Vintage M – mieszkanie architektki na poddaszu

Vintage M – mieszkanie architektki na poddaszu

Wiele osób stających przed wyzwaniem urządzenia domu lub mieszkania decyduje się na skorzystanie z usług profesjonalistów. Architekci i projektanci wnętrz pomagają zrealizować marzenia, nadać im konkretne formy i kolory. Co więcej, ich wiedza i doświadczenie pozwoli rozwiązać problemy, o których istnieniu możemy nawet nie mieć pojęcia. Projekt skrojony na miarę potrzeb i oczekiwań sprawi, że nasza codzienność będzie piękniejsza.
3:00 min
0
0

A co się dzieje, kiedy to architekt urządza swoje mieszkanie? Czy dla osoby kreatywnej, która zna świat projektowy od podszewki, własna przestrzeń może jeszcze być wyzwaniem? Podjęła je architektka Katarzyna Burak, współzałożycielka pracowni FUGA Architektura Wnętrz. Wymarzone M Katarzyny znajduje się na poddaszu kamienicy na malowniczym, Starym Mokotowie.

- Projektowanie swojego wymarzonego domu po latach tworzenia projektów dla innych to mieszanka ekscytacji, radości, spełnienia, ale też ogromna presja, jaką każdy ambitny artysta narzuca sobie tworząc dzieło, do którego jest w sposób szczególny przywiązany – wyznaje Katarzyna Burak.

Autor:
Redakcja
Data:
15.02.2024
Projekt eklektycznej kuchni autorstwa Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Kolejnym wyzwaniem okazał się kształt lokalu - wnętrza ze skosami wymagały generalnego remontu, łącznie z wymianą przestarzałych instalacji. Architektka musiała zmierzyć się też z problemem braku ciepłej wody w kuchni oraz całkowitą wymianą instalacji grzewczej. Nietypowe skosy utrudniły też planowanie zabudowy na wymiar i wybór oświetlenia, dlatego w mieszkaniu praktycznie nie pojawiają się wiszące oprawy sufitowe.


- Wnętrze przed remontem było królestwem boazerii (pokrywała dosłownie każdą ścianę i sufity), w oknach straszyły kraty, a w łazience dominowała butelkowa zieleń i sedes na podwyższeniu – wspomina dziś z uśmiechem architektka. - Jedyny element, jaki zachowaliśmy w tym mieszkaniu to parkiet z litego drewna pochodzący z hajnowskich zakładów słynących z wieloletniej tradycji produkcji podłóg drewnianych. Bardzo cenimy naturalne materiały i z dużym szacunkiem podchodzimy do ekologii dlatego było jasne, że parkiet zostanie. Oprócz niego i drewnianych słupów konstrukcyjnych, mieszkanie zostało dosłownie zrównane z ziemią. W kulminacyjnym punkcie prac rozbiórkowych w mieszkaniu nie było ani jednej ściany działowej – dodaje.

Aranżacja jasnego salonu w projekcie Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Podróż w czasie

Aranżacja 115-metrowego mieszkania stała się dla architektki pretekstem do odbycia sentymentalnej podróży w czasie. Dzięki kreatywności zrealizowała tu marzenia o powrocie do najpiękniejszych wspomnień z dzieciństwa.

- Wiedziałam, że chcę wnętrza, które będzie kolorowe, wesołe, wypełnione przedmiotami vintage, mającymi dla nas wartość sentymentalną i klasykami designu, które będą się pięknie starzały. Chociaż kamienica pochodzi z okresu powojennego, samo poddasze zostało zaadaptowane do użytku dopiero na początku lat 90-tych, na które przypada też moje dzieciństwo. Postanowiłam połączyć te fakty, wykorzystując stylistykę tamtych lat jako inspirację do projektu. Np. wzór płytek w łazience do złudzenia przypomina lastryko, z którego wykonane były parapety w moim rodzinnym domu 30 lat temu – opowiada z nostalgią Katarzyna Burak.


Szara łazienka z lastryko i drewnianą zabudową Projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt łazienki z lastryko Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Każdy mebel w mieszkaniu ma własna historię. Oryginalne krzesła „Skoczki” to ikona polskiego wzornictwa, zaprojektowana przez Juliusza Kędziorka. Meble pochodzą z rodzinnego domu babci architektki. Od dziadków architektka przywiozła też przeszkloną witrynkę na książki, która stanęła w gabinecie. Witrynka ma ponad 70 lat a Katarzyna jako mała dziewczynka eksponowała w niej swoje prace plastyczne. Wzrok przykuwają też fotele Zetki w kolorze pięknej, ciemnej zieleni. To zdobycze z aukcji, odświeżone przez zaprzyjaźnionego lakiernika. Szyfoniera, czyli wysoka bieliźniarka z 7 szufladami, w sypialni to antyk przywieziony z Danii.

Projekt salonu z beżową sofą autorstwa Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Salon z jasną Sofą - Projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt Fuga Architekci - jadalnia z zielonymi fotelami
Fot: Aleksandra Dermont
Katarzyna Burak w zaprojektowanym wnętrzu
Fot: Aleksandra Dermont
Jadalnia w mieszkaniu Katarzyny Burak z Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Perły wzornictwa

Architektka wiedziała, że mieszkanie wypełni doskonałym, ponadczasowym designem. Do wnętrz wybrała ikoniczne przedmioty, które przez kolejne lata tylko zyskają na wartości i będzie mogła przekazać je kolejnym pokoleniom. Oprócz wcześniej wspomnianych „Skoczków i „Zetek” Ernsta Moeckla, wprawne oko dostrzeże tu perełki takie jak lampy włoskiej marki Artemide i fotel Romana Modzelewskiego RM58. W kuchni stanęła lodówka SMEG. Architektka zdecydowała się także na lampy Chors, osprzęt elektryczny Vectis oraz dekoracyjne uchwyty meblowe z oferty Pap Deco. Warto też zwrócić uwagę na lustro o miękkim, asymetrycznym kształcie, zaprojektowane i wykonane samodzielnie przez Katarzynę Burak. Architektka współtworzy markę Buket, zajmującą się produkcją dodatków do wnętrz.

Lustro w jadalni - projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt Fuga Architekci108A8810-Edit Duży.png
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt Fuga Architekci108A8930-Edit Duży.png
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt sypialni autorstwa Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Wnętrze sypialni z ażurowymi zabudowami projektu Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Kolory i kształty

W mieszkaniu znajduje się ponad 40-metrowa strefa dzienna, już od progu wprawiająca właścicielkę w dobry nastrój. Architektka zdecydowała się wprowadzić tu odważne połączenia kolorów, kształtów i materiałów, takie jak unikatowe zestawienia stalowych frontów kuchennych ze złotymi uchwytami. Awangardowe kompozycje udowadniają, że nad detalami pracowała doświadczona ekspertka, która lubi wychodzić poza utarte schematy.

Plamy koloru, takie jak pomarańczowa lodówka, ciemnozielone fotele i liliowa szafka w łazience to elementy świadomie zastosowanej przez architektkę koloroterapii. Dzięki temu samo przebywanie w domu na co dzień może poprawiać samopoczucie domowników i odwiedzających ich gości. A tych właścicielka mieszkania zaprasza często i chętnie, dlatego życie towarzyskie skupia się wokół nietuzinkowej wyspy kuchennej. To ulubiony mebel Katarzyny.

Kuchnia z pomarańczową lodówką, Projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Brzoskwiniowa wyspa w kuchni Projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

- Lubię w niej dosłownie wszystko: kształt – przypominający parostatek płynący w siną dal, różowy nieoczywisty kolor, marmurową nogę z kamienia, w którym zakochałam się od pierwszego wejrzenia, ale przede wszystkim jej multifunkcjonalność! Jest idealna do pracy, przyrządzania posiłków, ale też spotkań przy kawie czy lampce wina. Ma bardzo pojemne szafki – od strony kuchni 6 szuflad, w których mieści się zastawa, sztućce i suche zapasy, a od strony salonu barek z selekcją alkoholi i szkła. To jest element naszego domu, przy którym zawsze kręci się mnóstwo osób – wyznaje współzałożycielka pracowni FUGA.

Kuchnia z brzoskwiniową wyspą Projekt Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont

Pozostałe pomieszczenia w mieszkaniu zostały również dopieszczone pod każdym względem. W sypialni architektka zbudowała prawdziwie wypoczynkowy klimat z asymetrycznym zagłówkiem w odcieniu zgaszonej szałwii. Ścianę naprzeciwko łóżka zajęła zabudowa na wymiar, z ażurowymi frontami ozdobionymi wiedeńską plecionką. Wnętrza są dobrze doświetlone – duże okna w gabinecie Pana Domu dostarczają także światło do jadalni, przez świetliki umieszczone pod sufitem. W mieszkaniu znajduje się też pokój do pracy Katarzyny, który pełni rolę pokoju gościnnego. Wnętrza są funkcjonalne, domowe i przytulne – od progu czuć indywidualny charakter ich mieszkańców. Całość okraszona jest doskonale skomponowaną paletą kolorystyczną, ponieważ „Za dużo szarości jest na co dzień w życiu, żeby skazywać się na nudne wnętrza.” - mówi Katarzyna burak architektka.


Projekt: Katarzyna Burak, Antonina Sadurska – FUGA Architektura Wnętrz

Zdjęcia: Aleksandra Dermont


Projekt pokoju do pracy autorstwa Fuga Architekci
Fot: Aleksandra Dermont
Projekt Fuga Architekci108A8999-Edit Duży.png
Fot: Aleksandra Dermont

Podobne artykuły

Męskie wnętrza projektu JAM KOLEKTYW
Właściciel tych wnętrz długo poszukiwał idealnego apartamentu, który spełniałby jego wszystkie wysokie wymagania. Jakub ceni...
czytaj więcej
Elegancja w stylu modern glam
Wnętrze naszego domu powinno sprzyjać wypoczynkowi i budowaniu pozytywnych relacji. Odpowiednia będzie zatem harmonijna i...
czytaj więcej