Salon w stylu minimalistycznym
Dlatego też projektując salon w stylu minimalistycznym, powinno się zrezygnować ze wszelkich zbędnych dodatków, takich jak figurki, wazony ramki na zdjęcia oraz innych drobiazgów tego typu. Nie oznacza to, że należy zupełnie zrezygnować z ozdób urządzając minimalistyczne wnętrza. Doskonale sprawdzą się poduszki na sofie lub obrazy. W przypadku dzieł sztuki, najlepiej postawić na nowoczesną formę, najlepiej bez ram. Ciekawą propozycją, doskonale pasującą do stylistyki minimalistycznego salonu będą tryptyki.
Wyjątkowe wzornictwo
Mistrzami stylu minimalistycznego we wzornictwie są włosi. Ich skórzane kanapy na delikatnych, iluzorycznie cienkich nóżkach to jedne z najpiękniejszych mebli na świecie. Wysoka jakość wykonania sprawia, że minimalistyczne meble są niezwykle trwałe i pięknie się starzeją. Wnętrze minimalistyczne to inwestycja, która zwraca się w ciągu wielu lat użytkowania. Minimalistyczny salon na długo pozostanie piękny i wyjątkowy.
Oświetlenie w minimlistycznym salonie
W minimalistycznym wnętrzu światło jest naturalne i rozproszone. Postaw na dobrze rozmieszczone punkty sufitowe i oprawy ukryte we wnękach. Minimalistyczne lampy mają nowoczesne, designerskie kształty. Kinkiet w postaci sześcianu może żyć podwójnym życiem jako nietuzinkowa dekoracja. Ciekawym zabiegiem będzie wprowadzenie jednej dużej lampy wiszącej w dużej lub kontrastowej oprawie. Stworzymy wtedy mocny centralny punkt kompozycji, który zbuduje nastrój we wnętrzu. Więcej porad dotyczących aranżacji oświetlenia w salonie możecie przeczytać w jednym z naszych artykułów.
Materiały wykończeniowe
W minimalistycznym salonie postaw na wielkie formaty i jasne barwy! Na ścianach i posadzkach sprawdzą się wielkoformatowe płytki gresowe imitujące beton lub kamień naturalny. Stworzą modne powierzchnie na posadzkach oraz ścianach pomieszczeń. Nie musimy obawiać się gresu w salonie - doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Płytki dobrze przewodzą i długo oddają ciepło do pomieszczenia. Ogrzewane w ten sposób powietrze nie wznieca drobinek kurzu w powietrze, a płytki łatwo utrzymamy w czystości. Dlatego gresy sprawdzą się we wnętrzach osób ze schorzeniami układu oddechowego, alergiami oraz posiadających zwierzęta.
Oszczędne kolory
W minimalistycznym salonie spotkamy najczęściej, biele, odcienie szarości lub inne jasne kolory ścian, często w zestawione w kontraście z grafitem lub czernią. Najpopularniejszym medium wykończeniowym jest więc farba, jednolita tapeta lub wielkoformatowe płytki. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu są duże, jednorodne przestrzenie bez widocznych podziałów. Styl minimalistyczny lubi nowoczesne technologie: do wykonania bezspoinowej posadzki we wnętrzu wykorzystaj samopoziomującą wylewkę, np. imitującą modny beton architektoniczny. Delikatny tynk strukturalny w bieli wprowadzi ciekawą grę światłocienia na ścianie. Szukaj przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów: kamienia, skór i drewna.
Meble do minimalistycznego salonu
Aranżując salon w stylu minimalistycznym, postaw na proste, geometryczne formy. Bez ozdobnych nóżek, frezowań i uchwytów. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się szafy i zabudowy na wymiar, które pomogą zapanować nad widocznym bałaganem. Świetnie sprawdzą się systemy bezuchwytowego otwierania typu „push”. Upewnij się, że wybierasz mebel z wysokiej jakości płyt lub naturalnego drewna. Tani na pierwszy rzut oka sprzęt nie będzie budował pożądanego efektu we wnętrzu.
Jakość ponad ilość
Wbrew pozorom zakup mebli i minimalistycznego wyposażenia salonu nie będzie tańszy niż do wnętrz w innym stylu. Minimalizm bardzo mocno stawia na nowoczesne wzornictwo i wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Struktura i charakter materiału stają się jego największym atutem. Minimalistyczne wnętrza nie znoszą tandety i plastiku, dlatego jeśli tęsknisz za dodatkami w minimalistycznym wnętrzu, zamiast dekoracji wybierz sztukę. Designerska rzeźba lub obraz dodadzą klasy prosto urządzonym przestrzeniom.
Kochaj swoje rzeczy!
Przeciwnicy tego stylu z pewnością użyją argumentu o anonimowości i braku osobistych dodatków we wnętrzach – nic bardziej mylnego! Wnętrza minimalistyczne często spotkamy w kulturze azjatyckiej, zwłaszcza w Japonii. Swoją mieszkaniową filozofię czerpią z religii Shinto, która mówi o stworzeniu wyjątkowej więzi z przedmiotami: każda posiadana przez nas rzecz, niezależnie od jej materialnej wartości, powinna przynosić radość. W domu więc jest miejsce tylko na te przedmioty, które wywołują w nas pozytywne emocje i chętnie ich używamy.