Łódź Design Festival 2020

PROGRES – hasło tegorocznej edycji Łódź Design Festival otwiera przed nami wiele pytań, zmusza do refleksji.

ZAKOŃCZONE
17.09 - 20.09
ŁÓDŹ

Podczas przełożonej na jesień edycji Łódź Design Festival organizatorzy spróbują przekonać publiczność, że nadszedł czas, by przestać produkować więcej i szybciej, a zacząć lepiej i staranniej. Hybrydowe wydarzenie przeniesie się do Internetu i wyjątkowych lokalizacji na terenie Łodzi.


Tegoroczny festiwal z pewnością będzie inny, dostosowany do nowych oczekiwań odbiorców, odpowiadający na wyzwania dotyczące bezpieczeństwa. Realne połączymy z wirtualnym, artystyczne z konsumpcyjnym, prezentację nowych produktów z eksperymentem i tworzeniem prototypów, a promocję najlepszych polskich wdrożeń z krytyczną analizą funkcjonujących rozwiązań. Postawiliśmy na hybrydowość, która pozwala nam zadbać o to, co teraz najistotniejsze. Wszystkie rozwiązania będą przede wszystkim bezpieczne, niekiedy do przesady, ale tak chcemy postępować – tłumaczy Piernikowski.

W miejskiej przestrzeni zostaną zaaranżowane kontenery, w których zostaną pokazane najważniejsze ekspozycje tej edycji. Dwa filary Łódź Design Festival – must have i make me! – jako pierwsze pojawią się w łódzkich pofabrycznych lokalizacjach – Manufakturze i Monopolis.

 

ŁDF2020_manufaktura.jpg

Tegoroczne hasło PROGRES ma zwrócić uwagę na zmiany jakościowe, przedmioty, które zmieniają naszą rzeczywistością. W miejskiej przestrzeni po tegorocznej edycji pozostaną trzy ogrody deszczowe, które są odpowiedzią na konkretny problem związany z retencją wody, suszami i działaniami przeciwpowodziowymi. 

Nie skupimy się wyłącznie na wybudowaniu ogrodów, ale również zaprosimy chętnych na warsztaty z ich tworzenia oraz opublikujemy instruktaże do samodzielnych prób – zapowiada rzecznik prasowa ŁDF, Aleksandra Kietla: – Wszystkie wydarzenia chcemy potraktować w ten sposób, fizyczną prezentację będą uzupełniały wysokiej jakości materiały publikowane online, takie jak wideo, zdjęcia, wycieczki 3D, obszerne publikacje czy podcasty, nad których przygotowaniem pracujemy od wielu miesięcy – dodaje.

ŁDF2020_grafika.jpg

Kolejny projekt - MATRICE jest szczególną przestrzenią, gdzie możemy kontrolować wszystkie bodźce docierające do naszych zmysłów. Swoją kontynuację będzie miał także projekt Zasoby. Człowkowie stowarzyszenia rzemieślników w Polsce NOWIU przygotują ekspozycję zatytuowaną Postęp nie istnieje. NA ŁDF odbędzie się także wystawa Słownik Dobrych Łodzianizmów, która jest częścią Edukrecaji - cyklu zajęć i warsztatów stworzonych z myślą o najmłodszych. Tradycyjnie, już po raz piąty Filip Springer poprowadzi ARCHIBLOK. O kolejnych elementach programu organizatorzy poinformują nas wkrótce.

ŁDF2020_monopolis.jpg

Make me! i must have

Łódź Design Festival to także konkurs make me! dedykowany dla młodych projektantów. Po raz 10 zostaną wręczone wyróżnienia w plebiscycie must have, którego głównym zadaniem jest promowanie dobrych, polskich projektów 

Aż 50 z wyróżnionych w tym roku produktów będzie można zobaczyć na towarzyszącej plebiscytowi wystawie, która stanie na rynku Manufaktury. – To jedno z najpopularniejszych miejsc w Łodzi, dlatego wierzymy, że rezultatem naszej współpracy będzie zwrócenie uwagi jeszcze większej ilości osób na to, że warto wspierać rodzime wzornictwo. Korzystanie z rozwiązań, które zostały przygotowane przez specjalistów, daje użytkownikom poczucie bezpieczeństwa i świadomość tego, że ich wybory spełniają najwyższe standardy estetyki, zdrowia czy wygody – mówi koordynatorka plebiscytu, Katarzyna Dubik.


Organizatorzy ŁDF zdecydowali się przedłużyć nabór do tegorocznej edycji konkursu make me!Łącznie trafiło do nas aż 268 zgłoszeń z całego świata, które następnie zostały ocenione przez międzynarodowe jury. Wystawa make me! na dziedzińcu Monopolis będzie prezentacją najlepszych prac wyłonionych w konkursie. Twórcy najciekawszych projektów otrzymają nagrody Paradyż Awards, ufundowane przez partnera konkursu, Ceramikę Paradyż. Ich łączna pula wynosi w tym roku 60 000 zł. Nagrodę specjalną, w wysokości 5 000 zł, ufunduje firma INTERPRINT Polska – mówi Katarzyna Ludwisiak, koordynatorka konkursu i projektantka wystawy make me!

Organizacja Łódź Design Festival jest możliwa dzięki wsparciu Łódzkiego Centrum Wydarzeń, Miasta Łódź oraz Mecenasa – Ceramiki Paradyż. ŁDF dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

AKTUALNE I NADCHODZĄCE WYDARZENIA

Design District 2024
ROTTERDAM, NIDERLANDY
29.05