Udomowione kontrasty – dom projektu Zimon Studio
„Określilibyśmy go jako bardzo złożony i kompleksowy projekt, gdzie wnętrze nawiązuje do zewnętrza, a jedno wynika i jest rozwinięciem drugiego” mówi Szymon Mrózek z pracowni Zimon Studio. „Wnętrze, podobnie jak inne nasze projekty to mieszanka styli. Z uwagi na dużą ilość surowej stali, styl mocno nawiązuje do modernistycznego, jednak dzięki naturalnym materiałom jest on przytulny, a gra tkanin ociepla i dodaje przytulności” dodaje.
Pogodzone sprzeczności
Inwestorzy uwielbiają duet bieli i czerni. Klasyczna gra kontrastów jest dość popularna w aranżacji wnętrz, dlatego architekci postanowili pogodzić sprzeczności kolorystyczne przy pomocy naturalnego drewna. Duet bieli i czerni uzupełnia też stal i miękkie tkaniny. Warto zwrócić uwagę na ciekawą aranżację ścian kominka w salonie i jadalni.
„Kochamy elementy ponadczasowe. Stawiamy bardzo duży nacisk na naturalne materiały. Dom znajduje się w sercu polskich gór. Wyszło to naturalnie i miało za zadanie przenieść ponadczasowe materiały i otoczenie do wnętrza w nowoczesnym wydaniu jak lamele za TV oraz ściana skonstruowana z geometrycznych reliefów, która ciągnie się przez trzy kondygnacje” mówi projektant.
W domu znajdują się także łazienki. Ta na parterze jest ciemna, z kolei na piętrze, w kontraście do pierwszej jest jasna. Inwestorzy musieli pójść na wnętrzarski kompromis – Pani domu lubi jasne i rozświetlone wnętrza, natomiast Pan domu wolałby coś ciemnego i męskiego. Powstała sypialnia w ciekawy sposób łączy te dwa światy i dwa wyobrażenia o pięknych wnętrzach. Sypialnia zajmuje blisko 40 metrów, więc znalazło się tu miejsce na realizację pomysłów obojga Inwestorów.
Skupienie na świetle
Kuchnia jest konsekwentnie utrzymana w kolorystyce czerni i bieli. Najważniejszym punktem aranżacji jest tutaj wyspa.„Kuchnia to miejsce pracy. Z uwagi na bezpośrednie połączenie z jadalnią chcieliśmy, aby oświetlenie dekoracyjne widniało w jadalni, stąd też decyzja o wpuszczanych spotach sufitowych, które nadały graficzności i nawiązały do okapu sufitowego. We wnętrzach premium trzeba często postawić sobie granice, aby wnętrze miało oddech i nie było przegadane” mówi Mrózek. „Czystość formy jest ponadczasowa. Kuchnia poza wpuszczanymi spotami ma również podświetlenia LED, które w scenie wieczorowej w momencie, kiedy klienci siedzą w salonie - świetnie podkreśla architekturę kuchni i jej prostotę. Staje się ona tłem, które jest ważne, kiedy patrzymy na wnętrze z różnych fragmentów mieszkalnych” dodaje.
Aby najlepiej dopasować oświetlenie do projektowanego wnętrza, trzeba przemyśleć rozmieszczenie scen świetlnych – co i jakim światłem będziemy podkreślać. Projektanci dużo czasu poświęcili na przygotowanie scen dziennych i wieczorowych. Dodatkowo, wybrali oprawy, które dokładnie akcentują wybrane fragmenty wnętrza – spory PET marki AQForm pięknie podkreślają tkaniny wykorzystane w salonie. W ciągu dnia tworzą kontrastową dekorację na tle białego sufitu, natomiast wieczorem rzucają subtelne światło na otoczenie.
Wnętrza zaprojektowane przez architektów z Zimon Studio prowadzą wewnętrzny dialog z ich mieszkańcami. Projektanci pogodzili tu pomysły i oczekiwania różnych domowników. Inwestorzy oczekiwali, że architekci zwrócą uwagę na opracowanie detali, środek ciężkości aranżacji oraz spojrzą na nią w całościowym kontekście. Dzięki temu we wnętrzach czujemy harmonię i spokój, pomimo wysoko kontrastowej kolorystyki i różnych faktur. Wszystko razem tworzy nietuzinkowy efekt.
Projekt: Modern house
Miejscowość: Bielsko-Biała
Design: Zimon Studio
Foto: Migdał Studio
Materiał prasowy AQForm