Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców”

Japoński architekt Shigeru Ban po raz kolejny odwiedzi Polskę. Tym razem będzie gościem konferencji dla architektów organizowanej przez firmę Geberit w partnerstwie z Oddziałem Warszawskim Stowarzyszenia Architektów Polskich SARP.

ZAKOŃCZONE
28.09 - 28.09
PAWILON SARP
Ul. Foksal 2, Warszawa

Shigeru Ban jest niezwykłą postacią w świecie architektury, mocno zaanagażowaną w sprawy społeczne i pomoc humanitarną. W 2014 został wyróżniony „architektoniczną Nagrodą Nobla - Nagrodą Pritkera. Jury w swoim uzasadnieniu nazwało go „społecznie zaangażowanym nauczycielem, który może stanowić wzór oraz inspirację dla młodszego pokolenia”.


Przyglądając się pracom japońskiego architekta, widzimy troskę o środowisko, korzystanie z naturalnych materiałów: bambusa, tkanin, drewna. Często pojawiają się także materiały, które możemy poddać recyklingowi.Shigeru Ban (2).jpg

Paper Partition System to rozwiązanie pracowni Shigeru Bana, stworzone z myślą o uchodźcach dotkniętych wojną. Sytsemy powstały w wielu miejsacj na terenie Polski, Ukrainy i Słowacji. System tworzy odrobinę prywatności dla osób, które tymczasowo zostały zakwaterowane w halach sportowych, szkolnych. Podobne przegrody o papierowej konstrukcji były stosowane w 2004 roku tuż po trzęsieniu ziemi w japońskiej prefekturze Niigata.

Plany na przyszłość LAB_fot. Marta Wróbel (4).jpg
Plany na przyszłość LAB. Fot. Marta Wróbel

Na początku marca 2022 roku Paper Partition  System zastosowano w punktach recepcyjnych dla uchodźców w Chełmie i we Wrocławiu oraz miejscach przeznaczonych dla uchodźców pod Jarosławiem, w Warszawie, Przemyślu, Słupsku, czy Starogardzie Gdańskim.System wykorzystano również podczas ekspozycji wystawy „Plany na przyszłość | LAB” w Warszawskim Pawilonie Architektury ZODIAK. Część systemów można było także obejrzeć na wystawie „Architektura wobec kryzysu” organizowaną przez OW SARP, zorganizowaną z okazji Święta Architektury.


Warszawskie Świąto Architektury_fot. Iwona Dziuk (4).jpg
Warszawskie Święto Architektury. Fot. Iwona Dziuk
Zaproszenie_konferencja.jpg

Konferencja „Shigeru Ban i architektura dla uchodźców” odbędzie się 28 września w Pawilonie SARP przy ul. Foksal 2 w Warszawie. Spotaknie zaplanowane na 28 września poprowadzi Magda Maciąg – architektka, członkini zarządu OW SARP i pełnomocnik ds. programowych ZODIAK WPA. Inicjatorem konferencji i wspierającym wydarzenie merytorycznie jest Hubert Trammer – polski architekt i uczestnik Okrągłego Stołu Nowego Europejskiego Bauhausu.


Agenda konferencji i link do rejestracji dostępne będą na www.geberit.pl.

AKTUALNE I NADCHODZĄCE WYDARZENIA