Z charakterem i artystyczną nonszalancją

Z charakterem i artystyczną nonszalancją

W jednej z warszawskich zabytkowych kamienic znajduje się mieszkanie prezentujące opowieść o modernistycznej architekturze i dbałości o detale. Budynek z 1913 przeszedł kompleksową rewitalizację, dzięki czemu stał się jednym z najbardziej pożądanych adresów w Śródmieściu. Ponadto posiada wiele historii, stanowiąc niegdyś dom dla znanych i cenionych postaci takich jak kompozytor Karol Szymański, dyrygent Kazimierz Wiłkomirski czy mistrz olimpijski Janusz Kusociński.
1:00 min
0
0

Poza schematami


Mieszkanie zaprojektowane przez architektkę Joannę Kulczyńską z pracowni Kulczyński Architekt posiada powierzchnię aż 160 m2. Prezentuje ono misterną kompozycję faktur, kolorów i nastrojów. Przestrzeń została stworzona dla trzyosobowej rodziny, przełamuje konwencje. Zamiast aktualnie modnego minimalizmu prezentuje wyraziste barwy, kontrasty oraz odważne połączenia stylów. Rezultatem jest wnętrze pełne charakteru, zachwycające spójnością, a jednocześnie różnorodnością, elegancją i ciepłem.

Autor:
Redakcja
Data:
28.03.2025
4.jpg
Fot. Budzik Studio

Harmonia barw i struktur

W salonie pierwsze skrzypce grają dwie kontrastujące sofy – prosta, aksamitna w odcieniu grafitu oraz głęboka granatowa o pikowanej fakturze. Elegancję ich form zestawiono z szezlongiem w czarno-białe pasy, które uzupełnione zostały o geometryczne stoliki kawowe. Do wnętrza wpada mnóstwo naturalnego światła dziennego, dzięki wysokim oknom, do których zawieszono długie, beżowe zasłony. Charakter wnętrza podkreślono za pomocą starannie dobranych detali takich jak tkany, barwny gobelin czy pamiątki z podróży. Na uwagę zasługują również niebanalne formy oświetleniowe takie jak lampa podłogowa o nietypowej formie czy spektakularna, pleciona lampa sufitowa. 

1.jpg
Fot. Budzik Studio

Siła kompozycji

W strefie kuchni centralnym punktem bez wątpienia jest wyspa robocza o imponujących rozmiarach. Wykonana z jasnego marmuru harmonijnie komponuje się z bielą ścian oraz złotymi akcentami armatury. Do niej dostawiono wysokie hokkery nadające całości lekkości. Ciepło atmosfery podkreślono dzięki naturalnemu drewnu w postaci parkietu ułożonemu w dekoracyjny wzór oraz fornirowanym frontom dolnych szafek. Kuchnia jest również pokaźną kolekcją obrazów. Dumnie prezentują się w niej portrety, pejzaże i sceny miejskie. Każdy z nich wnosi do tego mieszkania emocje i wspomnienia. W strefie znajduje się ukryta spiżarnia, ukryta za klasycznymi drzwiami, co stanowi praktyczne rozwiązanie, pozwalające zachować porządek i estetyczną czystość przestrzeni. Aranżację dopełniono za pomocą starannie dobranych dodatków takich jak złote naczynia, świeże kwiaty i zioła czy lampa stołowa o rzeźbiarskim charakterze. 

11.jpg
Fot. Budzik Studio
2.jpg
Fot. Budzik Studio
10.jpg
Fot. Budzik Studio

W hipnotyzujących odcieniach granatu

Sypialnia zatopiona została w hipnotyzujących odcieniach granatu, turkusu oraz indygo. Główną rolę odgrywa tu bez wątpienia oryginalne łóżko z aksamitną tapicerką, również zachowane w odcieniu głębokiego granatu. Ściany zdobi tapeta o strukturze przypominającej ręcznie malowane płótno, a złociste motywy roślinne wprowadzają subtelny kontrast. Pozornie odległe światy – nowoczesne łóżko oraz klasyczny, bogato zdobiony kredens z litego drewna doskonale ze sobą współgrają, udowadniając możliwość zestawienia nieoczywistych połączeń. 

17.jpg
Fot. Budzik Studio

Z charakterem

Pierwsza z łazienek została zachowana w koncepcji opartej na terrazo. Jasną tonację utrzymano na podłodze, części ścian oraz blatach, którą zestawiono z kontrastującymi i ciemnymi akcentami. Centralny punkt pomieszczenia stanowi elegancka i komfortowa wanna wolnostojąca o klasycznej linii. Nie sposób nie wspomnieć także o dużym lustrze o prostej formie. Surowości i loftowego charakteru nadają industrialne akcenty w armaturze, przypominające zawory wodociągowe. Również w tym pomieszczeniu zadbano o akcent sztuki, zatem nad wanną zawieszono ekspresyjny obraz. 

27.jpg
Fot. Budzik Studio
21.jpg
Fot. Budzik Studio

Z kolei w drugiej łazience symetrycznemu układowi umywalek i szafek towarzyszą marmurowe powierzchnie. Toaleta natomiast zachwyca dekoracyjnymi płytkami w strukturalnej formie, którą zestawiono z drewnianym blatem i detalami w złotym wykończeniu, co nadaje pomieszczeniu teatralny wyraz.


Fot. Budzik Studio

13.jpg
Fot. Budzik Studio

Polecane artykuły:

Mokotowski spokój w projekcie Magdaleny Jeziorowskiej i Magdaleny Dusińskiej
Magdalena Jeziorowska i Magdalena Dusińska są zdania, że projektowanie dobrych wnętrz jest równoznaczne z projektowaniem...
Dom oddychający naturą
Wnętrze domu jest swoistą odą do natury. Gospodarze są miłośnikami przyrody, zatem pragnęli, aby ich domowy azyl współgrał...