Piękny czy funkcjonalny – jak wybrać domek ogrodowy i narzędziowy?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Piękny czy funkcjonalny – jak wybrać domek ogrodowy i narzędziowy?

Nowoczesny domek narzędziowy to skarb w każdym ogrodzie. Pomaga utrzymać porządek i pozwala zabezpieczyć akcesoria oraz wyposażenie ogrodowe. Jest estetycznym elementem działkowej aranżacji. Czym się kierować przy wyborze konkretnego modelu i jaki domek ogrodowy będzie najlepszy?
2:00 min
0
0

Domek ogrodowy i jego zalety


Obiekty tego rodzaju są wykorzystywane najczęściej na dwa sposoby – albo jako budynki gospodarcze, albo jako budynki rekreacyjne. Niektóre duże, nowoczesne domki ogrodowe mogą konkurować z typowymi domkami działkowymi czy altanami. Mniejszy domek ogrodowy o prostej konstrukcji to przede wszystkim miejsce do przechowywania narzędzi i ogrodowych akcesoriów.


Te większe, oprócz części zawierającej schowek narzędziowy lub miejsce do magazynowania, oferują przestrzeń do umeblowania i stworzenia przytulnego miejsca do spędzania czasu. Można w nich zamontować oświetlenie, podprowadzić prąd i traktować jak typowe domki działkowe czy letniskowe. Wybrane modele przewidują nawet miejsce na montaż wanny i pozwalają na dostawienie do nich wiaty czy tarasu.


Taki budynek to komfortowa i praktyczna architektura ogrodowa, zapewniająca miejsce do schowania różnego rodzaju sprzętów, a jednocześnie pozwalająca użytkownikom odpocząć i przyjemnie spędzić czas. Dzięki nim można zorganizować w ogrodzie spotkanie rodzinne, grilla czy imprezę ze znajomymi. Chronią przed deszczem i upalnym słońcem. To konstrukcje o estetycznym designie, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę domki ogrodowe drewniane. Mogą być atrakcyjnym urozmaiceniem działki.


Z kolei mały domek narzędziowy to miejsce przede wszystkim do przechowywania najpotrzebniejszych w ogrodnictwie przedmiotów. Na działce dobrze mieć pod ręką taczkę, łopatę, grabie i inne narzędzia ogrodnicze. Domek ogrodowy świetnia sprawdza się w tej roli. Do środka można też wstawić stolik, pozwalający na przykład na wykonywanie drobnych prac warsztatowych. W domkach można również przechowywać różne inne sprzęty, w tym dekoracje ogrodowe czy sprzęt sportowy, np. rowery.


Należy zatem podkreślić uniwersalny charakter takich obiektów. Wysoka funkcjonalność i szerokie możliwości aranżacyjne sprawiają, że łatwo je dostosować do swoich potrzeb. Ważne jest też to, że gotowe domki ogrodowe są stosunkowo niedrogimi obiektami, zwłaszcza w zestawieniu z budynkami murowanymi. Dotyczy to zarówno kosztów samego obiektu, jak i montażu.

Autor:
Redakcja
Data:
12.04.2023
domek-ogrodowy-drewutnia-karstal.jpg
Domek ogrodowy z drewutnią. Fot. Karstal

Domki ogrodowe – na co zwracać uwagę?

Jeśli architektura ogrodowa ma zostać wzbogacona o tego rodzaju konstrukcję, warto zaplanować sposób jej wykorzystywania. W ogromny sposób wpływa to na wybór modelu. Jeśli ma on służyć jako schowek narzędziowy na okres letni, lepiej postawić mniejszą i lżejszą konstrukcję z łatwym dostępem do wnętrza, np. z dwuskrzydłowymi drzwiami. Gdy domek na narzędzia ogrodowe ma być wykorzystywany przez cały rok, warto zainwestować w obiekt solidniejszy z dodatkowymi udogodnieniami, z dobrą wentylacją, z filcem antykondensacyjnym (gdy mamy domek ogrodowy metalowy), być może również z opcją docieplenia.


Z kolei domki narzędziowe służące jako miejsca do naprawy sprzętów czy majsterkowania powinny być dobrze doświetlone. Dobrym pomysłem jest w nich montaż dodatkowego okna lub założenie we wnętrzu lampy. Takie domki muszą zapewniać odpowiednio dużo przestrzeni, by można było w nich komfortowo się poruszać, a jednocześnie by było dość miejsca na rzeczy do prac sezonowych, narzędzia ogrodowe, nawozy, środki ochrony roślin, preparaty, etc.


Nowoczesny domek na narzędzia musi też mieć odpowiednio przygotowane podłoże. Bez wyrównanego, utwardzonego i oczyszczonego z chwastów, krzaków czy trawy gruntu montaż domku ogrodowego nie będzie możliwy. Konstrukcję można postawić na betonowych bloczkach, kostce brukowej lub wylewce.


Dobrze, gdy domek jest nieco wyniesiony, jako że pomaga to w zabezpieczeniu go od chłodu i wilgoci. Zarazem wjazd musi znajdować się na poziomie gruntu lub należy zadbać o podjazd, który umożliwi wjechanie do środka kosiarką, taczką czy wózkiem. Do domku warto doprowadzić ścieżkę. Można położyć przed nim lub wokół niego płyty chodnikowe czy kostkę.


Najważniejsze jest jednak to, by domek na narzędzia był stabilny, porządnie zamocowany, odporny na czynniki atmosferyczne i trwały. Ważne jest również jego wykończenie i wykonanie estetyczne, a także sposób aranżacji obiektu na posesji. Kluczowe znaczenie ma materiał, z jakiego wykonano domek ogrodowy na narzędzia.

metalowy-domek-narzedziowy-3x4-grafit-karstal.jpg
Metalowy domek narzędziowy. Fot. Karstal

Domki narzędziowe – metalowe, drewniane czy z tworzywa?

Głównym materiałem, z którego powstają domki ogrodowe, jest drewno. Do jego zalet należy efektowny wygląd. Ten naturalny materiał zawsze dobrze się prezentuje i cieszy oko. Drewniane domki ogrodowe są solidne i trwałe. Wymagają jednak o wiele większej troski niż domki z innych materiałów. Drewno musi być odpowiedniej jakości i powinno być zaimpregnowane. Jeśli zostanie ono dobrze zabezpieczone, a właściciel co jakiś czas będzie dokonywał konserwacji, domek ogrodowy drewniany posłuży przez wiele lat.


Popularnością cieszą się również metalowe domki narzędziowe. Tego typu konstrukcje służą przede wszystkim do magazynowania i porządkowania sprzętów ogrodowych. Są odporne na warunki atmosferyczne i wytrzymałe. Powstają z ocynkowanej blachy, zabezpieczonej dodatkowo przed korozją odpowiednią farbą – także taką, która pozwala uzyskać efekt imitacji drewnianych paneli. Choć warto okresowo odświeżać takie obiekty, ich konserwacja nie jest równie wymagająca co w przypadku domków drewnianych. Blaszany domek narzędziowy może się jednak nagrzewać latem na słońcu. Warto go zatem postawić w zacienionym miejscu. Z kolei zimą metal może się mocno wychładzać, co również trzeba brać pod uwagę.


Alternatywnym wyborem jest plastikowy domek ogrodowy. Zaletami takich obiektów jest prostota montażu, lekka konstrukcja, odporność na czynniki atmosferyczne – o ile zastosuje się dobrej jakości tworzywo. Plastikowe domki ogrodowe są łatwe do utrzymania czystości. Nie wymagają impregnacji i dodatkowych działań zabezpieczających. Dość łatwo je zmodyfikować na etapie produkcji poprzez montaż świetlika czy dodatkowego okna. Co więcej, można je zaprojektować w elegancki i atrakcyjny sposób, także w stylistyce nawiązującej do produktów z drewna. Domki ogrodowe plastikowe nie są jednak idealnym rozwiązaniem dla tych osób, które przede wszystkim stawiają na ekologię. Dla wielu plastik jest również materiałem niedostatecznie solidnym. Wątpliwości może budzić także ich estetyka.


Oprócz materiału warto zwrócić uwagę na konstrukcję domku, a w szczególności jego dach. Musi on dobrze zabezpieczać obiekt. Trzeba przy tym wziąć pod uwagę warunki pogodowe na danym terenie. Tam, gdzie domek ogrodowy mógłby być narażony na duży wiatr, warto upewnić się, że dach – i sam obiekt – będzie solidnie zamocowany. Jeśli w danym rejonie pojawiają się duże opady, warto to uwzględnić w kontekście kierunku nachylenia dachu. Możliwe, że w takim wypadku lepszy będzie dach dwuspadowy, a nie jednospadowy. Inaczej będzie wyglądać ta kwestia, gdy będziemy stawiać domek ogrodowy przyścienny. Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy obiekt ma podłogę, czy nie. Częściej będą ją miały letniskowe domki ogrodowe oraz domki ogrodowe dla dzieci.


Warto pamiętać o tym, że domki narzędziowe można modyfikować we własnym zakresie. Wystarczy dostawić do nich wiatę lub daszek, a na ścianie umieścić haki na narzędzia lub inne podręczne przedmioty. Trzeba jednak mieć na uwadze, że w przypadku przynajmniej części modyfikacji, łatwiej je wykonać w domkach drewnianych niż w metalowych czy plastikowych. Co ważne, niektórzy producenci sami oferują możliwość dokonania pewnych modyfikacji i usprawnień za dodatkową opłatą – na przykład poprzez wzmocnienie konstrukcji czy montaż kolejnego okna.

 

schowek-ogrodowy-karstal.jpg
Schowek ogrodowy. Fot. Karstal

Domek ogrodowy – przepisy i wymiary

Jednym z czynników, które wpływają na to, że domki narzędziowe są chętnie stawiane w ogrodach, jest brak konieczności występowania o pozwolenie na ich budowę. Powierzchnia takiego obiektu nie może jednak przekraczać 35 metrów kwadratowych (lub 70 metrów kwadratowych, o ile domek ogrodowy służy do okresowego wypoczynku i jego elementy konstrukcyjne mają rozpiętość do 6 metrów, a wysięg wsporników do 2 metrów). Trzeba też pamiętać o tym, że postawienie takiej konstrukcji należy zgłosić do odpowiedniego urzędu. Jeśli 35 metrów kwadratowych to za mało, warto zastanowić się nad budową solidniejszego budynku gospodarczego.


Jakiej wielkości powinien być domek ogrodowy? To zależy od sposobu jego wykorzystania. Budynek o charakterze rekreacyjnym, jeśli ma spełniać zarówno funkcję magazynową, jak i letniskową, powinien być nieco większy. Typowy domek na narzędzia ogrodowe nie musi mieć dużej powierzchni. Dobrze, by domek miał przynajmniej dwa metry szerokości i około półtora metra długości. Każdy musi jednak sam ocenić własne potrzeby, dbając o to, by dostęp do magazynowanych sprzętów był swobodny, a pomieszczenie nie było zagracone.