Styl scandi boho we wnętrzach
Cechy stylu skandynawskiego
Głównym kolorem kojarzonym ze stylem skandynawskim jest biel. Uniwersalny kolor często łączony jest z drewnem, czasami z kamiennymi powierzchniami. Styl skandynawski charakteryzują proste, oszczędne formy mebli. Wzornictwo rodem ze Skandynawii cechuje wysoka funkcjonalność, forma wynika z funkcji, nie ma tu miejsca na zbędne dekoracje. Wnętrza urządzone w stylu skandynawskim są jasne, pełne naturalnego światła.
Czym charakteryzuje się styl boho?
Styl wywodzący się od francuskiej bohemy ewoluował przez lata, ale pierwotne założenia pozostały niezmienne. Styl boho charakteryzuje się lekkością, swobodą, odważnym łączeniem wzorów, faktur i kolorów. Na tkaninach często pojawiają się etniczne motywy, nawiązania do sztuki ludowej. Styl boho związany jest z kolorami ziemi: ciepłymi beżami, kremowymi odcieniami, które przełamane są mocnymi, kolorystycznymi akcentami. Wnętrza w stylu boho nie lubią utartych schematów. Meble mają zazwyczaj formę otwartych półek, jest wiele miejsca na ekspozycję bibelotów, pamiątek, czy książek.
Jak je połączyć?
Boho i scandi mają wiele, wspólnych mianowników. W obu stylach często pojawiającym się elementem są naturalne materiały, surowe drewno. Styl scandi boho lubi dekoracje i dodatki wykonane z wikliny, lnu, bawełny, wełny, rattanu, gliny. Oba style czerpią inspiracje prosto z natury. We wnętrzach scandi boho dobrze sprawdzą się drewniane podłogi z wyraźnym rysunkiem drewna. W miejscach narażonych na działanie wilgoci możemy zastąpić ją praktyczną, drewnopodobną płytką.
Jak połączyć oba style? Przykładowo, w salonie w stylu scandi boho możemy zestawić meble o prostych formach z kolorowymi tkaninami: wzorzystym dywanem, czy zasłonami. W sypialni urządzonej w stylu scandi boho postawmy na wzorzyste poduszki dekoracyjne i dodatki oraz jasne kolory ścian. W jadalni w stylu scandi boho proste formy mebli możemy połączyć z plecionymi krzesłami i lampą nad stołem.
Do jakich pomieszczeń pasuje scandi boho?
Styl scandi boho jest ciekawym wyborem zwłaszcza do salonu i sypialni - pomieszczeń, gdzie mamy sporo tkanin i miejsca na dekoracje. W takich pomieszczeniach możemy mieszać dowolną ilość faktur i wzorów. W kuchni czy łazience, mamy mniejsze pole do aranżacji, ale tutaj również warto spróbować wprowadzić elementy w stylu scandi boho.
W kuchni scandi boho jasną, oszczędną formę zabudowy meblowej możemy zestawić z dekoracyjnymi, kolorowymi kaflami. Podobny zabieg możemy zastosować w łazience. Barwne płytki będą idealnym tłem dla białej ceramiki łazienkowej. W salonie scandi boho możemy połączyć ciemną podłogę z jasnymi meblami. Praktycznym dodatkiem do wnętrz będą zielone rośliny, które zadbają o odpowiedni mikroklimat w naszym mieszkaniu.
Urządzając wnętrza w stylu scandi boho, nie bójmy się eksperymentować. Śmiało łączmy materiały, faktury, dodatki o różnej formie. Im więcej indywidualizmu w naszych wnętrzach, tym lepiej.