Granit w ogrodzie – zastosowania i właściwości

Granit w ogrodzie – zastosowania i właściwości

Granit często jest określany nazwą „kamień wieczny”. Granity są nie tylko jednymi z podstawowych skał tworzących naszą planetę, ale także bardzo cenionym materiałem budowlano-dekoracyjnym. Wyróżnia go wysoka trwałość, piękna tekstura i bogata paleta kolorystyczna. Granit był wykorzystywany już w budownictwie antycznym. Przetrwał próbę czasu i pojawia się także w wielu współczesnych projektach. Każdej przestrzeni nada niezwykłego charakteru. Poznajmy właściwości granitu i pomysły na jego zastosowanie w aranżacjach przydomowych.
2:00 min
0
0

Granit – właściwości kamienia


Granit jest skałą magmową i powstaje w wyniku krzepnięcia i krystalizacji ciekłej magmy, w najgłębszych warstwach skorupy ziemskiej. Granit formuje się z kwarcu, skalenia potasowego, plagioklazu i innych minerałów. Ma jawnokrystaliczną, najczęściej średnio krystaliczną teksturę. Najczęściej granit występuje w różnych odcieniach szarości, jednak spotykane są też granity niemal białe, bladoróżowe, czerwone i zielone.


Do wydobycia i obróbki granitu używa się nowoczesnych, zaawansowanych technologicznie narzędzi. Wymaga dużej precyzji i doświadczenia. Granit najczęściej formuje się w postaci dużych bloków, które następne są wydobywane i  poddawane dalszej obróbce. Z granitu wykonuje się między innymi płyty, płytki i blaty oraz krawężniki. Kamieniarze, obrabiając granit, mogą szlifować, polerować, piaskować lub płomieniować jego powierzchnie. Dzięki temu uzyskuje się różnorodne faktury i rodzaje wykończenia, dostosowane do konkretnych oczekiwań klientów.


Do zalet granitu możemy zaliczyć bardzo wysoką odporność na warunki atmosferyczne, ścieranie oraz niską nasiąkliwość. Jest też niewrażliwy na uszkodzenia mechaniczne i ścieranie, dlatego doskonale sprawdza się w budownictwie zewnętrznym. Można go wykorzystać na elewacji, schodach oraz ścieżkach i chodnikach. Każdy kawałek marmuru jest niepowtarzalny i wyjątkowy w swoim rysunku. To ceniony element wykończeniowy i dekoracyjny w architekturze. Dodaje elegancji i prestiżu nawet minimalistycznym przestrzeniom.


Autor:
Redakcja
Data:
21.03.2024
image00005-min.png
Rabata z krawężnikiem granitowym. Fot. KLINK International
Jak zrobić ścieżkę w ogrodzie?
Wiosna to czas zmian i nowości. Dlaczego więc nie odświeżyć strefy przydomowej? Dobrze zaaranżowany ogród z pewnością uprzyjemni...
czytaj więcej
Klinkier w domu i ogrodzie
Klinkier jest idealnym materiałem do stosowania w przestrzeni przydomowej. Doskonale nadaje się na tarasowe posadzki, elewacje...
czytaj więcej

Jak wykorzystać granit w ogrodzie?

To materiał doskonały na ścieżki lub podjazdy. Płytki granitowe lub kostki granitowe do ogrodu pozwolą stworzyć trwałe i stabilne powierzchnie. Są odporne na warunki atmosferyczne i erozję a naturalny rysunek kamienia pięknie komponuje się zarówno z budynkami klasycznymi, jak i nowoczesnymi bryłami. Cena płytek granitowych zaczyna się już od 150 zł.

płytka granitowa-min.png
Ścieżka z płyt granitowych. przy tarasie. Fot. KLINK International

Innym pomysłem na wykorzystanie granitu w ogrodzie są granitowe palisady. To równie estetyczny i ciekawy sposób na udekorowanie ogrodu. Dodadzą przestrzeni elegancji, a rośliny będą odpowiednio zabezpieczone przed uszkodzeniami łodyg i korzeni. Palisada granitowa nada kompozycji ogrodu strukturę i wyrazisty charakter. Granit jest wysoko odporny na warunki atmosferyczne. W przeciwieństwie do palisad drewnianych nie paczy się, nie pęcznieje i nie butwieje. Palisada granitowa przez lata pozostanie estetyczna i trwała. Koszt 1 m palisady z granitu wynosi ok. 100 zł.

palisada-granitowa-g603-new-bianco-cristal-100x10x10-cm (1)-min.png
Granitowa palisada w aranżacji ogrodu. Fot. KLINK International

Schody granitowe zewnętrzne to efektowne i trwałe rozwiązanie na lata. Schody zewnętrzne z granitu możemy łatwo dopasować do odcienia elewacji budynku – granity występują w szerokiej gamie szarości i brązu, czerni oraz wielu innych kolorach. Stopnie granitowe mogą mieć grubość nawet 2 cm i zapewnią stabilne, bezpieczne podparcie stopy. Powierzchnia stopni z granitu powinna być antypoślizgowa, dlatego nie stosujemy tu polerowanego granitu – unikniemy wypadków na mokrych i oblodzonych schodach. Innym sposobem na schody z granitu są bloki granitowe. Kamienne bloki są masywne i mogą mieć grubość niemal 15 cm.

Stopnie granitowe w ogrodzie
Stopnie z bloków granitowych. Fot. Emmett Husmann/Unsplash

Granit w ogrodzie możemy też wykorzystać jako krawężniki czy oporniki. Wytyczymy nimi ścieżki i rabaty kwiatowe. Granit jest niezwykle uniwersalny i mamy ogrom kreatywnych możliwości do wykorzystania go w aranżacji ogrodu. Naturalne kamienie to synonim luksusu i trwałości. Są solidne i mają ogrom zastosowań we współczesnej architekturze, budownictwie oraz wystroju wnętrz. Niepowtarzalne, naturalne piękno w połączeniu z wysokimi parametrami technicznymi sprawiają, że granity cieszą się niesłabnącą popularnością na niemal całym świecie. Płytki, kostki oraz palisady i stopnie granitowe można zakupić w pracowniach kamieniarskich lub sklepach z materiałami budowlanymi. 


kostka i blok granitowy 3-min.png
Kostka granitowa w strefie wejściowej. Fot. KLINK International

Podobne artykuły

Płyty chodnikowe w ogrodzie
Wczesna wiosna do doskonały czas na przygotowanie ogrodu do kolejnego sezonu letniego. Możemy naprawić lub wymienić nawierzchnie...
czytaj więcej
Jak impregnować kamień naturalny?
Kamień naturalny jest bardzo popularnym materiałem stosowanym również w budownictwie. Doskonale spisuje się zarówno w aranżacji...
czytaj więcej