otwierajace_white_opal.jpg

Nowa kolekcja Tubądzin - White Opal

Najnowsza propozycja wielkoformatowych gresów White Opal od Ceramiki Tubądzin.

22 kwi 2021

Kolekcja jest efektem zachwytu nad naturalnymi kamieniami szlachetnymi. Otaczająca nas natura jest niewyczerpanym źródłem czystych, organicznych wzorów, które nie potrzebują poprawek i dodatków. Czerpią z nich projektanci Grupy Tubądzin oraz TU_Kolektyw. 


Efektem jest malarska, monumentalna powierzchnia inspirowana naturalnymi opalami. Piękno przyrody skłania do zadumy i docenienia chwil TU i teraz –może być to pojedynczy impuls, dźwięk czy kolor, które nie zawsze mamy okazję chłonąć w pełni. White Opal jest też rezultatem zmiany spojrzenia. Spoglądamy na niewielki, szlachetny kamień w zupełnie innej perspektywie – przeskalowanym powiększeniu. Wzór przypomina malarską impresję na temat miejsca pochodzenia kamienia: bajecznych plaż Australii, widzianymi z lotu ptaka.

Przestronna łazienka w szaro-białym kamieniu
Fot. Tubądzin
White Opal
Marka Tubądzin
sprawdź
#Inspirowane marmurem
sprawdź
#Duże formaty
sprawdź
Tubądzin White Opal POL
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x239,8 cm
sprawdź
Tubądzin White Opal POL
Płytka ścienno-podłogowa, 119,8x119,8 cm
sprawdź

Szukając inspiracji, wystarczy uruchomić wrodzoną pasję obserwowania. Nieregularne, fantazyjne i pierwotne inkluzje, obecne we wnętrzu minerału, przypomniały mi wybrzeże Australii. Łagodne linie piasku, fal, wydm układają się w kompozycję, którą natura namalowała sama. To obraz, którego nie warto poprawiać. Wystarczy tylko go uwiecznić i nadać mu właściwy format i kadr, odpowiednią perspektywę” – Katarzyna Malinowska, autorka kolekcji.

Inspiracja do kolekcji White Opal, fot. Getty Images (4)-min.jpg
Inspiracja do kolekcji White Opal. Fot. Getty Images
Inspiracja do kolekcji White Opal, fot. Getty Images (1)-min.jpg
Inspiracja do kolekcji White Opal. Fot. Getty Images
Inspiracja do kolekcji White Opal, fot. Getty Images (3)-min.jpg
Inspiracja do kolekcji White Opal. Fot. Getty Images
Inspiracja do kolekcji White Opal, fot. Getty Images (2)-min.jpg
Inspiracja do kolekcji White Opal. Fot. Getty Images

Poszukiwanie swoistego charakteru opalu i chęć odwzorowania jego niezwykłej urody w przeskalowanym formacie od początku towarzyszyła Katarzynie Malinowskiej podczas pracy nad serią White Opal. Poszukiwanie oprawy, która odpowiednio podkreśli a nie zdominuje kamień nadmierną dekoracyjnością skierowało autorkę ku naturalnej strukturze opalu. Dzięki ogromnej wiedzy i technologii dostępnej w fabryce Grupy Tubądzin udało się odtworzy jego niezwykłą głębię. Poszczególne elementy grafiki nakłada się warstwowo na powierzchnię jasnej płytki – przypomina to naturalny proces powstawania macierzy mineralnej i ich niepowtarzalnych wzorów. W strukturze kamienia dostrzegamy upływ czasu i znakomitą inżynierię natury w postaci procesów geologicznych.

Katarzyna Malinowska, projektantka TU_Kolektyw, autorka kolekcji White Opal (2)-min.jpg
Katarzyna Malinowska, autorka kolekcji. Fot. Tubądzin

By wydobyć drzemiące w kamieniu naturalne piękno, skupiłam się na ułożeniu barw w jego strukturze. Artystyczny zamysł polegał na wyborze fragmentu, który należało wyeksponować i ująć w kompozycyjną ramę. Odtworzyłam głęboką strukturę kamienia, nakładając na jasną powierzchnię płytki kolejne elementy grafiki. Pokrywająca je szklista masa podkreśliła trójwymiarowość i przesunęła finalne wrażenie w stronę szlachetnej świetlistości. Odcienie błękitów i szarości, momentami przechodzące w fiolet i brąz, pozwoliły nawiązać do źródeł mojej inspiracji – kamieni szlachetnych z Australii: agatu, onyksu, opalu. Tak powstał obraz, który dawno temu namalowały dla mnie żywioły przyrody – mówi projektantka TU_Kolektyw.

Katarzyna Malinowska, projektantka TU_Kolektyw, autorka kolekcji White Opal (1)-min.jpg
Katarzyna Malinowska, autorka kolekcji

TU_Kolektyw tworzą projektanci, architekci i technolodzy Grupy Tubądzin, osoby związane zarówno z klasycznym, użytkowym designem, jak i wzornictwem przemysłowym i architekturą. Razem poszukują najlepszych rozwiązań, które najdokładniej oddają klimat ich pracy – od momentu inspiracji, poprzez projekt, kreację, aż po aranżację i pomysły na gotowe wnętrza. 

NAJŚWIEŻSZE AKTUALNOŚCI