Salon w stylu minimalistycznym

Salon w stylu minimalistycznym

Minimalizm dąży do maksymalnych uproszczeń. Wbrew pozorom to jeden z trudniejszych do aranżacji stylów projektowych. Jego europejska odmiana wywodzi się z XX wiecznego modernizmu, jednak do dziś nie straciła na popularności. Zobacz, na co musisz zwrócić uwagę, wybierając ten nurt jako motyw przewodni do zaprojektowania swojego salonu.
1:00 min
0
0

„Mniej znaczy więcej”

Te słowa znanego architekta, Ludwiga Mies Van der Rohe, uważanego za jednego z ojców tego nurtu, do dziś pozostają główną dewizą minimalizmu. Projektując wnętrze w stylu musimy przede wszystkim zaplanować jego układ funkcjonalny. Meble i wyposażenie ograniczamy do minimum, zachowując tylko to, co jest naprawdę niezbędne. Minimalizm jest więc stylem świadomych wyborów i przemyślanych, długofalowych decyzji.


Postaw na proste, geometryczne formy. Bez ozdobnych nóżek, frezowań i uchwytów. W minimalistycznych wnętrzach sprawdzą się szafy i zabudowy na wymiar które pomogą zapanować nad widocznym bałaganem. Świetnie sprawdzą się systemy bezuchwytowego otwierania typu „push”. Upewnij się, że wybierasz mebel z wysokiej jakości płyt lub naturalnego drewna. Tani na pierwszy rzut oka sprzęt nie będzie budował pożądanego efektu we wnętrzu.

Wyjątkowe wzornictwo

Mistrzami stylu minimalistycznego we wzornictwie są włosi. Ich skórzane kanapy na delikatnych, iluzorycznie cienkich nóżkach to jedne z najpiękniejszych mebli na świecie. Wysoka jakość wykonania sprawia, że są niezwykle trwałe i pięknie się starzeją. Wnętrze minimalistyczne to inwestycja, która zwraca się w ciągu wielu lat użytkowania. Na długo pozostanie piękne i wyjątkowe.

Ciemny marmur w kuchni z jadalnią
Fot. Cerrad
Cerrad Concrete grey 43804
Cerrad Concrete grey 43804
Płytka ścienno-podłogowa, 119,7x119,7 cm
sprawdź
płytka wielkoformatowa
#płytka wielkoformatowa
sprawdź
Marquina
Marquina
Kolekcja Cerrad
sprawdź
Płytki wielkoformatowe
Płytki wielkoformatowe
sprawdź
Cerrad Marquina black polished 43902
Cerrad Marquina black polished 43902
Płytka ścienna, 162x324 cm
sprawdź
Concrete
Concrete
sprawdź

Oświetlenie w salonie

W minimalistycznym wnętrzu światło jest naturalne i rozproszone. Postaw na dobrze rozmieszczone punkty sufitowe i oprawy ukryte we wnękach. Minimalistyczne lampy mają nowoczesne, designerskie kształty. Kinkiet w postaci sześcianu może żyć podwójnym życiem jako nietuzinkowa dekoracja. Ciekawym zabiegiem będzie wprowadzenie jednej dużej lampy wiszącej w dużej lub kontrastowej oprawie. Stworzymy wtedy mocny centralny punkt kompozycji, który zbuduje nastrój we wnętrzu.

Oszczędne kolory

W takich wnętrzach spotkamy najczęściej białe lub jasne ściany, często w zestawione w kontraście z grafitem lub czernią. Najpopularniejszym medium wykończeniowym jest więc farba, jednolita tapeta lub wielkoformatowe płytki. Jedną z cech charakterystycznych tego stylu są duże,  jednorodne przestrzenie bez widocznych podziałów. Styl minimalistyczny lubi nowoczesne technologie: do wykonania bezspoinowej posadzki we wnętrzu wykorzystaj samopoziomującą wylewkę, np. imitującą modny beton. Delikatny tynk strukturalny w bieli wprowadzi ciekawą grę światłocienia na ścianie. Szukaj przedmiotów wykonanych z naturalnych materiałów: kamienia, skór i drewna.

Jakość ponad ilość

Wbrew pozorom zakup mebli i minimalistycznego wyposażenia nie będzie tańszy niż do wnętrz w innym stylu. To styl mocno stawiający na nowoczesne wzornictwo i bardzo wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Minimalizm nie znosi tandety i plastiku, dlatego jeśli tęsknisz za dodatkami w minimalistycznym wnętrzu, zamiast dekoracji wybierz sztukę. Nowoczesny obraz lub monochromatyczna rzeźba dodadzą klasy minimalistycznemu wnętrzu.

Przytulne, beżowe drewno w salonie - Cerrad Laroya
Fot. Cerrad
Laroya
Laroya
Kolekcja marki Cerrad
sprawdź
Cerrad Laroya dust 24565
Cerrad Laroya dust 24565
Płytka uniwersalna, 17x89,7 cm
sprawdź

Kochaj swoje rzeczy!

Przeciwnicy tego stylu z pewnością użyją argumentu o anonimowości i braku osobistych dodatków we wnętrzach – nic bardziej mylnego! Wnętrza minimalistyczne często spotkamy w kulturze azjatyckiej, zwłaszcza w Japonii. Swoją mieszkaniową filozofię czerpią z religii Shinto, która mówi o stworzeniu wyjątkowej więzi z przedmiotami: każda posiadana przez nas rzecz, niezależnie od jej materialnej wartości, powinna przynosić radość. W domu więc jest miejsce tylko na te przedmioty, które wywołują w nas pozytywne emocje i chętnie ich używamy.

Tubądzin Onis w salonie
Fot. Tubądzin
Onis
Onis
Kolekcja Tubądzin
sprawdź