Aranżacja ogrodu marzeń

Aranżacja ogrodu marzeń

Ogród jest czymś więcej niż miejscem do sadzenia roślin i pielęgnacji trawnika. To przede wszystkim oaza relaksu, która łączy ze sobą naturę i kreatywność. W artykule zaprezentujemy tajniki projektowania ogrodu marzeń, który umożliwi nam komfortowy wypoczynek.
1:00 min
0
0

Krok pierwszy


Przed przystąpieniem do wykonywania prac, warto najpierw starannie przemyśleć i zaplanować jaki efekt chcemy osiągnąć. Istotne jest zatem dostosowanie projektu do naszego budżetu oraz wymiarów działki i rodzaju gleby. Należy również przemyśleć, ile czasu jesteśmy w stanie wyodrębnić na pielęgnację ogrodu. Warto także zastanowić się nad jego funkcją, czy miejsce to ma być wyłącznie estetyczną przyjemnością, czy będzie służyło także jako przestrzeń do organizacji przyjęć.

Autor:
Redakcja
Data:
27.05.2024
Nowoczesny ogród z sauną bali
Fot. Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka
Ścieżka ogrodowa z płytami z kolekcji Tubądzin Grand Cave KoraTER
Fot. Tubądzin
Tubądzin Grand Cave Grey STR KoraTER
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź
Grand Cave KoraTER
Marka Tubądzin
sprawdź

Odrobina ciepła – palenisko

Palenisko zwykle stanowi centralny punkt spotkań. Można zatem rzec, że stanowi ono serce ogrodu. Bardzo istotne jest zatem, aby odpowiednio zadbać o kwestię bezpieczeństwa i we właściwy sposób zagospodarować miejsce wokół niego. Świetnym rozwiązaniem będą granitowe palisady, które są niezwykle trwałe i zapewniają ochronę przed przypadkowym rozprzestrzenieniem się ognia, a do tego są bardzo estetyczne. Kolejnym dylematem jest wybór samego paleniska. Tradycyjne czy kamienne?  Decyzja zależy od tego, jaką obraliśmy koncepcję i styl ogrodu. Należy także zadbać o podłoże otaczające. Trafną opcją będzie wykonanie go z kamienia naturalnego, takiego jak trawertyn czy granit, który podkreśli jego wyjątkowość przy jednoczesnym zapewnieniu trwałości i bezpieczeństwa.

Ogród z miejscem na ognisko
Fot. Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka

Miejsce relaksu – patio

Patio jest przestrzenią, w której możemy czerpać przyjemność przebywania na świeżym powietrzu oraz spotkać się z rodziną i przyjaciółmi. Aby stworzyć aranżację, która świetnie wkomponuje się w nasz ogród, warto postawić na kamień naturalny czy drewno kompozytowe, mogące w znacznym stopniu wpłynąć na ostateczny wygląd i funkcjonalność naszego patio. Trafnym wyborem będą także płytki z kamienia naturalnego takiego jak trawertyn, granit czy wapień. Rozwiązanie to jest trwałe i proste w pielęgnacji.

Gres Ibiza111.png
Fot. Materiały prasowe KLINK
Widok na taras w wykończeniu płytkami z kolekcji Tubądzin Escala KoraTER
Fot. Tubądzin
Escala KoraTER
Marka Tubądzin
sprawdź
Tubądzin Escala Beige KoraTER
Płytka tarasowa, 59,8x59,8 cm
sprawdź

Ścieżka ogrodowa

Istotnym elementem każdego ogrodu jest ścieżka. Również w tym przypadku należy pamiętać o wysokiej jakości materiałów, z których będziemy budować alejki i powierzchnie użytkowe. Zaleca się wybór nawierzchni antypoślizgowej, która zachowa swoje właściwości niezależnie od warunków atmosferycznych. Między innymi z tego powodu bardzo częstym wyborem są płytki kamienne o wykończeniu płomieniowanym. Stworzenie ogrodu marzeń wymaga kreatywności i dbałości o każdy detal. Mimo trudu prac harmonijny efekt będzie cieszył nasz wzrok przez długie lata. 

Ścieżka z betonowych płyt do altany
Fot. Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka
Drzewa ozdobne do ogrodu
sprawdź
Tradycyjny dom z ogrodem
Fot. Studio Projektowe Agnieszka Strzelecka

Polecane artykuły:

Relaks na świeżym powietrzu – pomysł na taras i ogród
W sezonie wiosenno-letnim życie zdecydowanie toczy się na zewnątrz. Wychodzimy na tarasy, balkony, spędzamy czas w ogrodzie...
czytaj więcej
Granit w ogrodzie – zastosowania i właściwości
Granit często jest określany nazwą „kamień wieczny”. Granity są nie tylko jednymi z podstawowych skał tworzących naszą planetę...
czytaj więcej