Salon w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym

Minimalizm dąży do maksymalnych uproszczeń. Wbrew pozorom to jeden z trudniejszych do aranżacji stylów projektowych. Jego europejska odmiana wywodzi się z XX wiecznego modernizmu, jednak do dziś nie straciła na popularności. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając ten nurt jako motyw przewodni do zaprojektowania swojego salonu.
1:00 min
0
0

„Mniej znaczy więcej”

Te słowa znanego architekta, Ludwiga Mies Van der Rohe, uważanego za jednego z ojców tego nurtu, do dziś pozostają główną dewizą minimalizmu. Projektując wnętrze w stylu, musimy przede wszystkim zaplanować jego układ funkcjonalny. Meble i wyposażenie ograniczamy do minimum, zachowując tylko to, co jest naprawdę niezbędne. Minimalizm jest więc stylem świadomych wyborów i przemyślanych, długofalowych decyzji.

Przestronny salon upiększony drewnopodobną płytką Cerrad Nickwood Marrone
Wielkoformatowe płytki gresowe to doskonała alternatywa dla tradycyjnych tynków na ścianę w salonie. Fot. Cerrad
Cerrad Nickwood Marrone 20x120
Cerrad Nickwood Marrone 20x120
Płytka podłogowa, 19,3x120,2 cm
sprawdź
Nickwood
Nickwood
Marka Cerrad
sprawdź
Łagodne szarości
#Łagodne szarości
sprawdź
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź

Wyjątkowe wzornictwo

Mistrzami stylu minimalistycznego we wzornictwie są włosi. Ich skórzane kanapy na delikatnych, iluzorycznie cienkich nóżkach to jedne z najpiękniejszych mebli na świecie. Wysoka jakość wykonania sprawia, że są niezwykle trwałe i pięknie się starzeją. Wnętrze minimalistyczne to inwestycja, która zwraca się w ciągu wielu lat użytkowania. Na długo pozostanie piękne i wyjątkowe.

Jasny salon w marmurowych płytkach
Estetyka marmuru doskonale sprawdza się w minimalistycznych aranżacjach. Fot. Tubądzin
Pietrasanta
Pietrasanta
Kolekcja Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Pietrasanta MAT
Tubądzin Pietrasanta MAT
Płyta gresowa, 59,8x119,8 cm
sprawdź

Oświetlenie w salonie

W minimalistycznym wnętrzu światło jest naturalne i rozproszone. Postaw na dobrze rozmieszczone punkty sufitowe i oprawy ukryte we wnękach. Minimalistyczne lampy mają nowoczesne, designerskie kształty. Kinkiet w postaci sześcianu może żyć podwójnym życiem jako nietuzinkowa dekoracja. Ciekawym zabiegiem będzie wprowadzenie jednej dużej lampy wiszącej w dużej lub kontrastowej oprawie. Stworzymy wtedy mocny centralny punkt kompozycji, który zbuduje nastrój we wnętrzu.

ciekawe pomysły

W minimalistycznym salonie postaw na wielkie formaty! Na ścianach i posadzkach sprawdzą się wielkoformatowe płytki gresowe imitujące beton lub kamień naturalny. Stworzą modne powierzchnie na posadzkach oraz ścianach pomieszczeń. Nie musimy obawiać się gresu w salonie - doskonale współpracuje z ogrzewaniem podłogowym. Ceramiczna mieszanka dobrze przewodzi i długo oddaje ciepło do pomieszczenia. Ogrzewane w ten sposób powietrze nie wznieca drobinek kurzu w powietrze, a płytki łatwo utrzymamy w czystości. Dlatego gresy sprawdzą się we wnętrzach osób ze schorzeniami układu oddechowego, alergiami oraz posiadających zwierzęta.

Oszczędne kolory

W takich wnętrzach spotkamy najczęściej białe lub jasne ściany, często w zestawione w kontraście z grafitem lub czernią. Najpopularniejszym medium wykończeniowym jest więc farba, jednolita tapeta lub wielkoformatowe płytki. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu są duże,  jednorodne przestrzenie bez widocznych podziałów. Styl minimalistyczny lubi nowoczesne technologie: do wykonania bezspoinowej posadzki we wnętrzu wykorzystaj samopoziomującą wylewkę, np. imitującą modny beton architektoniczny. Delikatny tynk strukturalny w bieli wprowadzi ciekawą grę światłocienia na ścianie. Szukaj przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów: kamienia, skór i drewna.

Otwarty salon z kuchnią - Cerrad Nickwood Sabbia
W stylu wnętrz minimalistycznych stawiamy na wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Fot. Cerrad
Płytka drewnopodobna
#Płytka drewnopodobna
sprawdź
Bestsellery
#Bestsellery
sprawdź
Cerrad Nickwood Sabbia 20x160
Cerrad Nickwood Sabbia 20x160
Płytka podłogowa, 19,3x159,7 cm
sprawdź
Nickwood
Nickwood
Marka Cerrad
sprawdź

Meble do minimalistycznego salonu

Postaw na proste, geometryczne formy. Bez ozdobnych nóżek, frezowań i uchwytów. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się szafy i zabudowy na wymiar, które pomogą zapanować nad widocznym bałaganem. Świetnie sprawdzą się systemy bezuchwytowego otwierania typu „push”. Upewnij się, że wybierasz mebel z wysokiej jakości płyt lub naturalnego drewna. Tani na pierwszy rzut oka sprzęt nie będzie budował pożądanego efektu we wnętrzu.

Jakość ponad ilość

Wbrew pozorom zakup mebli i minimalistycznego wyposażenia nie będzie tańszy niż do wnętrz w innym stylu. Minimalizm bardzo mocno stawia na nowoczesne wzornictwo i wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Struktura i charakter materiału stają się jego największym atutem. Ten styl nie znosi tandety i plastiku, dlatego jeśli tęsknisz za dodatkami w minimalistycznym wnętrzu, zamiast dekoracji wybierz sztukę. Designerska rzeźba lub obraz dodadzą klasy prosto urządzonym przestrzeniom.

Przytulne, beżowe drewno w salonie - Cerrad Laroya
Na tle prosto urządzonego salonu świetnie wyeksponujemy nowoczesną sztukę. Fot. Cerrad
Laroya
Laroya
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Laroya dust 24565
Cerrad Laroya dust 24565
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź

Kochaj swoje rzeczy!

Przeciwnicy tego stylu z pewnością użyją argumentu o anonimowości i braku osobistych dodatków we wnętrzach – nic bardziej mylnego! Wnętrza minimalistyczne często spotkamy w kulturze azjatyckiej, zwłaszcza w Japonii. Swoją mieszkaniową filozofię czerpią z religii Shinto, która mówi o stworzeniu wyjątkowej więzi z przedmiotami: każda posiadana przez nas rzecz, niezależnie od jej materialnej wartości, powinna przynosić radość. W domu więc jest miejsce tylko na te przedmioty, które wywołują w nas pozytywne emocje i chętnie ich używamy.

Tubądzin Onis w salonie
W minimalistycznych wnętrzach doskonale sprawdza się rysunek naturalnego kamienia. Fot. Tubądzin
Onis
Onis
Marka Tubądzin
sprawdź

Podobne artykuły:

Łazienka w stylu minimalistycznym
Zgodnie z maksymą stylu „mniej znaczy więcej” w minimalistycznej łazience odnajdziemy tylko niezbędne wyposażenie, proste...
czytaj więcej
Płytki inspirowane betonem
Struktura betonu architektonicznego to jeden z najpopularniejszych sposobów na piękne i modne wnętrza. Od lat nie traci na...
czytaj więcej