Wnętrza w stylu wabi-sabi

Wnętrza w stylu wabi-sabi

Funkcjonalne, pozbawione przepychu wnętrza w stylu wabi-sabi zyskują coraz większe grono zwolenników. Przyglądamy się bliżej aranżacjom, kolekcjom płytek, które będą uzupełnieniem modnego stylu wabi-sabi.
3:00 min
0
0

Egzotycznie brzmiące wabi-sabi związane jest z japońską filozofią, mającą długie tradycje. W wolnym tłumaczeniu słowo „wabi” oznacza prostotę życia, pokorę; „sabi” jest z kolei synonimem przemijalności, piękna wynikającego z naturalnych procesów starzenia. Filozofia wabi-sabi towarzyszy wielu Japończykom na co dzień. Spokój, szacunek do wszystkiego, co przemija, docenianie drobnych, codziennych rytuałów, dbanie o równowagę definiują styl życia, który stał się inspiracją do stworzenia i nazwania nurtu, który coraz częściej pojawia się w naszych wnętrzach. Wabi-sabi docenia stare, wysłużone przedmioty, ceni harmonię z naturą, niedoskonałości zamienia w zalety. W opozycji do konsumpcyjnego pędu zachęca do naprawy zużytych przedmiotów, pokazuje, że nie wszystko musi być doskonałe. 

Autor:
Redakcja
Data:
02.02.2021
Surowe klimaty Tubądzin Interval
Matowe, rektyfikowane płytki z kolekcji Interval Tubądzin utrzymane są w delikatnej kolorystyce. Fot. Tubądzin
Tubądzin Interval White STR
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Tubądzin Interval Carpet
Płytka ścienna, 32,8x89,8 cm
sprawdź
Interval
Marka Tubądzin
sprawdź

Kolory w stylu wabi-wabi

Typowa kolorystyka wnętrz w stylu wab-sabi związana jest z naturalnymi barwami. Brązy, beże, szarości i szeroko rozumiane odcienie inspirowane naturą są tym, co najczęściej stanowi tło dla tego typu wnętrz. Meble, dodatki nadszarpnięte zębem czasu zachwycają autentycznością, wszystko ma swoje miejsce i przeznaczenie. Naturalne materiały: drewno, wiklina, len i ręcznie wykonywane, unikalne przedmioty będą ciekawym uzupełnieniem wnętrz. Styl wabi-sabi związany jest także z kolorystyką, która związana jest z wysłużonymi materiałami: nieotynkowane ściany, skorodowana blacha i powierzchnie pokryte patyną. 

Beton w łazience - Cersanit Concrete Style
W łazienkach utrzymanych w stylu wabi-sabi dobrze prezentują się płytki z betonową, przetartą powierzchnią. Fot. Cersanit
Cersanit Concrete Style Grey W475-003-1
Płytka ścienna, 20x60 cm
sprawdź
Concrete Style
Marka Cersanit
sprawdź
#Łagodne szarości
sprawdź
Cersanit Concrete Style Light Grey W475-002-1
Płytka ścienna, 20x60 cm
sprawdź
Cersanit Easy K102-014
Umywalka meblowa 60 cm
sprawdź
Cersanit Concrete Style Inserto Patchwork WD475-006
Płytka podłogowa, 42x42 cm
sprawdź
#Patchworkowe wzory
sprawdź
Cersanit Concrete Style Structure W475-004-1
Płytka ścienna, 20x60 cm
sprawdź

Jak urządzić wnętrze w stylu wabi-sabi?

Wnętrza w stylu wabi-sabi cechuje naturalność, autentyczność i prostota. Ilość mebli najczęściej ograniczona jest do niezbędnego minimum, wszystko ma swoje przeznaczenie. Urządzając takie wnętrze, warto wybrać się na targ staroci, wyszukując stare meble i dodatki. Do pomieszczeń warto wprowadzić także dużo roślin oraz naturalnego światła. Zadbajmy o odpowiednią kolorystykę i materiały wykończeniowe, zwróćmy uwagę na detale. 

Miedziana ściana w łazience
Kolekcje płytek inspirowane rdzawymi kolorami doskonale sprawdzą się we wnętrzach urządzanych w stylu wabi-sabi. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Fire Rocks Rust Ściana Rekt. Paski
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź
Fire Rocks
Marka Paradyż
sprawdź
Paradyż Fire Rocks Bianco Ściana Rekt. Paski
Płytka ścienna, 29,8x89,8 cm
sprawdź

Płytki w stylu wabi-sabi

Filozofia wabi-sabi inspiruje projektantów do tworzenia nowych kolekcji, za pomocą których możemy stworzyć wyjątkowe, klimatyczne wnętrza. Na szczególną uwagę zasługują płytki, które na myśl przywołują stare, wysłużone materiały. Celowo postarzone wizualnie kolekcje będą we wnętrzu dekoracją, która nada ton całej aranżacji. W przestronnych mieszkaniach urządzonych w industrialnych wnętrzach dobrze prezentują się płytki inspirowane metalowymi powierzchniami.


W bogatej ofercie płytek znajdziemy wiele powierzchni drewnopodobnych z wyraźnie zaznaczonymi słojami i strukturą imitującą powierzchnię drewna. Tego rodzaju płytki często są celowo postarzane, by wiernie naśladowały starą, drewnianą podłogę.

Tubądzin Tin brown LAP w aranżacji łazienki
Aranżacja nowoczesnej łazienki z nową kolekcją Tin Tubądzin. Fot. Tubądzin
Tubądzin Tin Brown LAP
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Tubądzin Tin Brown LAP
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
Tubądzin Tin Brown LAP
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
Tubądzin Alami Beige STR
Płytka podłogowa (gr. 10 mm), 19x119,8 cm
sprawdź
Tin
Marka Tubądzin
sprawdź

Ściana wabi-sabi

Innym, ciekawym sposobem na ozdobienie naszych ścian w stylu wabi-sabi, jest samodzielne wykonanie dekoracji w takim stylu. Jak zrobić ścianę wabi-sabi? Pomysłów jest kilka. Na wczesnym etapie wykańczania mieszkania, wybraną ścianę możemy pokryć tynkami o różnej grubości. W zależności od efektu, który chcemy uzyskać, możemy sięgnąć po szablony. Podczas malowania dobrze sprawdzą się farby kredowe, czy produkty z delikatnie połyskującymi drobinkami.

Minimalistyczna łazienka w niebieskich płytach wielkoformatowych
Wnętrza w stylu wabi-sabi cechuje prostota i elegancja. Fot. Tubądzin.
Tin
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Patina Plate Blue MAT
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
Azario Tinware Wenge
Płytka uniwersalna mat, 59,7x119,7 cm
sprawdź
Patina Plate
Marka Tubądzin
sprawdź

We wnętrzach, które chcemy poddać metamorfozie, do stworzenia ściany wabi-sabi, możemy wykorzystać również gotowe, barwione tynki dekoracyjne. Do wyboru mamy wiele wzorów, struktur i kolorów, dzięki czemu możemy uzyskać na ścianie m.in. efekt rdzawej powierzchni, czy przetartego betonu.

Podobne artykuły

Łazienka w stylu klasycznym
Dopracowane linie mebli i wyposażenia, efektowne wzory, naturalne materiały oraz piękne, dodatki — tak najprościej można...
czytaj więcej
Łazienka w stylu vintage
Lubisz nietuzinkowe rozwiązania, nie podążasz ślepo za modą, a przeszłość dalej Cię inspiruje? Świetnie, bo przygotowaliśmy...
czytaj więcej