Zbiorniki na deszczówkę podziemne vs. naziemne – który wybrać i dlaczego?

Zbiorniki na deszczówkę podziemne vs. naziemne – który wybrać i dlaczego?

Zbiorniki na deszczówkę różnią się nie tylko miejscem montażu, ale także niektórymi aspektami technicznymi. Przed wyborem jednego z nich należy poznać zarówno zalety, jak i ograniczenia obydwu rozwiązań. Na co więc warto zwrócić szczególną uwagę?
1:00 min
0
0

Zbiorniki na deszczówkę podziemne i naziemne – jakie są różnice?


Zbiorniki na deszczówkę są coraz popularniejszym rozwiązaniem magazynowania wody opadowej w Polsce, co przyczynia się do oszczędności wody pitnej i redukcji zużycia wody wodociągowej. Woda deszczowa może być wykorzystywana do podlewania ogrodu, mycia samochodu, spłukiwania toalety oraz innych celów, co przyczynia się do zmniejszenia rachunków za wodę. 


Zbiorniki różnią się od siebie przede wszystkim sposobem montażu czy też miejscem usytuowania. Zasadniczo wyróżnia się ich dwa rodzaje:


  • zbiorniki wolnostojące (inaczej naziemne); Zbiorniki te charakteryzują się dekoracyjnym aspektem i trwałością materiałów, z których są wykonane.

  • modele zakopywane w ziemię (czyli podziemne); zbiorniki podziemne oferują korzyści takie jak oszczędność wody i przestrzeni.


Kolejną różnicą jest pojemność. Szacunkowo pojemność zbiornika naziemnego to od 200 do 500 litrów wody opadowej, natomiast podziemne – od 700 litrów do nawet kilku tysięcy litrów.


Każdy z nich powinien być jednak podłączony do systemu rynnowego. Tylko w ten sposób będą one w stanie zbierać wodę deszczową. Wykorzystuje się do tego też specjalny zbieracz. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że odpowiedni zbiornik powinien posiadać zintegrowanego filtru zanieczyszczeń oraz zabezpieczenia przelewowego.



Autor:
Redakcja
Data:
23.04.2024
Aktualizacja:
28.04.2025
naziemny zbiornik na deszczówkę.png
Decydując się na naziemny zbiornik, musimy pamiętać, że jego pojemność jest mniejsza, niż w podziemnym wariancie. Fot. Domni.pl

Przed wyborem należy więc przeanalizować kilka najistotniejszych kwestii takich jak:


  • zapotrzebowanie na wodę;

  • sposób wykorzystania deszczówki (czy będzie służyć jedynie do podlewania ogródka, czy także w domu np. do prania ubrań);

  • możliwości finansowe;

  • powierzchnię działki i ukształtowanie terenu, Powierzchnia dachu ma bezpośredni wpływ na wielkość zbiornika.

  • rodzaj gruntu; Wymagania dotyczące posadowienia zbiorników w gruntach ciężkich oraz nieprzepuszczalnych, takich jak glina czy pył, są istotne.

  • średnią roczną liczbę opadów.


Przed wyborem jednego z nich należy poznać zarówno zalety, jak i ograniczenia obydwu rozwiązań. Możliwość montażu zbiorników w gruntach ciężkich i nieprzepuszczalnych, takich jak gliniaste, pylaste i ilaste, jest również ważnym czynnikiem.

Każdy zbiornik na deszczówkę, zarówno naziemny, jak i podziemny, ma swoje zalety i ograniczenia. Dlatego też wybór konkretnego rozwiązania powinien być kwestią indywidualną, dostosowaną do możliwości terenu, jakim się gospodaruje, i potrzeb gospodarstwa domowego.

Trawnik w ogrodzie z altaną
Podziemny zbiornik nie zaburza aranżacji ogródka. Fot. Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka
Drzewa ozdobne do ogrodu
sprawdź

Podziemny zbiornik na deszczówkę – wady i zalety

podziemny zbiornik na deszczówę.png
Zakup zbiornika na deszczówkę to ekologiczne rozwiązanie. Fot. Domni.pl

Podziemny system zbierania wody deszczowej jest nieco bardziej rozbudowany, niż ten naziemny, ale dzięki temu stwarza więcej możliwości. Wymaga jednak odpowiedniego zaplanowania przestrzeni do montażu. Mimo to do głównych zalet podziemnych zbiorników na deszczówkę należy zaliczyć:


  • dowolne usytuowanie i oszczędność miejsca – jeśli grunt jest odpowiedni, to można je zamontować w dowolnym miejscu na działce, niekoniecznie tuż obok budynku. Poza tym podziemna lokalizacja pozwala zaoszczędzić miejsce w ogródku. Sprawdzi się więc na mniejszych powierzchniach;

  • dużą pojemność – zdecydowanie większa niż w przypadku naziemnych egzemplarzy; Zbiorniki wykonane z polietylenu charakteryzują się wysoką odpornością na warunki atmosferyczne, co zapewnia ich długowieczność i szczelność.

  • skuteczną ochronę wody przed słońcem – dzięki czemu da się ją dłużej gromadzić w zbiorniku; Należy jednak pamiętać o regularnym czyszczeniu zbiorników z zanieczyszczeń, aby uniknąć rozwoju bakterii i alg.

  • możliwość podłączenia do instalacji domowej i zastosowanie zintegrowanych systemów rozprowadzania wody. Dzięki temu będzie można z niej korzystać nie tylko do podlewania roślin;

  • zbieranie wody z gruntu.


Zamontowanie takiego zbiornika to skomplikowany proces i najlepiej zaplanować wszystko jeszcze na etapie budowy domu. Wymaga też uwzględnienia przebiegu instalacji czy wysokości wód gruntowych. Ważne jest przestrzeganie zaleceń producenta przy montażu zbiorników, aby zapewnić ich prawidłowe funkcjonowanie. Poza tym nie każdy rodzaj ziemi (np. tereny podmokłe) jest do tego odpowiedni. Nadstawki są kluczowym elementem w montażu zbiorników w terenie przejezdnym, pomagającym w dostosowaniu konstrukcji do obciążenia związanego z ruchem pojazdów. Do wad tego rozwiązania należy zaliczyć koszty, ponieważ są one niekiedy znacznie wyższe niż przy instalowaniu naziemnego modelu.

Korzyści i ograniczenia naziemnego zbiornika na deszczówkę

Nowoczesny ogród z płytką tarasową w drewnie
Aranżacja nowoczesnego ogrodu z zadbanym ogródkiem. Fot. Cerrad
Tauro
Marka Cerrad
sprawdź
Cerrad Tauro Brown 2.0
Płytka tarasowa, 39,7x119,7 cm
sprawdź

Naziemny zbiornik na deszczówkę ustawia się zazwyczaj tuż przy budynku, od strony ogrodu tak, aby przy pomocy rynny mogła do niego spływać woda opadowa z dachu. Jest on tańszy i prostszy w montażu, ale to niejedyna jego zaleta. Do pozostałych zalicza się m.in.:


  • łatwy montaż i brak konieczności rozkopywania działki – dzięki temu taki zbiornik można zainstalować nie tylko na etapie budowy; różnorodność pojemników na wodę deszczową pozwala na dopasowanie do indywidualnych potrzeb i estetyki ogrodu;

  • prostą obsługę i łatwy dostęp do poszczególnych elementów konstrukcji; zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych są odporne na warunki atmosferyczne, co zapewnia ich długowieczność;

  • bezproblemową naprawę;

  • brak problemów z przemieszczaniem lub wypychaniem zbiornika;

  • dekoracyjną formę, która zapewnia estetyczny wygląd i wpisywanie się w aranżację ogrodu; kranik w zbiornikach na deszczówkę ułatwia korzystanie z gromadzonej wody, co jest praktyczne przy podlewaniu roślin.


Niestety taki rodzaj zbiornika ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim gromadzona woda jest bardziej podatna na działanie temperatury i promieni słonecznych, przez co szybciej się psuje. Rozwiązaniem tego problemu są zbiorniki betonowe, które lepiej zabezpieczają przed zabrudzeniami i rozwojem glonów. Kolejną wadą naziemnego zbiornika jest to, że w małych ogrodach może zajmować zbyt dużo miejsca. Nie zbiera też wody deszczowej z powierzchni gruntu.

Taras w brązowym wykończeniu Cerrad Cliff
Ogródek z dużym trawnikiem jest doskonałym miejscem do zamontowania zbiornika na wodę. Fot. Cerrad
Cerrad Cliff Dark Brown 2.0
Płytka tarasowa, 59,7x59,7 cm
sprawdź
Cliff
Marka Cerrad
sprawdź

Dlaczego warto zdecydować się na zbiornik na deszczówkę?

Zamontowanie zbiornika na deszczówkę pozwala przede wszystkim oszczędzić na rachunkach związanych z pobieraniem wody z wodociągów miejskich. Jest to także ekologiczny sposób na wykorzystanie jej naturalnego źródła i jednocześnie ograniczenie zużycia wody pitnej.


Co więcej, woda opadowa może w niektórych sytuacjach okazać się korzystniejsza niż ta z wodociągów. Przede wszystkim nie ma w niej pierwiastków, takich jak fluor czy chlor, dzięki czemu lepiej wpływa na rozwój roślin. Oszczędzanie wody pitnej jest kluczowe. Zalicza się ją również do wód miękkich, które nie uszkadzają urządzeń i tkanin, dzięki czemu nadaje się do prania ubrań. Korzyści ekologiczne związane z ograniczeniem spożycia wody pitnej są nie do przecenienia.


Nie ma jednak idealnego rozwiązania – każdy sposób gromadzenia wody deszczowej ma zarówno swoje zalety, jak i wady. Możesz zdecydować między różnymi modelami zbiorników na wodę deszczową. Dlatego też wybór powinien być dostosowany do możliwości terenu i budżetu inwestora. Dzięki zbiornikom na deszczówkę możesz cieszyć się niższymi rachunkami za wodę.

Polecane artykuły:

Relaks na świeżym powietrzu – pomysły na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
Aranżacja ogrodu marzeń
Ogród jest czymś więcej niż miejscem do sadzenia roślin i pielęgnacji trawnika. To przede wszystkim oaza relaksu, która łączy...