Wewnętrzny storytelling – eklektyczne wnętrza z własną historią

Wewnętrzny storytelling – eklektyczne wnętrza z własną historią

Eklektyzm jest trudną sztuką łączenia ze sobą pozornie niepasujących stylów, epok, wzorów i kolorów. Pierwsze eklektyczne wnętrza powstały w XIX wieku, gdy projektanci zaczęli sięgać po inspiracje z różnych architektonicznych tradycji. Dzięki temu mogły powstawać unikalne, pełne kontrastów i niespotykanych wcześniej kompozycji. Styl eklektyczny stał się wyznacznikiem luksusu – orientalne akcenty, bogate zdobienia i elementy neoklasycystyczne podkreślały status właścicieli domów.
2:00 min
0
0

Wiek XX przyniósł ewolucję w percepcji eklektyzmu i odsunięcie go na dalszy plan wnętrzarskiej mody. Jego miejsce zajęły minimalizm i modernizm. Ponowne zainteresowanie stylem eklektycznym narosło w latach 70. XX wieku. Projektanci i architekci wnętrz zaczęli odkrywać potencjał eklektyzmu, zwłaszcza w artystycznych loftach i domach miłośników oryginalności. Obecnie eklektyzm znowu należy do najpopularniejszych stylów wnętrzarskich. Architekci chętnie wykorzystują nowoczesne meble z antykami, surowe materiały z intensywnymi barwami, metale i drewno z tworzywami sztucznymi.

Autor:
Redakcja
Data:
16.04.2025
Hanna Pietras Architects_Foto_Kroniki_1-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Foto Kroniki

Skąd popularność eklektyzmu dzisiaj?


Współcześnie projektowane eklektyczne przestrzenie są odzwierciedleniem osobistych historii ich mieszkańców i podkreślają indywidualizm inwestorów. Zyskaliśmy dostęp do szerokiej gamy wyposażenia i mebli z całego świata. Dzięki temu łączenie różnych estetyk przychodzi niemal naturalnie.


"Eklektyzm daje możliwość opowiedzenia historii poprzez wnętrze. Każdy przedmiot może mieć swoje znaczenie, pochodzić z innego miejsca świata, nawiązywać do rodzinnych wspomnień" – mówi Hanna Pietras, architektka specjalizująca się w projektowaniu eklektycznych przestrzeni.

Hanna Pietras Architects_Foto-Mood Authors_4-min.jpg

Dziś króluje trend na minimalistyczne, niemal identyczne wnętrza. Eklektyzm stoi w opozycji do tego. Pozwala tworzyć przestrzenie wyjątkowe i w pełni indywidualne - dodaje architektka

Eklektyzm doskonale wpisuje się w trend rosnącej świadomości ekologicznej. Tutaj mocno stawia się na rzemiosło artystyczne, upcycling i renowację starych mebli, oraz świadome wykorzystanie surowców naturalnych. Eklektyzm mocno stawia na personalizację wnętrz. Unika masowej produkcji i dekoracji sezonowych.

Hanna Pietras Architects_Foto i stylizacja-Follow The Flow-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Follow the Flow

Klucz do harmonii w eklektycznych wnętrzach


Wnętrza eklektyczne tylko z pozoru wydają się chaotyczne. Ten estetyczny „bałagan” ma swoje zasady, które warto zastosować, aby uniknąć efektu kiczu i przerysowania w aranżacji. W projektowaniu istotne jest zachowanie pewnej osi kompozycyjnej. W eklektycznym wnętrzu może być to jednolita kolorystyka, powtarzalny motyw czy meble i wyposażenie o podobnych proporcjach. "Sekret tkwi w balansie – eklektyzm nie oznacza przypadkowości. Każdy element musi współgrać z pozostałymi, tworząc harmonijną całość" – podkreśla Hanna Pietras. 

Hanna Pietras Architects_Foto_Kroniki_2-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Foto Kroniki

Wybór kolorów i materiałów oraz umiejętne zestawienie wzorów we wnętrzach są niezwykle kluczowe dla stworzenia pięknych wnętrz eklektycznych. Jako ciekawy przykład możemy wskazać połączenie nowoczesnej, minimalistycznej sofy z dekoracyjnym, rzeźbionym stolikiem vintage i dekoracjami w stylu boho. Dzięki temu wnętrze zyskuje spersonalizowany charakter.

Hanna_Pietras_Architects_mieszkanie_w_kamienicy_w_Lodzi_kroniki_04_3000-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Foto Kroniki

Jak stworzyć eklektyczne wnętrze?

Aranżowanie przestrzeni eklektycznej to wymagające zadanie, do którego musimy podejść z otwartą głową i odwagą. Przygotowaliśmy kilka porad, które ułatwią przygotowanie zachwycających wnętrz.

  • Wybierz motyw przewodni – dominantą aranżacji może być kolor, wzór lub wybrany styl wnętrzarski, wokół którego będziemy dobudowywać kolejne elementy.
  • Ogranicz kontrasty – wybór dwóch lub trzech stylów w zupełności wystarczy. Zbyt wiele składowych wprowadzi do wnętrza wrażenie nieprzemyślanego chaosu.
  • Powtarzaj – Jak jeszcze zachować spójność wnętrza eklektycznego? Meble o różnych formach, ale w tym samym odcieniu drewna. Kolory z wielobarwnej tapety przywołane na innych tekstyliach. Oprawy oświetleniowe z tego samego materiału, ale w różnych rozmiarach i kształtach.
  • Dodaj siebie – osobiste pamiątki z podróży, ulubione bibeloty, obrazy czy zdjęcia sprawią, że wnętrze będzie „żywe” i szybko się nie znudzi.
Hanna Pietras Architects_Foto-Mood Authors_3-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Mood Authors

"Największym wyzwaniem jest zachowanie spójności. Eklektyzm nie oznacza chaosu, lecz świadomej kreacji, która ma budzić emocje i tworzyć wnętrza pełne duszy" – dodaje Hanna Pietras.


Eklektyzm jest stylem, który łączy nowoczesność z przeszłością. Pozwala na wyrażenie indywidualnego charakteru mieszkańców i właśnie dlatego zyskuje na popularności. Nie jest ujęty w sztywne ramy i zostawia sporo miejsca do swobodnej interpretacji. Dzięki eklektyzmowi wnętrza mogą opowiadać historie ich mieszkańców – poprzez unikalne meble i personalizowane rozwiązania, pamiątki czy połączenia stylistyczne. Stają się ponadczasowe i fascynujące, przez to że ewoluują z domownikami. I z pewnością spodobają się osobom, które oczekują od wnętrz więcej, niż tylko katalogowej powtarzalności.


Hanna Pietras Architects_Foto-Mood Authors_1-min.jpg
Projekt: Hanna Pietras Architects, Fot. Mood Authors

Podobne artykuły

 Pastelowe 73 m2 na Powiślu
Jasna, harmonijna przestrzeń zaprojektowana przez Jacka Tryca znajduje się w sercu Warszawskiego Powiśla. Architekt stworzył...
Eklektyczny dom w Łodzi
Czasami wnętrza, podobnie jak ludzie, potrzebują nowego otwarcia. Taki los spotkał jeden z pierwszych projektów Hanny Pietras...