Ogrzewanie podłogowe w sypialni. Czy to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe w sypialni. Czy to dobry pomysł?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem stosowanym w nowym budownictwie. Odpowiednio zamontowane pozwala uzyskać ogromny komfort cieplny. Jednak w przypadku sypialni rozwiązanie to budzi wiele kontrowersji. W poniższym artykule przybliżamy temat ogrzewania podłogowego oraz rozstrzygamy czy warto zastosować je w sypialni.
1:00 min
0
0

Zalety i wady związane z ogrzewaniem podłogowym


Niewątpliwie do zalet tego typu systemu ogrzewania należy estetyka aranżacji. Całość instalacji schowana jest pod posadzką. Nie widzimy zatem rur, zaworów i zbierających kurz kaloryferów oraz oszczędzamy miejsce, w których byłyby zamontowane. Warto pamiętać, że na komfort cieplny wpływa temperatura podłogi i ścian, nie zaś powietrza. W związku z tym możliwe jest uzyskanie optymalnej temperatury powietrza przy poświęceniu mniejszej ilości energii. Zatem będziemy odczuwali przyjemne ciepło przy niższych kosztach eksploatacji. Za zalety ogrzewania podłogowego zdecydowanie można uznać również "efekt ciepłych stóp", co jest przyjemne szczególnie o poranku. 

Autor:
Amanda Jaworowska Kowalska
Data:
16.01.2025
Szaro-brązowa sypialnia w płytach imitujących beton i drewnie
Ogrzewanie podłogowe to świetna opcja dla każdego ceniącego pomieszczenie cechującego się w małej różnicy temperatury powietrze w różnych strefach pomieszczenia. Fot. Domni.pl
Paradyż Ennis U117 Light Grey Gres Szkl. Rekt. Mat
Płytka uniwersalna, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Ennis
Marka Paradyż
sprawdź

Nie ma rozwiązania bez skaz, zatem przedstawimy również wady ogrzewania podłogowego. Przede wszystkim należy wspomnieć, iż w porównaniu do grzejników mamy do czynienia z wolniejszym nagrzewaniem się i stygnięciem pomieszczenia. Zatem podłoga potrzebuje czasu, aby osiągnąć odpowiednią temperaturę. Związane jest to, że źródło ciepła podłogi izoluje między innymi gruba posadzka. Jeżeli chcesz wykorzystać ogrzewanie podłogowe, musisz pamiętać o wyższych kosztach montażu, szczególnie w przypadku starego budownictwa, gdzie musisz przerabiać instalację. Ponadto w mieszkaniach często jest ono niemożliwe do wyboru. W przypadku ewentualnej awarii naprawa wiąże się z koniecznością skuwania części podłogi, co generuje dodatkowe koszty. Powinniśmy także zrezygnować z grubych dywanów, które mogą ograniczać przewodzenie ciepła.

Drewno i kremowe dekory w sypialni
Jedną z form ogrzewania podłogowego elektrycznego jest promieniowanie podczerwone. Fot. Paradyż
Greatwood
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Greatwood Gold Gres Szkl. Struktura Mat
Płytka uniwersalna, 20x60 cm
sprawdź
Paradyż Bergdust Crema Ściana Rekt. Dekor Mat
Płytka dekoracyjna, 29,8x59,8 cm
sprawdź
Bergdust
Marka Paradyż
sprawdź

Ogrzewanie podłogowe w sypialni a komfort snu

Warto wspomnieć, że ten rodzaj ogrzewania daje równomiernie rozmieszczenie ciepła, co w przypadku grzejników jest niemożliwe. To rozwiązanie pozwala na uniknięcie gwałtownej cyrkulacji powietrza. Jest to szczególnie korzystne nie tylko dla alergików, gdyż w ten sposób pozbywamy się problemy unoszącego się kurzu. Podczas snu istotna jest także odpowiednia jakość oraz wilgotność powietrza. Ogrzewanie niskotemperaturowe zapobiega wysuszaniu, co jest zjawiskiem korzystnym i w ten sposób nie musimy stosować dodatkowych nawilżaczy. 

Szaro-brązowa sypialnia w stylu glamour
Ogrzewanie podłogowe to doskonały sposób, aby uzyskać komfort cieplny w sypialni. Fot. Cerrad
Auric
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Auric Grey
Płytka ścienno-podłogowa, 119,7x119,7 cm
sprawdź

W przypadku, gdy przed snem chcemy zagłębić się w ulubionej lekturze, możemy skorzystać z takich rozwiązań jak zaprogramowanie zmiany temperatury, które sprawi, że po określonym czasie wróci ona do wskazanych parametrów sprzyjających regeneracji podczas snu. Należy jednak pamiętać, aby nie tamować źródła ciepła, powinniśmy wybierać meble na nóżkach. W przypadku standardowych grzejników często łóżko ustawiane jest właśnie przy nim. Jest to popularny błąd, który może negatywnie wpłynąć na regenerację organizmu.

Butelkowo zielony panel tapicerowany za łóżkiem
Ogrzewanie podłogowe daje możliwość regulacji temperatury. Dzięki termostatowi możemy ustawić odpowiedni dla nas wariant. Fot. Ambiente Dominika Cymerman

Co wybrać na podłogę decydując się na ogrzewanie podłogowe w sypialni?

W przypadku kiedy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe w sypialni, musimy gruntownie przemyśleć wybór pokrycia naszej podłogi. Bowiem nie każdy materiał odpowiednio przewodzi ciepło. Jednym z najczęstszych wyborów niewątpliwie jest naturalne drewno. W tym przypadku należy uważać, gdyż nie każdy wariant będzie dobrze spełniał swoje zadanie. Powinniśmy postawić na drewno klejone warstwowo, a zdecydowanie unikać opcji litego wariantu. Należy również zwrócić uwagę na parametry drewna, które będą sprzyjać efektywnemu wykorzystania ogrzewania podłogowego. Do trafnych rozwiązań zdecydowanie należy gres (nie mylić z płytki ceramiczne, w przypadku płytek ceramicznych absolutnie nie powinnyśmy układać ich na podłogę).

Sypialnia z jasną tapetą w duży wzór
Nowoczesna suypialnia z dekoracyjną tapetą. Fot. Smolik i Wiatrowska projektowanie wnętrz online

Materiał ten doskonale współpracuje z tą formą ogrzewania i bardzo dobrze przewodzi ciepło. Ponadto dostępny jest w szerokiej gamie dostępnych wzorów, kolorów i rozmiarów. Możemy również postawić na odpowiednie panele podłogowe, które sprawdzą się również w warunkach podwyższonej temperatury. Oferta podłóg drewnianych i pochodnych zawiera między innymi panele laminowane czy winylowe, które wiernie naśladują deski drewniane, a są zdecydowanie tańszą opcją.

Sypialnia w beżowej jodełce i niebieskim ściennym panelu dekoracyjnym
W przypadku niekórych stelaży śpimy stosunkowo nisko, należy to uwzględnić podczas wyboru temperatury pomieszczenia. Fot. Paradyż
Paradyż Wonder Sky Blue Panel Struktura Mat
Panel dekoracyjny 4-elementowy (1 szt.=komplet), 89,8x119,2 cm
sprawdź
Wonder Sky
Marka Paradyż
sprawdź

Ogrzewanie podłogowe elektryczne czy wodne?

Ogrzewanie podłogowe wodne to nic innego jak woda krążąca w rurach ułożonych pod posadzką. Jest to rozwiązanie niskotemperaturowe, zatem ciecz osiąga z reguły 25-50 stopni Celsjusza. Źródłem ciepła jest kocioł grzewczy opalany gazem, pelletem lub drewnem, bądź pompa ciepła pobierająca energię ze źródeł odnawialnych. W tym przypadku istotne jest, aby zaplanować ten wybór na wczesnych etapach projektu, gdyż wymaga odpowiednich warunków, z uwagi na konieczność układania systemu pod powierzchnią posadzki. W stosunku do instalacji elektrycznej wariant wodny cechuje się wyższym kosztem instalacji. Jednak w dłuższej perspektywie generuje znacznie niższe koszty eksploatacji.

Zestaw ogrzewania podłogowego 225W IÖ
Zestaw ogrzewania podłogowego 225W IÖ. Fot. IÖ
Zestaw ogrzewania podłogowego 225W IÖ
Zestaw ogrzewania podłogowego 225W IÖ - termostat. Fot. IÖ

Ogrzewanie podłogowe elektryczne to system przewodów, folii lub specjalnych mat grzewczych, przez które przepływa prąd. Jest to komfortowe i trwałe rozwiązanie. Jednakowo w przypadku ogrzewania wodnego, również w tym przypadku temperaturę można regulować za pomocą nowoczesnych czujników temperatury i termostatów. Do jednych z największych atutów tego rozwiązania niewątpliwie należy fakt, możliwości instalacji na już istniejących posadzkach. Nie ma zatem konieczności planowania jej już na wczesnym etapie projektowania domu. 

  • Zestaw ogrzewania podłogowego, 150W, 1 m²

    629,00 PLN

    Dostępność: 1 szt.

  • Zestaw ogrzewania podłogowego, 300W, 2 m²

    739,00 PLN

    Dostępność: 1 szt.

  • Zestaw ogrzewania podłogowego, 375W, 2,5 m²

    829,00 PLN

    Dostępność: 4 szt.

  • Zestaw ogrzewania podłogowego, 450W, 3 m²

    919,00 PLN

    Dostępność: 2 szt.

Sypialnia na poddaszu z fototapetą na skosie i gresem Azario Chevron
Ogrzewanie podłogowe równomiernie ogrzeje również duże pomieszczenie. Fot. Domni.pl
Azario Chevron Roble Mat
Płytka uniwersalna, 8x40 cm
sprawdź
Chevron
Marka Azario
sprawdź
#Na poddaszu
sprawdź
#Na tapecie
sprawdź

Polecane artykuły:

Czy można stosować wykładziny na ogrzewanie podłogowe?
Praktyczne ogrzewanie podłogowe trafia do coraz większej liczby wnętrz, jako rozwiązanie zwiększające komfort domowników...
Ogrzewanie folią grzewczą: nowoczesne rozwiązania dla komfortowego ciepła w domu
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ogrzewanie folią grzewczą stanowi innowacyjne rozwiązanie w dziedzinie systemów ogrzewania domowego. Dzięki nowoczesnej technologii...