
Wygodny fotel do salonu - wybieramy wypoczynek

Poza estetycznym wyglądem przyjrzyjmy się konstrukcji fotela i dodatkowym funkcjom. Ergonomiczna budowa sprawi, że wypoczynek na fotelu będzie zapewniał prawidłowe podparcie ciała i odciąży kręgosłup. Dla większości osób najwygodniejsza będzie głębokość siedziska między 50 a 60 cm, i nie mniejsza niż 40 cm. Istotna jest także wysokość oparcia — najwygodniejsze fotele mają oparcia o wysokości ok. 70 cm. Wysokie oparcia i zagłówki to lepsze podparcie górnych partii pleców i szyi. W ciągu dnia te mięśnie często są spięte i obciążone, dlatego warto zadbać o najwyższy komfort wypoczynku w domowym zaciszu.

Bardziej wymagający klienci mogą sięgnąć po fotele rozkładane, z regulowanym oparciem wyposażone w wygodne podłokietniki, fotele z podnóżkiem, czy dodatkową funkcją masażu. Przeglądając oferty producentów, duży segment produktów stanowią fotele bujane, które idealnie nadają się do relaksu przed telewizorem. W takim przypadku zwróćmy uwagę na materiał, z jakiego zostały wykonane płozy mebla. Muszą być stabilne, a konstrukcja nie powinna rysować podłogi. Ciekawym uzupełnieniem fotela są podnóżki, na których możemy w wygodny sposób oprzeć nogi, dbając o nasz komfort.

Oprócz ergonomicznego kształtu, warto też sprawdzić wypełnienie fotela. Zbyt twarda pianka lub niewygodne sprężyny mogą powodować dyskomfort podczas długotrwałego siedzenia. Komfort użytkowania mebla bezpośrednio wpłynie na nasze zadowolenie z wypoczynku.
Jak ustawić fotel w salonie?
Mobilność foteli jest jedną z ich największych zalet. Idealny fotel wypoczynkowy możemy łatwo przesunąc lub przenieść i w szybki sposób przeorganizować projektowaną przestrzeń. Przykładowo, robiąc miejsce na świąteczną choinkę, lub pod rozkładany stół. Fotel ergonomiczny najlepiej ustawić w taki sposób, żeby osoby siedzące na sofie i fotelu mogły się ze sobą swobodnie komunikować. Decydując się na fotel w salonie, zadbajmy o odpowiednie otoczenie. Obok fotela warto mieć stolik kawowy, na który będziemy mogli odstawić kubek, czy odłożyć gazetę. Jeśli lubimy spędzać długie godziny z książką, obok fotela warto wstawić lampę podłogową, która zapewni nam odpowiednie oświetlenie.
Jaki kolor fotela do salonu wybrać?
Fotele w salonie mogą być kolorystycznym dopełnieniem mebli tapicerowanych: sof, narożników, krzeseł w jadalni, gdy oba pomieszczenia są połączone. Innym rozwiązaniem jest potraktowanie fotela jako mocnego akcentu w naszym wnętrzu. W takim przypadku możemy wybrać dowolny kolor tapicerki: jaskrawe kolory, czy wyraziste wzory sprawią, że nie sposób będzie przejść obok takiego mebla obojętnie. Dużą popularnością cieszą się florystyczne wzory, kratki, czy struktury typu boucle. Neutralne odcienie polecamy do wnętrz w stylu skandynawskim, boho, japandi, czy klasycznym.
Jaki rodzaj tkaniny wybrać?
Postawmy na tkaninę, którą w łatwy sposób będziemy mogli wyczyścić. Większość foteli wykonana jest z miękkich tkanin materiałowych, rzadziej ze skóry, czy ekoskóry. Dużą popularnością cieszą się welurowe i zamszowe fotele, które we wnętrzach prezentują się niezwykle elegancko. Fotele w salonie mogą mieć dekoracyjne pikowania, czy ozdobne przeszycia. Ważne, żeby tkanina na fotel była wytrzymała, przy jej wyborze możemy kierować się oznaczeniem ilością cykli, którą zazwyczaj producent umieszcza w specyfikacji. Wiele foteli ma zdejmowane pokrowce, dzięki czemu bez problemu możemy je zdjąć i wyprać w dowolnym momencie.

Wybierając tkaninę obiciową i kolor fotela zwróćmy uwagę na nasz styl życia, oraz innych domowników: rodzice z pewnością docenią ciemne tkaniny plamoodporne. Podobnie w przypadku posiadaczy zwierząt - najlepsze materiały będą te łatwe w utrzymaniu czystości i odporne na zaciągnięcie pazurkami. Na co jeszcze zwrócić uwagę przy wyborze foteli do domu ze zwierzętami? Musimy pamiętać, że elementy wyposażenia, w tym drewniane nóżki mebli mogą być narażone na gryzienie, drapanie, lub uszkodzenia spowodowane zwierzęcym moczem.
Historia słynnego uszaka
Jednym z najchętniej wybieranych foteli są potocznie zwane „uszaki”. Tego typu fotele są typowym meblem w skandynawskich i niderlandzkich domach, ale doskonale odnajdują się w aranżacjach na naszym rodzinnym podwórku. Nazwa „uszaki” wywodzi się od charakterystycznej formy fotela. Mają wygodne siedzisko, opływowe kształty i wysokie oparcie z bocznymi panelami i „uszami” umieszczonymi po obu stronach, na których można wygodnie oprzeć głowę, tworzą idealne miejsce do relaksu. Majestatyczną całość podkreślają wysokie nóżki, które najczęściej wykonane są z drewna. Pierwsze projekty foteli o podobnej konstrukcji, powstały podobno na dworze Ludwika XIV we Francji. Z wiekiem mebel ewoluował, wychodząc poza pałace i rezydencje. Dziś w bogatej ofercie producentów możemy znaleźć wiele foteli, inspirowanych tą klasyczną formą. Uszaki nie są zarezerwowane dla konkretnego stylu, doskonale sprawdzą się zarówno w salonach urządzonych w stylu klasycznym, wnętrzach vintage, czy nowoczesnych projektach. W przestronnych wnętrzach doskonale prezentują się w duecie z podnóżkiem, tworząc idealne miejsce do odpoczynku.
Fotele różnią się od siebie rodzajem wykonania, kolorami, wzorem. Idealny model łączy w sobie walory użytkowe i ciekawy kształt lub kolor, który dopełnia wygląd wnętrza. Bez względu na to, jaki finalnie wybierzemy fotel – jedno jest pewne – wygodne siedzisko w salonie to doskonałe miejsce do odpoczynku i warto znaleźć dla niego miejsce w naszym salonie.
Podobne artykuły

