Relacja z targów Cersaie 2022

Relacja z targów Cersaie 2022

Za nami jedne z najważniejszych targów w branży płytek ceramicznych – Cersaie w Bolonii. Co ciekawego udało nam się zobaczyć na targach? Jakie nowości przygotowali producenci?
3:00 min
0
0

Obowiązkowe wydarzenie dla wszystkich miłośników dobrego designu - Międzynarodowe Targi Płytek Ceramicznych i Wyposażenia Łazienek Cersaie to targi z długą historią. Tegoroczna, 39 edycja zgromadziła 623 wystawców z całego świata, którzy swoje produkty prezentowali na powierzchni 150 000 m2. Na targach Cersaie nie zabrakło producentów z Polski. 


Targi to doskonała okazja do wymiany doświadczeń i barometr nadchodzących trendów. Jakie trendy wzornicze udało nam się dostrzec podczas wizyty w Bolonii?

Autor:
Redakcja
Data:
05.10.2022
Baldocer -min.jpg
Marka Baldcoer na swoim stosiku zaprezentowała wielkoformatowe płytki w oryginalnej kolorystyce. Fot. Domni

Nowe powierzchnie

Jednym z wiodącym trendów w branży płytek ceramicznych są nowe, wyraziste struktury oraz oryginalne efekty, które można uzyskać na powierzchni płytek. Połączenie matowych i połyskujących powierzchni, zastosowanie oryginalnych struktur pozwala na wprowadzenie całkowicie nowych efektów do wnętrz. Dzięki tuszom reaktywnym użytych podczas procesu produkcji, na powierzchni płytek powstają ciekawe struktury. Zestawienie kilku faktur w obrębie jednej płytki, zwłaszcza przy odpowiednim oświetleniu, tworzy wyjątkowy, optyczny efekt.

Arcana (1)-min.jpg
Ekspozycja marki Arcana Ceramica. Fot. Domni
Baldocer (2)-min.jpg
Ekspozycja marki Baldocer. Fot. Domni

W przypadku płytek inspirowanych kamiennymi wzorami coraz większą popularnością cieszy się technika carvingu, która sprawia, że wzór użylenia naniesiony na płytkę jest wyraźnie wyczuwalny. Tusz nakładany zgodnie z kamiennym wzorem, wiernie odzwierciedla naturalny wygląd kamienia, do złudzenia przypominając naturalny materiał.

Cerrad (5) — kopia-min.jpg
Nowe, wielkoformatowe płytki zaprezentowane przez markę Cerrad. Fot. Domni

Łagodne beże i brązy

Po długim okresie panowania szarości, producenci przygotowali wiele kolekcji płytek w cieplejszych odcieniach. Jasne beże, brązy, rude i miedziane odcienie budują przytulne, pełne domowego ciepła wnętrza. W nowościach mamy zarówno płytki inspirowane betonowymi powierzchniami, marmury przerywane złotymi żyłkami, czy kamienie w kremowej palecie barw: wiele odmian trawertynu, czy onyksu.

Grespania -min.jpg
Na stosiku marki Grespania dominowały matowe powierzchnie, wyraźne struktury. Na zdjęciu płytki z nowej kolekcji Fresco. Fot. Domni
Roca -min.jpg
Na stoisku Roca Tiles marka zaprezentowała wiele kolekcji w łagodnych, stonowanych odcieniach. Fot. Domni
Pamesa 01 (1)-min.jpg
Ekspozycja hiszpańskiej marki Pamesa Ceramica. Fot. Domni

Pełnia koloru

Obok stonowanych propozycji nie zabrakło odważnych propozycji kolorystycznych. Wśród płytek, uwagę przyciągały kolekcje z kamiennymi, wielobarwnymi wzorami, od wzorów inspirowanych różowymi kwarcami, przez turkusowe amazonity, po zielone marmury w stylu Rain Forest.

Baldocer (1)-min.jpg
Fot. Domni
Pamesa 01 (2)-min.jpg
Wśród nowości zaprezentowanych przez Pamesa Ceramica nie zabrakło mniejszych formatów, dostępnych w bogatej palecie barw. Fot. Domni

Na ekspozycjach mogliśmy zobaczyć także kolorową ceramikę, która wciąż jest chętnie wybierana w łazienkowych wnętrzach.

Aquaforte (2)-min.jpg
Stoisko marki Aquaforte. Fot. Domni
Aquaforte (1)-min.jpg
Stoisko marki Aquaforte. Fot. Domni

Dekoracyjne wzory, inspiracja naturą

Płytki ceramiczne zaskakują oryginalnymi wzorami, połączonymi z wielkim formatem. Dobre parametry płytek i ich trwałość, sprawia, że płytki doskonale sprawdzą się zarówno we wnętrzach prywatnych, jak i w wielkopowierzchniowych projektach komercyjnych.

prissmacer (1)-min.jpg
Nowości zaprezentowane przez hiszpańską markę Prissmacer Cerámica. Fot. Domni
Pamesa (1 kopia -min.jpg
Ekspozycja Pamesa Ceramica. Fot. Domni

Geometryczne ornamenty

Projektanci płytek chętnie sięgają także po geometryczne wzory. Jest ich nieco mniej, niż w poprzednich latach, ale wciąż płytki w kształcie heksagonów, widoczne, geometryczne podziały znajdują grono zwolenników.

Realonda (1)-min.jpg
Geometryczne wzory na stoisku Realonda. Fot. Domni
Pamesa 04-min.jpg
Ekspozycja Pamesa Ceramica. Fot. Domni
Realonda (2)-min.jpg
Stoisko marki Realonda. Fot. Domni
prissmacer (2)-min.jpg
Nowości zaprezentowane przez Prissmacer Cerámica. Fot. Domni
Azteca (2)-min.jpg
Ekspozycja marki Azteca. Fot. Domni
Emigres (2)-min.jpg
Białe, strukturalne płytki Emigres. Fot. Domni

Co pokazali polscy wystawcy?

Grupa Tubądzin zaprezentowała najnowsze wzory płyt wielkoformatowych MONOLITH oraz nowości w formatach: 33x90, 30x75 oraz 30x60. Na ekspozycji mogliśmy zobaczyć nowe elementy kolekcji płyt gresowy Cielo e Terra, zaprojektowanej przy współpracy z Dorotą Koziarą. Do palety barw dołączono zielony kolor oraz dekoracje z tzw. gradientem. Płynne przejście między bielą a pastelowym odcieniem na wielkoformatowej powierzchni jest ciekawym uzupełnieniem podstawowych płytek.


W nowościach zaprezentowanych przez Grupę Tubądzin mogliśmy zobaczyć wielkoformatowe dekoracje, np. liście w makroskali "Jungle leafs" dostępne w formacie 120 x 275 cm, czy obraz  gresowy „Matsu”, który w oryginalny sposób łączy matową i połyskującą powierzchnię.

Tubadzin (2)-min.jpg
Fot. Domni
Tubadzin (1)-min.jpg
Fot. Domni
Tubadzin -min.jpg
Fot. Domni
Tubadzin 01-min.jpg
Fot. Domni

Marka Cerrad na imponującym stosiku o powierzchni 315 m2 zaprezentowała wiele nowości. Wielkoformatowe slaby inspirowane kamiennymi wzorami, płyty z charakterystycznym żyłowaniem to bez wątpienia propozycja dla zwolenników odważnych, wychodzących poza schematy aranżacji. Na stoisku mogliśmy oglądać także zapowiedź nowych kolekcji dostępnych w mniejszych formatach, czy oryginalne płyty elewacyjne z wyraźną strukturą.  

Cerrad (2)-min.jpg
Fot. Domni
cerrad-min.jpg
Fot. Domni
Cerrad (3)-min.jpg
Fot. Domni
Cerrad (4)-min.jpg
Fot. Domni

Po raz 16 na targach w Bolonii zaprezentowała się Grupa Końskie. Na eskpozycji mogliśmy zobaczyć nowe, różnorodne wzory - od florystycznych delikatnych kolekcji sygnowanych marką Ceramica Bianca, po wyraziste, kamienne powierzchnie z kolekcj Stargres.

ceramika Konskie (2)-min.jpg
Fot. Domni
Ceramika Końskie (1)-min.jpg
Fot. Domni
Ceramika Końskie (2)-min.jpg
Fot. Domni

Podobne artykuły:

Minimalistyczny dom na rozlewiskach
Duża willa znajduje się pod Serockiem, w malowniczej okolicy ujścia Bugu do Narwi. W jasnych, nowocześnie i minimalistycznie...
czytaj więcej
Loftowy apartament na Mokotowie
W aranżacji wnętrz apartamentu na warszawskim Mokotowie pobrzmiewają industrialne nuty. Drewno, beton i oraz surowe cegły...
czytaj więcej