Aby wykorzystać przestrzeń nad pralką, lub zabudową stelaża możemy powiesić płytkie szafki.

Duży, biały słupek łazienkowy
W praktycznym łazienkowym słupku zmieścimy wszystko, czego potrzebujemy w nowoczesnej łazience. Fot. Elita
Elita Kwadro Plus 60 3D White 166720
Elita Kwadro Plus 60 3D White 166720
Słupek, 60 cm
sprawdź
Kwadro Plus
Kwadro Plus
sprawdź

W praktycznych meblach świetnie sprawdzą się również wszelkiego rodzaju organizery, koszyki i wkładki, ułatwiające utrzymanie porządku w ich wnętrzu. Szuflady z pełnym wysuwem zapewnią wygodny dostęp do kosmetyków czy łazienkowej chemii.

ciekawe pomysły

Jak czyścić meble w łazience? Kurz i plamy po kosmetykach usuniemy miękką, wilgotną ściereczką. W przypadku plam bardziej opornych możemy użyć delikatnych detergentów do pielęgnacji mebli. Ich powierzchnie po sprzątaniu zawsze wycieramy do sucha, aby dokładnie usunąć zacieki. Do czyszczenia mebli nie używamy silnie działających środków z drobinkami polerującymi, twardych szczotek ani preparatów na bazie chloru i innych żrących substancji, które mogą zniszczyć powierzchnię.

Modne meble do łazienek

W nowoczesnych łazienkach stawiamy na ograniczone, proste wzornictwo. Modne są zarówno szafki w klasycznej bieli, jak i wykończeniach inspirowanych wyglądem naturalnego drewna. Nowoczesne technologie pozwalają na stworzenie trwałych powłok wykończeniowych, odpornych na działanie wysokich temperatur oraz wilgoci. Ciekawie wyglądają połączenia kilku faktur, np. drewna i płyty lakierowanej. Dzięki bogatej ofercie producentów znajdziemy meble w wielu stylach, wzorach i kolorach. Meble łazienkowe to wybór na lata, dlatego najważniejszym kryterium wyboru powinna być trwałość i wysoka jakość materiałów.

Meble Tuto na tle marmurowej ściany
Najmodniejsze meble do łazienek mają proste, minimalistyczne kształty. Fot. Excellent
Excellent Tuto MLEX.0101.800.WHWH , CEEX.3617.800.WH
Excellent Tuto MLEX.0101.800.WHWH , CEEX.3617.800.WH
Szafka z umywalką, 80 cm
sprawdź
Excellent Tuto MLEX.0201.400.WHWH
Excellent Tuto MLEX.0201.400.WHWH
Słupek, 40x160 cm
sprawdź

Meble do łazienki odporne na wilgoć

Aby nasza zabudowa na długo pozostała trwała, musi być odporna na wahania temperatury i nagromadzoną w pomieszczeniu parę wodną. Rdzenie wysokiej jakości mebli łazienkowych są wykonane z wilgocioodpornej płyty meblowej. Warto dowiedzieć się, jakie specyfikacje techniczne komponentów udostępnia producent wyrobów do łazienek. Słabym ogniwem mebli łazienkowej są łączenia i krawędzie płyt – muszą być zabezpieczone poliuretanowym lakierem. Plecki szafek nie powinny dotykać ściany – wtedy skraplająca się wilgoć nie doprowadzi do powstawania pleśni na płycie. Równie ważna jest wysoka jakość okuć, ponieważ uchwyty nie mogą być podatne na korozję. Tanie prowadnice i zawiasy szuflad są podatne na odkształcenia pod wpływem obciążeń. Wyrywają się i niszczą powierzchnię płyt meblowych.

Aranżacja tradycyjnej łazienki w bieli i beżu
Kolekcja mebli łazienkowych Smart pozwala na stworzenie wiele miejsca do przechowywania. Fot. Cersanit
Cersanit Smart S568-028
Cersanit Smart S568-028
Panel boczny do wanny Smart
sprawdź
Cersanit Smart S568-018
Cersanit Smart S568-018
Szafka podumywalkowa 60, biała
sprawdź
Cersanit Smart S568-003
Cersanit Smart S568-003
Lustro z półką
sprawdź
Cersanit Smart S568-006
Cersanit Smart S568-006
Słupek, biały
sprawdź
Cersanit Smart S568-024
Cersanit Smart S568-024
Panel meblowy do wanny Smart 160, biały front
sprawdź

Meble do małej łazienki

Producenci oferują meble łazienkowe w kompaktowych, ale dalej funkcjonalnych rozmiarach. W takich wnętrzach świetnie sprawdzą się zwłaszcza meble podwieszane. Dodadzą łazienkom optycznej lekkości, a przestrzeń pod wiszącą zabudową łatwo utrzymamy w czystości. Zamiast prostego lustra, świetnie sprawdzą się szafki z lustrzanym frontem. Postawmy na klasyczne, białe wykończenie lub inne jasne kolory, które optycznie nie przytłoczą wnętrza. W aranżacjach możemy wykorzystać również modne, jasne drewno.

Podobne artykuły

Wybieramy meble do małej łazienki
Aranżacja niewielkiej przestrzeni w łazience może stwarzać duże problemy. Jak znaleźć miejsce na ulubione kosmetyki, środki...
czytaj więcej
Komfortowa łazienka - umywalki meblowe
Wnętrza łazienkowe potrzebują prostych, praktycznych rozwiązań. Warto szukać produktów, które pozwolą wykorzystać w pełni...
czytaj więcej