Nowe powierzchnie
Jednym z wiodącym trendów w branży płytek ceramicznych są nowe, wyraziste struktury oraz oryginalne efekty, które można uzyskać na powierzchni płytek. Połączenie matowych i połyskujących powierzchni, zastosowanie oryginalnych struktur pozwala na wprowadzenie całkowicie nowych efektów do wnętrz. Dzięki tuszom reaktywnym użytych podczas procesu produkcji, na powierzchni płytek powstają ciekawe struktury. Zestawienie kilku faktur w obrębie jednej płytki, zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu, tworzy wyjątkowy, optyczny efekt.
W przypadku płytek inspirowanych kamiennymi wzorami coraz większą popularnością cieszy się technika carvingu, która sprawia, że wzór użylenia naniesiony na płytkę jest wyraźnie wyczuwalny. Tusz nakładany zgodnie z kamiennym wzorem, wiernie odzwierciedla naturalny wygląd kamienia, do złudzenia przypominając naturalny materiał.
Łagodne beże i brązy
Po długim okresie panowania szarości, producenci przygotowali wiele kolekcji płytek w cieplejszych odcieniach. Jasne beże, brązy, rude i miedziane odcienie budują przytulne, pełne domowego ciepła wnętrza. W nowościach mamy zarówno płytki inspirowane betonowymi powierzchniami, marmury przerywane złotymi żyłkami, czy kamienie w kremowej palecie barw: wiele odmian trawertynu, czy onyksu.
Pełnia koloru
Obok stonowanych propozycji nie zabrakło odważnych propozycji kolorystycznych. Wśród płytek, uwagę przyciągały kolekcje z kamiennymi, wielobarwnymi wzorami, od wzorów inspirowanych różowymi kwarcami, przez turkusowe amazonity, po zielone marmury w stylu Rain Forest.
Na ekspozycjach mogliśmy zobaczyć także kolorową ceramikę, która wciąż jest chętnie wybierana w łazienkowych wnętrzach.
Dekoracyjne wzory, inspiracja naturą
Płytki ceramiczne zaskakują oryginalnymi wzorami, połączonymi z wielkim formatem. Dobre parametry płytek i ich trwałość, sprawia, że płytki doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w wielkopowierzchniowych projektach komercyjnych.
Geometryczne ornamenty
Projektanci płytek chętnie sięgają także po geometryczne wzory. Jest ich nieco mniej, niż w poprzednich latach, ale wciąż płytki w kształcie heksagonów, widoczne, geometryczne podziały znajdują grono zwolenników.
Co pokazali polscy wystawcy?
Grupa Tubądzin zaprezentowała najnowsze wzory płyt wielkoformatowych MONOLITH oraz nowości w formatach: 33x90, 30x75 oraz 30x60. Na ekspozycji mogliśmy zobaczyć nowe elementy kolekcji płyt gresowy Cielo e Terra, zaprojektowanej przy współpracy z Dorotą Koziarą. Do palety barw dołączono zielony kolor oraz dekoracje z tzw. gradientem. Płynne przejście między bielą a pastelowym odcieniem na wielkoformatowej powierzchni jest ciekawym uzupełnieniem podstawowych płytek.
W nowościach zaprezentowanych przez Grupę Tubądzin mogliśmy zobaczyć wielkoformatowe dekoracje, np. liście w makroskali "Jungle leafs" dostępne w formacie 120 x 275 cm, czy obraz gresowy „Matsu”, który w oryginalny sposób łączy matową i połyskującą powierzchnię.
Marka Cerrad na imponującym stosiku o powierzchni 315 m2 zaprezentowała wiele nowości. Wielkoformatowe slaby inspirowane kamiennymi wzorami, płyty z charakterystycznym żyłowaniem to bez wątpienia propozycja dla zwolenników odważnych, wychodzących poza schematy aranżacji. Na stoisku mogliśmy oglądać także zapowiedź nowych kolekcji dostępnych w mniejszych formatach, czy oryginalne płyty elewacyjne z wyraźną strukturą.
Po raz 16 na targach w Bolonii zaprezentowała się Grupa Końskie. Na eskpozycji mogliśmy zobaczyć nowe, różnorodne wzory - od florystycznych delikatnych kolekcji sygnowanych marką Ceramica Bianca, po wyraziste, kamienne powierzchnie z kolekcj Stargres.