Opowieść o domu pełnym życia
Prolog
Dom należy do rodziny z dwójką dzieci. Zanim projektantka przystąpiła do pracy, Inwestorzy przedstawili jej swoją wizję nowej, wymarzonej przestrzeni. Chcieli, aby była wygodna, funkcjonalna i nowoczesna, utrzymana w spójnej kolorystyce, z przykuwającymi wzrok detalami. Wykończona najlepszymi meblami, dodatkami i wysokiej jakości materiałami.
Budynek ma trzy kondygnacje o spójnym, jednolitym architektonicznie charakterze, połączone spektakularną klatką schodową. Wnętrza zdają się hipnotyzować łagodną, beżowo-złotą poświatą.
Rozdział pierwszy, hol
Na parterze znajduje się hol, który prowadzi do części dziennej, na którą składają się: salon, kuchnia, jadalnia oraz gabinet do pracy. Hol nieco odbiega charakterem od reszty pomieszczeń, co dodatkowo potęguje efekt zaskoczenia po przekroczeniu progu domu. W wystroju przedpokoju dominuje matowa czerń, znajdująca się zarówno na ścianach, jak i na suficie. Za czarnymi drzwiami ukryta jest garderoba i toaleta gościnna. Pomimo nasyconego koloru, wnętrze holu pozostaje jasne – przeszklone drzwi wpuszczają światło z sąsiadujących z przedpokojem pomieszczeń. Projektantka stworzyła tu nieco teatralny efekt. Potęguje go podłoga w czarno-białe pasy z kamieni Crema Marfil i Wood Stone – to zapowiedź tego, co może spotkać nas w strefie dziennej. Warto przyjrzeć się bliżej biżuteryjnej lampie Cattelani & Smith, wiszącej nad prostą konsolą.
Ciemny przedpokój prowadzi do przestrzeni pełnych światła. Wychodzimy naprzeciw klatki schodowej z iluzorycznie lewitującymi stopniami. Na ścianie zawisł kolorowy obraz Agaty Czeremuszkin-Chrut. Oświetlony delikatnymi punkcikami lampy Cattelani & Smith nadaje wnętrzu bajkowy charakter. Prace tej autorki znalazły się także w salonie.
Rozdział drugi, kuchnia
Do kuchni wchodzimy przed duże, przeszklone drzwi. Szkło często pojawia się w aranżacjach przestrzeni – jest jednym z głównych motywów architektonicznych tego wyjątkowego domu. To niezwykła kuchnia składa się z dwóch części: roboczej oraz reprezentacyjnej. W części pierwszej przygotowuje się posiłki, w drugiej natomiast znajduje się obszerna wyspa kuchenna i tapicerowane siedzisko pod oknem. Obok kuchni domownicy mają do dyspozycji spiżarnię. Pomieszczenie jest utrzymane w ciepłym odcieniu drewna – szafki i zabudowa są wykończone fornirem Tabu o rysunku szarego dębu. Przy ścianach stanęły lekkie, przeszklone witryny z dekoracyjnym ryflowaniem.
Część frontów szafek kuchennych również została udekorowana ryflowaniem. Meble wykończono granitowymi blatami, natomiast podłoga jest pokryta spiekiem kwarcowym o pięknym wzorze inspirowanym marmurem Pietra Grigia. Nad wyspą góruje lampa Cattelani & Smith, model Jackie O, taka sama, jaka zdobi klatkę schodową. Aranżację kuchni wykończono biżuteryjnymi uchwytami – to autorski projekt Katarzyny Kraszewskiej przygotowany dla marki Lagerform, dostępny w kolekcji KK Selection.
Rozdział trzeci, jadalnia/salon/gabinet
Obok kuchni za przeszkleniami znajduje się jadalnia z dużym stołem, otoczona półokrągłą ścianą z dużymi oknami. Dzięki temu z jadalni mamy piękny widok na taras i ogród. Również tutaj nie mogło zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia – nad stołem zawisł dekoracyjny, kryształowy żyrandol Maria Teresa. Jego elementy pięknie odbijają i rozpraszają światło, tworząc niemal bajkowe efekty. Dookoła stołu stanęły wygodne, tapicerowane krzesła Chelsea marki Molteni.
Salon jest miejscem wypoczynku i relaksu. Projektantka zadbała o komfortowe warunki, zapewniające wytchnienie intensywnym dniu. W centralnym punkcie salonu znajduje się fornirowany filar z gazowym kominkiem, w czarnej, dekoracyjnej ramie z naturalnego kamienia. To niezwykle elegancka bazaltina – skała pochodzenia wulkanicznego. Przed paleniskiem stoi narożna sofa marki Minotti. Wygodna kanapa pozwala obserwować płomienie lub oglądać telewizję. O ciepłą i przytulną atmosferę dba również miękki, beżowy dywan. Ciemniejsze akcenty wprowadzają czarne stoliki Galotti Radice. Szklana konsola KK Selection również pochodzi z kolekcji KK Selection.
Wnętrze salonu rozświetlają dekoracyjne kinkiety Porta Romana, angielskiej firmy z wieloletnią, rzemieślniczą tradycją Porta Romana. Lampa tej samej marki znajduje się na konsoli za sofą. Wnętrze oświetlają bardzo dekoracyjne kinkiety brytyjskiej rzemieślniczej firmy Porta Romana. Tej samej marki jest także duża biała lampa z kamienną podstawą, która znajduje się na konsoli za sofą.
Z salonu można przejść do gabinetu – przesuwne drzwi wykończono dekoracyjną tapetą. Aranżacja gabinetu jest spójna z wystrojem salonu, aby otwarte drzwi nie powodowały zgrzytów estetycznych. Pokój do pracy jest nieduży, ale przytulny i praktyczny. Wyposażony w regały z dekoracyjnie ryflowanymi frontami, ciemne biurko z kolekcji KK Selection i krzesło Molteni. Stonowane wnętrze ożywia czarna lampa-kinkiet Serge Mouille.
Kolejnym pomieszczeniem na parterze jest także nieduża łazienka gościnna, wykończona szarym marmurem Fiore di Bosco z pięknym żyłkowaniem. Dopełnia go brązowa mozaika Apianni na posadzce. Lustrzana ściana naprzeciwko drzwi wejściowych optycznie powiększa małe wnętrze.
Rozdział czwarty, pierwsze piętro
Na piętro prowadzą drewniane, policzkowe stopnie, osadzone w jasnej klatce schodowej ze szklaną balustradą. To prywatna oaza domowników, na którą składają się sypialnia gospodarzy, garderoba, łazienka oraz pokój córki. Na piętrze inwestorzy mają też do dyspozycji domową siłownię.
Sypialnia właścicieli to kraina przytulnego luksusu i elegancji. W centralnym punkcie pomieszczenia stoi beżowe, tapicerowane łóżko KK Selection, otoczone fornirowanymi szafkami nocnymi tej samej marki. Za łóżkiem znajdują się panele obite tą samą tkaniną. Pozostałe elementy wyposażenia i umeblowania zostały wykonane na specjalne zamówienie, zgodnie z projektami Katarzyny Kraszewskiej. Szklane drzwi skrywają jasną, przestronną garderobą z pojemnymi szafami i toaletką – królestwem Pani domu.
Łazienka na piętrze rozdziela sypialnię i siłownię. Do łazienki na piętrze wchodzimy z korytarza. W całości utrzymana w odcieniu bieli. Umywalkę i wannę wykonano z tworzywa solid surface – Corianu. Ściany i posadzka są wykończone spiekami kwarcowymi o pięknym rysunku marmuru. Po drugiej stronie znajduje się kabina prysznicowa ze szklanymi drzwiami. Na trzeciej kondygnacji znajduje się poddasze – królestwo nastoletniego syna.
Epilog
- „Jestem zadowolona z tego projektu – podsumowuje architektka. - Wnętrza robią wrażenie. Są współczesne, a jednocześnie eleganckie. Klienci również potwierdzają, że w domu żyje im się dobrze, wygodnie, a to jest kluczowe. To oni są najważniejszymi recenzentami tej opowieści” – dodaje Katarzyna Kraszewska, autorka projektu.
Projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz
Zdjęcia: Tom Kurek