Jaka barwa światła do salonu?

Jaka barwa światła do salonu?

O tym, czy dane wnętrze można uznać za przytulne decyduje wiele czynników – dobór odpowiednich dodatków, czy też stylowa oraz kolorystyczna spójność. Nie bez znaczenia pozostaje jednak dobre oświetlenie. Jak wybrać oświetlenie do sypialni, czy też biura? Jaka barwa światła będzie najodpowiedniejsza do salonu?
3:00 min
0
0

Salon to jedno z najbardziej wielofunkcyjnych pomieszczeń w całym domu. Z jednej strony jest to miejsce relaksu – to właśnie w salonie na kanapie odpoczywamy po długim dniu. Z drugiej strony niejednokrotnie jest także miejscem pracy – zwłaszcza w mniejszych mieszkaniach, gdzie niekoniecznie można pozwolić sobie na oddzielne biuro. Poza tym salon pełni również funkcję reprezentacyjną  - jest przestrzenią spotkań z przyjaciółmi i rodziną. Ze względu na swoją wielozadaniowość, warto pomyśleć o tym, by podzielić go na strefy: relaksu, pracy, rekreacyjną.  Każda z tych stref będzie wyróżniała się innymi cechami wnętrzarskimi, ale także powinna być inaczej doświetlona – za pomocą innego źródła światła.

Autor:
Redakcja
Data:
30.06.2021
lampy1.jpg

Główne rodzaje światła


Barwa światła oraz jego natężenie są dwoma podstawowymi parametrami, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze rodzaju oświetlania do naszego wnętrza. Z wyborem odpowiedniej mocy światła pewnie nie będziemy mieć problemu, jednak dobór barwy światła może już nastręczać większych trudności.


Jednostką, w której wyrażana jest barwa światła, są Kelwiny (K). Przyjmuje się, że im niższa wartość tego parametru tym światło jest cieplejsze. I tak światło ciepłe to światło o temperaturze barwowej poniżej 3500 K, światło neutralne to około 4000 K, a barwa zimna ma powyżej 5000 K. Aby komfortowo czuć się w każdym z pomieszczeń w naszym domu, powinniśmy właśnie temperaturę barwową uznać za jeden z głównych kryteriów wyboru oświetlenia.


Jakie światło do kuchni, jakie do sypialni, a jakie do biura?


Wymienione pomieszczenia znacząco różnią się od siebie funkcją i to właśnie funkcję powinniśmy brać pod uwagę, dobierając temperaturę barwową światła. „Generalnie przyjmuje się, że światło o barwie ciepłej sprzyja relaksowi. Do sypialni powinniśmy więc wybierać właśnie żarówki z ciepłym światłem. Światło neutralne idealnie sprawdzi się w kuchni, zwłaszcza w miejscach, w których przyrządzamy posiłki – np. jako pasek ledowy zamocowany pod górnymi szafkami. Do biura zaś, czy też szerzej patrząc miejsc dedykowanych pracy, poleca się oświetlenie o barwie neutralnej, a nawet wręcz zimnej” – tłumaczy Izabela Konior, dekoratorka firmy Eurofirany lidera branży home decor.

lampy2-min.jpg

Jaka barwa światła do salonu? 


Jak już zostało wspomniane salon pełni wiele funkcji. Ze względu na tę złożoność połączoną dodatkowo z reprezentacyjnym charakter tego pomieszczenia, powinniśmy dokładnie przemyśleć jego wystrój – dobór mebli, dodatków, kolorów i stylu, w którym jest on urządzony. W kontekście oświetlania warto wspomnieć, że użyta barwa światła wpływa znacząco na sposób postrzegania barw we wnętrzu. Aby więc uniknąć dysonansu, warto do wnętrz utrzymanych w ciepłej kolorystyce stosować światło ciepłe, a do wnętrz, w których dominują chłodne barwy dobrać oświetlenie o barwie neutralnej lub nawet chłodnej.


W przypadku salonu dobrym pomysłem jest postawienie na kilka źródeł światła o zróżnicowanej barwie. Ich rozmieszczenie powinniśmy przede wszystkim uzależnić od funkcji, jaką pełni dana część salonu. Do strefy salonowego relaksu poleca się więc światło ciepłe, natomiast do wydzielonej strefy pracy lub też po prostu do miejsca, w którym czytamy książkę, poleca się punktowe światło o barwie chłodniejszej.


Oświetlenie w salonie – postaw na kilka źródeł


Kiedy już określimy strefy funkcjonalne w naszym salonie, warto pomyśleć o odpowiednim oświetleniu z wykorzystaniem różnego typu lamp. Główna lampa wisząca oświetlająca całe pomieszczenie może zostać uzupełniona o ciekawe lampy podłogowe, a także niskie lampy stołowe: „Lampy to nie tylko przedmioty o charakterze użytkowym, mogą być to także elementy dekoracyjne. Przykładowo nasza kolekcja lamp stołowych wyposażonych w welwetowe abażury, które będą stanowiły piękne dodatki w salonach utrzymanych w stylu glamour. Jeśli do tego pokusimy się o spójną kolorystycznie dekoracje okna w postaci mięsistych i modnych zasłon welwetowych, otrzymamy piękną i spójną stylowo całość. Natomiast we wnętrzach industrialnych i nowoczesnych sprawdzi się, np. nasza lampa ERIC wykonana z metalu o geometrycznym oryginalnym kształcie” – doradza Izabela Konior z firmy Eurofirany.


Warto podkreślić, że obecne trendy niekoniecznie każą nam wyposażać wnętrza w lampy z jednej kolekcji. Lampa wisząca może różnić się od lapy podłogowej, czy też lampy stojącej na komodzie – ważne by wpisywały się w spójną wizję, styl i klimat całego wnętrza.

Polecane artykuły:

Jak dobrze oświetlić kuchnię?
Projekt instalacji elektrycznej oraz wybór odpowiedniego oświetlenia do domu i mieszkania to niezwykle ważny etap prac remontowych...
czytaj więcej
Jak prawidłowo oświetlić łazienkę?
Łazienka to pomieszczenie, w którym często brakuje naturalnego światła. Dobranie odpowiedniego oświetlenia jest więc niezwykle...
czytaj więcej