Zasada działania suszarki z pompą ciepła

Zasada działania suszarki z pompą ciepła

Suszarki do prania to jedne z najbardziej przydatnych urządzeń AGD. Może nie znajdziemy ich jeszcze w każdym domu, jak chociażby pralek, ale jest to tylko kwestią czasu, żeby więcej osób doceniło komfort i wygodę, jakie daje korzystanie z suszarki na pranie. Zanim jednak tak się stanie, suszarki na pranie będą miały przed nami wiele tajemnic. Poznajmy je! Jak działa suszarka do prania? Jak działa suszarka z pompą ciepła?
4:00 min
0
0

Jak suszarki do prania suszą naszą odzież?


Żeby dobrze odpowiedzieć na pytanie tytułowe, czyli jak działa suszarka z pompą ciepła, musimy poznać najpierw ogólną zasadę działania suszarek. Jest ona dosyć prosta – opiera się o działanie ciepłego powietrza, które jest wtłaczane do komory urządzenia. W zależności od użytego trybu suszenia, to powietrze może mieć różną temperaturę i wilgotność, jednak producenci tych urządzeń zawsze dbają o to, by te parametry były wystarczające do wysuszenia naszej odzieży, jednocześnie jej nie niszcząc.


Typy elektrycznych suszarek na pranie zależą właśnie od tego, w jaki sposób radzą sobie one z odpowiednim nagrzaniem powietrza oraz jego późniejszym pozbyciem się po skończonej sesji. Suszarki zazwyczaj dzielimy na trzy najpopularniejsze typy – suszarki wywiewowe, suszarki kondensacyjne i suszarki z pompą ciepła. Czym charakteryzuje się każdy z nich?

Autor:
Redakcja
Data:
07.03.2022
Aktualizacja:
11.04.2023
suszarka-z-pompa-ciepla.jpg
Fot. Unsplash.com

Typy elektrycznych suszarek do prania

Podstawowym typem suszarki jest suszarka wywiewowa, zwana też suszarką ewakuacyjną. Ta nazwa odnosi się właśnie do tego, co dzieje się z gorącym powietrzem z wnętrza suszarki po skończonej sesji. Mianowicie jest ono wywiewane z urządzenia i trafia następnie do kanałów wentylacyjnych. 


Możemy się już domyślić, jaka jest największa wada suszarek wywiewowych – do ich poprawnego działania, niezbędne jest połączenie z kanałami wentylacyjnymi. Wymusza to na użytkowniku ich odpowiednie umiejscowienie i montaż, jednak coś za coś – suszarki ewakuacyjne są zazwyczaj tańsze w zakupie niż suszarki kondensacyjne lub suszarki z pompą ciepła.


Inaczej wygląda kwestia suszarek kondensacyjnych. Ich zasada działania opiera się o skraplanie zgromadzonej wewnątrz pary. Dzięki temu suszarki kondensacyjne mogą być ustawione praktycznie wszędzie, gdyż nie wymagają od nas żadnych dodatkowych modernizacji przestrzeni i podłączeń. Jednakże, decydując się na taką suszarkę, musimy zdawać sobie sprawę z potrzeby jej odpowiedniej konserwacji.


Po każdej sesji z suszarką kondensacyjną obowiązkowo musimy się zająć zgromadzoną w jej wnętrzu wodą. Nie jest to bardzo uciążliwe, ale musimy pamiętać o regularności. Suszarki kondensacyjne mają specjalne, dedykowane w tym celu szuflady, gdzie zbiera się woda. Po skończonej sesji wystarczy wypiąć ten zbiorniczek z suszarki i następnie go opróżnić.


W przypadku suszarek z pompą ciepła sprawa wygląda nieco inaczej. Teoretycznie mamy dalej do czynienia z suszarką kondensacyjną, która skrapla zgromadzoną w sobie parę wodną, jednak samo ogrzanie powietrza do suszenia ubrań wygląda nieco inaczej. Czym charakteryzuje się i jak działa suszarka z pompą ciepła?

dan-gold-aJN-jjFLyCU-unsplash.jpg
Suszarka do ubrań pomoże w prawidłowej pielęgnacji delikatnych materiałów. Fot. Dan Gold/Unsplash

Suszarka z pompą ciepła – jak działa to urządzenie?

Pompa ciepła to ciekawe, nowoczesne i ekologiczne rozwiązanie, które może zostać z powodzeniem zastosowane zarówno do suszenia prania, jak i ogrzania całego domu. Jej działanie można porównać do sprężarki we wnętrzu lodówek. Jak działa pompa ciepła? 


Lodówka w celu utrzymania chłodu w swoim środku wydmuchuje obecne w niej ciepło na zewnątrz. Pompa ciepła działa bardzo podobnie, jednak jej cel jest dokładnie odwrotny – dzięki pompie ciepła można ogrzać jakiś przedmiot lub powierzchnię, więc pompa ciepła skupia się na odprowadzaniu chłodnego powietrza i jego zamianie na cieplejsze.


Poza tą cechą, suszarka z pompą ciepła to klasyczna suszarka kondensacyjna, więc w celu jej instalacji nie musimy planować podłączeń do wentylacji. Podobnie jak w przypadku tradycyjnych suszarek kondensacyjnych, trzeba jednak zwrócić uwagę na regularne opróżnianie zbiorniczka na wodę.


Dzięki takiemu rozwiązaniu suszarka z pompą ciepła będzie świetnym wyborem dla pasjonatów ekologicznych rozwiązań, ale także dla osób, które cenią sobie niskie rachunki. Działanie pompy ciepła jest dosyć proste i nie wymaga znacznego poboru mocy, dzięki czemu suszarka z pompą ciepła nie obciąży nadmiernie naszego domowego budżetu.

bayu-syaits-R_pCJvo1lNQ-unsplash.jpg
Suszarka z pompą ciepła to doskonałe rozwiązanie w domach z dziećmi. Suszenie ubrań trwa krócej i często nie wymagają dodatkowego prasowania. Fot. Bayu Syaits/Unsplash

Suszarka z pompą ciepła – największe wady i zalety

Podobnie jak każdy inny produkt czy urządzenie, suszarki z pompą ciepła mają swoje wady i zalety. Wad jest zdecydowanie mniej, więc może zacznijmy od nich: 

Największą wadą suszarek z pompą ciepła są ich ceny. Model suszarki z pompą ciepła zazwyczaj będzie większym wydatkiem niż klasyczna suszarka ewakuacyjna lub suszarka kondensacyjna bez pompy ciepła. Jednakże zakup suszarki z pompą ciepła możemy potraktować jako inwestycję – zdążyliśmy już wspomnieć, że suszarki z pompą ciepła nie pobierają zbyt dużej ilości mocy. Dzięki temu, choć cena początkowo wydana na urządzenie może być większa, niż gdybyśmy zdecydowali się na inny typ suszarki, z całą pewnością jej zakup zacznie się zwracać.

Kolejną wadą suszarek z pompą ciepła jest fakt, że działają one nieco wolniej niż klasyczne suszarki. Pompa ciepła wymaga trochę więcej czasu, żeby optymalnie przygotować temperaturę powietrza do suszenia odzieży.


Jakie zalety mają suszarki z pompą ciepła? 


Jest ich zdecydowanie więcej niż wad. Przede wszystkim są one niedrogie i mało kłopotliwe w eksploatacji, ale o tym już co nieco zdążyliśmy powiedzieć. Suszarki z pompą ciepła cechują się także większą troską o nasze ubrania niż inne modele tych urządzeń. Może działają one nieco wolniej, jednak dzięki temu mogą zawsze dostosować parametry suszenia do naszej odzieży.


Co do odpowiednich parametrów suszenia, jeśli wybierzemy modele niektórych producentów, możemy napotkać szeroką gamę rozwiązań technologicznych, które ułatwią dostosowanie suszenia do rodzaju załadunku. Przykładowo istnieje system SmartSense, który wykrywa poziom wilgoci w każdym ubraniu osobno, dzięki czemu może zawsze odpowiednio i równomiernie wysuszyć cały załadunek. 

Podobne artykuły

Aranżacja łazienki z pralką
Nie wszędzie możemy pozwolić sobie na aranżację osobnej pralni, dlatego umieszczenie pralki w łazience jest popularnym rozwiązaniem...
Czarny marmur – ponadczasowa elegancja
Ciemne kamienie to jeden z najpopularniejszych wzorów wykorzystywanych w nowoczesnym wzornictwie. Surowość i niepowtarzalna...