Renowacja mebli w pigułce
Tapicerowanie starych mebli
Tapicerka jest elementem, który najczęściej ulega zniszczeniu poprzez eksploatację. Często zdarza się, że konstrukcja mebla jest w świetnym stanie w przeciwieństwie do tapicerowanej części starych mebli. W tym przypadku nowe życie możemy nadać poprzez jej wymianę. Najpierw powinniśmy zweryfikować, w jakim stanie jest siedzisko i oparcie. Czasem, zdarza się tak, że po zdjęciu tapicerki okazuje się, że gąbki są jeszcze w dobrym stanie i nie musimy ich wymieniać. W tym przypadku warto, jest postawić sobie pytanie, czy jest możliwe, abyśmy wykonali to samodzielnie?
Jeśli chcemy odrestaurować krzesło, nie powinno być z tym problemu. Wystarczy zdjąć starą tapicerkę, nałożyć nową tkaninę, chwycić za zszywacz tapicerski, wykonać pracę i umieścić siedzisko z powrotem na swoim miejscu. Trudniejszym zadaniem jednak będzie sytuacja, gdy renowacji poddajemy fotel bądź kanapę. W tym przypadku, jeśli nie posiadamy doświadczenia w tego typu pracach, najlepszą opcją będzie przekazanie starych mebli specjaliście.
Woskowanie lub olejowanie mebli drewnianych
Jeżeli meble drewniane wymagają renowacji, skutecznym sposobem będzie woskowanie lub olejowanie. Prace powinniśmy rozpocząć od pozbycia się starych powłok np. poprzez pocieranie papierem ściernym. Gdy dokładnie wyczyścimy powierzchnię mebla, możemy pomalować stare meble odpowiednim preparatem. Należy cierpliwie nakładać warstwy na surowe drewno i odczekać do jego całkowitego wchłonięcia, wyschnięcia i utworzenia powłoki ochronnej.
Położenie nowej okleiny na meblach
Stare meble drewniane z litego drewna mogą zyskać nowe życie również dzięki położeniu nowej okleiny. W przypadku, gdy stary mebel pokryty został starą okleiną, powinniśmy zweryfikować jej stan. Jeśli na powierzchni mebla zachowała się okleina w dobrym stanie, możemy nałożyć na nią kolejną warstwę. Natomiast, w sytuacji, gdy laminat odchodzi od mebli drewnianych bądź łuszczy się, należy najpierw zdjąć starą warstwę. W przypadku gdy nałożymy kolejną warstwę, nie będzie ona przylegać w odpowiednim stopniu, co może skutkować jej odpadaniem.
Lakierowanie — szybka i łatwa renowacja mebli drewnianych
Lakierowanie mebli jest kolejnym, efektywnym sposobem renowacji mebli kuchennych i nie tylko. Również w tym przypadku pierwszym krokiem, jaki powinniśmy uczynić, jest zdarcie starego lakieru za pomocą papieru ściernego. Rozwiązanie to umożliwia nam wiele dostępnych rezultatów. W przypadku, gdy chcemy wyłącznie ochronić drewno bez nadawania mu nowej barwy, trafnym wyborem będzie bezbarwny lakier, który zabezpieczy powierzchnię mebla, jednocześnie eksponując jego najbardziej urokliwe cechy. Można również odnowić stare meble za pomocą lakieru barwionego, który nada odpowiedni charakter naszemu meblowi.
Malowanie mebli
Renowacja mebli kuchennych może się odbyć również metodą malowania. Co ciekawe sprawdzi się ona się nie tylko do starego drewna, ale i również w przypadku mebli drewnianych laminowanych oraz tych wykonanych z metalu. Jest to jeden z łatwiejszych sposobów na odnawianie mebli, gdyż świetnie poradzą z tym zadaniem również osoby bez doświadczenia w tej dziedzinie. Do wykonania pracy wystarczą przedmioty takie jak papier ścierny, a także pędzelek lub wałek, aby móc rozprowadzić farby akrylowe. Prace powinniśmy rozpocząć od zabezpieczenia pomieszczenia przed zachlapaniem.