250-metrowy dom w Zielonkach

250-metrowy dom w Zielonkach

Dom w Zielonkach niedaleko Warszawy, po kilkunastu latach od wybudowania okazał się zbyt ciemny i mało przestronny. Z ciekawym pomysłem na metamorfozę przyszła architektka Malwina Morelewska, która przyjrzała się uważnie mocnym i słabym stronom budynku. Sprawdzamy, jak wygląda całość po wprowadzonych zmianach.
4:00 min
0
0


Właściciele blisko 250-metrowego domu po kilkunastu latach mieszkania w domu, który sami zbudowali, postanowili przeprowadzić remont. Inwestorom zależało na wnętrza dopasowane do aktualnych potrzeb.


– Duży metraż nie został tu najtrafniej wykorzystany. Klienci chcieli więc, by dom stał się przestronniejszy, jaśniejszy i atrakcyjniejszy wizualnie, choć bez ekstrawagancji. Marzyły im się stonowane wnętrza utrzymane w delikatnych kolorach, pozbawione mocnych kontrastów, sprzyjające relaksowi w gronie najbliższych oraz przyjaciół – wspomina architektka Malwina Morelewska, która podjęła się przygotowania projektu wnętrz.

Autor:
Redakcja
Data:
02.12.2021
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (26).jpg
Projekt zakładał odrestaurowanie klatki schodowej - rozjaśniono kolor drewna, odświeżono elementy malowane na biało. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (32).jpg
Projekt kuchni oparto na klasycznych formach, zestawieniu dębu z mleczną bielą i czarnymi akcentami. Obok kuchni zaprojektowano wyspę kuchenną, jest też tradycyjny stół. Fot. Yassen Hristov


We wnętrzach królują jasne odcienie, szarości i beże, połączone z ciepłym odcieniem przygaszonego dębu. Ważną rolę grają tkaniny – materiały o wyrazistym splocie, delikatne aksamity. Aranżacja utrzymana jest w stonowanej tonacji.


Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (22).jpg
Część wypoczynkowa została podzielona na dwie części. W jednej części umieszczono dwie sofy, w drugiej ze ścianką tv wygodny narożnik. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (33).jpg
Widok z piętra na kuchnię połączoną z jadalnią. Fot. Yassen Hristov

Wyburzanie ścian, wymiana istalacji

Remont zakładała gruntowną przebudowę. Obecny układ wymagał wielu zmian w ustawieniu ścian, współpracy z konstruktorem. Wymieniono instalację centralnego ogrzewania zasilaną gazem na ogrzewanie podłogowe z pompą ciepła. Takie zmienny wymagały skucia wszystkich posadzek, zrezygnowano z rzadko używanego kominka. Zmiany pojawiły się także na zewnątrz – wykonano nową elewację i przebudowano taras.


– Klienci mieli sprecyzowane potrzeby. Dlatego już po pierwszej rozmowie o oczekiwaniach mogliśmy im zaproponować rozwiązania funkcjonalne, zacząć tworzyć wizualizacje, wybierać materiały. Inwestorzy nam zaufali i chętnie korzystali z naszej wiedzy, byli też bardzo decyzyjni. Współpraca przebiegała więc harmonijnie, zwłaszcza że był to projekt z pełnym nadzorem i całą logistyką budowy – wspomina architekta Malwina Morelewska.

Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (27).jpg
Na antresoli mieści się biblioteczka z bogatym zbiorem książek. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (30).jpg
Pod schodami zaprojektowano wiele miejsca do przechowywania. Fot. Yassen Hristov

Salon z widokiem na ogród

Remont zakładał wykucie w ścianie salonu wielkoformatowego okna, z którego rozpościera się widok na ogród. Okno ujęto w ramy zabudowy wykonanej na wymiar, zamiast parapetu, zaprojektowano wygodne siedzisko.


Strefę wypoczynkową podzielono na dwie części. W drugiej części, na ścianie ozdobionej dębowymi lamelami umieszczono telewizor. Za maskownicą nad oknami ukryto ekran do rzutnika. Zaprojektowano tu także liczne półki na płyty, uwagę zwracają duże głośniki.
– Pan domu jest melomanem, zależało mu więc na odpowiednim nagłośnieniu oraz na takim układzie sof, by mógł wygodnie słuchać nagrań, czy koncertów – dodaje Malwina Morelewska.

Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (24).jpg
Ukryta zabudowa w jasnym kolorze zapewnia wiele miejsca na przechowywanie. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (21).jpg
Dzięki oknom umieszczonym z trzech stron, strefa dzienna jest dobrze oświetlona. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (34).jpg
W toalecie dla gości umieszczono lampę z kolekcji Loro marki Moooi. Fot. Yassen Hristov

Sypialnia, łazienka i garderoba

Projekt obejmował radykalne zmiany w sypialni, garderobie i łazience państwa domu. – Zmieniliśmy tu układ ścian. Garderoba została przeniesiona na koniec pomieszczenia, co pomaga odizolować sypialnię od muzycznej strefy salonu za ścianę. Jeszcze dalej mieści się łazienka, dostępna albo przez garderobę i pralnię, albo drugimi, ukrytymi drzwiami bezpośrednio z sypialni. Podobnie jak w przypadku wejścia do spiżarni, chodziło o to, by nie rozpraszać uwagi nadmiarem elementów we wnętrzu – wspomina Malwina Morelewska.

W sypialni podobnie jak w reszcie pomieszczeń wybrano łagodną kolorystykę. Dwa odcienie beżu zestawiono z dębową podłogą i fornirowanymi meblami. Na szafie i tapicerowanym zagłówku zastosowano podziały kolorystyczne, które dodają wnętrzu lekkości.

Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (35).jpg
Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (18).jpg
Aranżacja sypialni współgra z kolorystyką pozostałych pomieszczeń. Fot. Yassen Hristov

Elegancka łazienka dla dwojga

W łazience gospodarzy panuje klimat SPA, bez trudu zmniejszono tu wolnostojącą wannę oraz obszerny prysznic. W strefie umywalkowej zaprojektowano dwie umywalki stawiane na blat. Czarna armatura współgra z ramą lustra tworząc funkcjonalne i harmonijne wnętrze.

Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (20).jpg
W łazience zadbano o projekt wygodnej strefy kąpielowej - wanna wolnostojąca i prysznic walk-in. Fot. Yassen Hristov
Projekt_Malwina Morelewska, fot. Yassen Hristov (19).jpg
Elegancka strefa umywalkowa dla dwojga. W łazience zdecydowano się na czarne, podtynkowe baterie o nowoczesnej formie. Fot. Yassen Hristov

Projekt wnętrza: Malwina Morelewska https://morelewska.com
Zdjęcia : Yassen Hristov

Podobne artykuły

Opowieść o domu pełnym życia
Dom czteroosobowej rodziny ma bogate życie wewnętrzne. Jego wnętrza snuje pasjonującą historię o harmonijnym życiu, wielkiej...
czytaj więcej
Apartamenty w zabytkowej kamienicy
Kamienice Foksal przy warszawskim Trakcie Królewskim są jedną z najbardziej spektakularnych rewitalizacji stolicy. Dziś przyglądamy...
czytaj więcej