Opowieść o domu pełnym życia

Opowieść o domu pełnym życia

Dom czteroosobowej rodziny ma bogate życie wewnętrzne. Jego wnętrza snuje pasjonującą historię o harmonijnym życiu, wielkiej miłości do rzemiosła, sztuki i wszechobecnego piękna. Nie znajdziemy tu niespodziewanych zwrotów akcji, lecz z pewnością nie będziemy narzekać na nudę. Narratorką tej pięknej opowieści jest architektka Katarzyna Kraszewska, założycielka pracowni Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz. Za drzwiami tego domu stworzyła niezwykły świat, pełny łagodności i przytulnych kolorów, w którym chciałoby się pozostać na długo.
4:00 min
0
0

Dom jednorodzinny powstał kilkanaście lat temu, dlatego inwestorzy poprosili Katarzynę Kraszewską o zaprojektowanie nie tylko nowego wystroju i układu funkcjonalnego pomieszczeń, ale również odświeżenie bryły budynku. Podczas remontu dobudowano schody na poddasze, a dotychczasowy strych zaadaptowano na dodatkowe przestrzenie mieszkalne. - Praktycznie z pierwotnego domu zostały ściany zewnętrzne, strop i dach – opowiada Katarzyna Kraszewska.  - O nie, przepraszam, dach również zmieniliśmy, dodaliśmy w nim okna dachowe – śmieje się. 

©Tom Kurek_TS408921_32+1-min.jpg
We wnętrzach salonów projektowanych przez Katarzynę Kraszewską z pewnością poczujemy niezwykłą elegancję. Fot. Tom Kurek

Prolog

Dom należy do rodziny z dwójką dzieci. Zanim projektantka przystąpiła do pracy, Inwestorzy przedstawili jej swoją wizję nowej, wymarzonej przestrzeni. Chcieli, aby była wygodna, funkcjonalna i  nowoczesna, utrzymana w spójnej kolorystyce, z przykuwającymi wzrok detalami. Wykończona najlepszymi meblami, dodatkami i wysokiej jakości materiałami.


Budynek ma trzy kondygnacje o spójnym, jednolitym architektonicznie charakterze, połączone spektakularną klatką schodową. Wnętrza zdają się hipnotyzować łagodną, beżowo-złotą poświatą.

©Tom Kurek_TS408988_32+1-min.jpg
We wnętrzu nie mogło zabraknąć dekoracyjnych, doskonale dobranych dodatków. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409011_32+1-min.jpg
Każdy z elementów aranżacji zachwyca dopracowanymi detalami. Fot. Tom Kurek

Rozdział pierwszy, hol

Na parterze znajduje się hol, który prowadzi do części dziennej, na którą składają się: salon, kuchnia, jadalnia oraz gabinet do pracy. Hol nieco odbiega charakterem od reszty pomieszczeń, co dodatkowo potęguje efekt zaskoczenia po przekroczeniu progu domu. W wystroju przedpokoju dominuje matowa czerń, znajdująca się zarówno na ścianach, jak i na suficie. Za czarnymi drzwiami ukryta jest garderoba i toaleta gościnna. Pomimo nasyconego koloru, wnętrze holu pozostaje jasne – przeszklone drzwi wpuszczają światło z sąsiadujących z przedpokojem pomieszczeń. Projektantka stworzyła tu nieco teatralny efekt. Potęguje go podłoga w czarno-białe pasy z kamieni Crema Marfil i Wood Stone – to zapowiedź tego, co może spotkać nas w strefie dziennej. Warto przyjrzeć się bliżej biżuteryjnej lampie Cattelani & Smith, wiszącej nad prostą konsolą.


Ciemny przedpokój prowadzi do przestrzeni pełnych światła. Wychodzimy naprzeciw klatki schodowej z iluzorycznie lewitującymi stopniami. Na ścianie zawisł kolorowy obraz Agaty Czeremuszkin-Chrut. Oświetlony delikatnymi punkcikami lampy Cattelani & Smith nadaje wnętrzu bajkowy charakter. Prace tej autorki znalazły się także w salonie.

©Tom Kurek_TS409008_32+1-min.jpg
Przedpokój z dwukolorową podłogą i drzwiami w czarnej ramie zaskakuje w połączeniu z jasnym i pełnym światła parterem. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409020_32+1-min.jpg
Przestronny przedpokój z dużą klatką schodową udekorowano delikatnym oświetleniem, sztuką oraz naturalną zielenią. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409090_32+1-min.jpg
Klatka schodowa stała się doskonałym miejscem do ekspozycji obrazu autorstwa Agaty Czeremuszkin-Chrut. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409084_32+1-min.jpg
Gra świateł na klatce schodowej tworzy bajkowy efekt — drobne lampki przypominają świetliki. Fot. Tom Kurek

Rozdział drugi, kuchnia

Do kuchni wchodzimy przed duże, przeszklone drzwi. Szkło często pojawia się w aranżacjach przestrzeni – jest jednym z głównych motywów architektonicznych tego wyjątkowego domu. To niezwykła kuchnia składa się z dwóch części: roboczej oraz reprezentacyjnej. W części pierwszej przygotowuje się posiłki, w drugiej natomiast znajduje się obszerna wyspa kuchenna i tapicerowane siedzisko  pod oknem. Obok kuchni domownicy mają do dyspozycji spiżarnię. Pomieszczenie jest utrzymane w ciepłym odcieniu drewna – szafki i zabudowa są wykończone fornirem Tabu o rysunku szarego dębu. Przy ścianach stanęły lekkie, przeszklone witryny z dekoracyjnym ryflowaniem.


Część frontów szafek kuchennych również została udekorowana ryflowaniem. Meble wykończono granitowymi blatami, natomiast podłoga jest pokryta spiekiem kwarcowym o pięknym wzorze inspirowanym marmurem Pietra Grigia. Nad wyspą góruje lampa  Cattelani & Smith, model Jackie O, taka sama, jaka zdobi klatkę schodową. Aranżację kuchni wykończono biżuteryjnymi uchwytami – to autorski projekt Katarzyny Kraszewskiej przygotowany dla marki Lagerform, dostępny w kolekcji KK Selection.

©Tom Kurek_TS408771_32+1-min.jpg
Kuchnia to doskonałe połączenie elegancji i funkcji - praktyczna zabudowa z przeszkleniami tworzy dużo miejsca do przechowywania przy wyspie. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408831_32+1-min.jpg
Aranżacja kuchni i strefy dziennej jest spójna - wszędzie pojawiają się ciepłe odcienie drewna i te same oprawy oświetleniowe. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408754_32+1-min.jpg
Ciemny blat tworzy efekt nowoczesnego kontrastu z jasnymi, drewnianymi szafkami. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408731_32+1-min.jpg
Przy wyspie znajduje się również blat śniadaniowy z szarymi, tapicerowanymi krzesłami. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408706_32+1-min.jpg
Wnętrza są jasne i pełne światła dzięki zastosowaniu licznych przeszkleń zamiast tradycyjnych ścianek działowych. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408724_32+1-min.jpg
Kolejne drzwi przeszklone oddzielają kuchnię od strefy jadalni. Fot. Tom Kurek

Rozdział trzeci, jadalnia/salon/gabinet

Obok kuchni za przeszkleniami znajduje się jadalnia z dużym stołem, otoczona półokrągłą ścianą z dużymi oknami. Dzięki temu z jadalni mamy piękny widok na taras i ogród. Również tutaj nie mogło zabraknąć dekoracyjnego oświetlenia – nad stołem zawisł dekoracyjny, kryształowy żyrandol Maria Teresa. Jego elementy pięknie odbijają i rozpraszają światło, tworząc niemal bajkowe efekty. Dookoła stołu stanęły wygodne, tapicerowane krzesła Chelsea marki Molteni.


Salon jest miejscem wypoczynku i relaksu. Projektantka zadbała o komfortowe warunki, zapewniające wytchnienie intensywnym dniu. W centralnym punkcie salonu znajduje się fornirowany filar z gazowym kominkiem, w czarnej, dekoracyjnej ramie z naturalnego kamienia. To niezwykle elegancka  bazaltina – skała pochodzenia wulkanicznego. Przed paleniskiem stoi narożna sofa marki Minotti. Wygodna kanapa pozwala obserwować płomienie lub oglądać telewizję. O ciepłą i przytulną atmosferę dba również miękki, beżowy dywan. Ciemniejsze akcenty wprowadzają czarne stoliki Galotti Radice. Szklana konsola KK Selection również pochodzi z kolekcji KK Selection.


Wnętrze salonu rozświetlają dekoracyjne kinkiety Porta Romana, angielskiej firmy z wieloletnią, rzemieślniczą tradycją Porta Romana. Lampa tej samej marki znajduje się na konsoli za sofą. Wnętrze oświetlają bardzo dekoracyjne kinkiety brytyjskiej rzemieślniczej firmy Porta Romana. Tej samej marki jest także duża biała lampa z kamienną podstawą, która znajduje się na konsoli za sofą.


Z salonu można przejść do gabinetu – przesuwne drzwi wykończono dekoracyjną tapetą. Aranżacja gabinetu jest spójna z wystrojem salonu, aby otwarte drzwi nie powodowały zgrzytów estetycznych. Pokój do pracy jest nieduży, ale przytulny i praktyczny. Wyposażony w regały z dekoracyjnie ryflowanymi frontami, ciemne biurko z kolekcji KK Selection i krzesło Molteni. Stonowane wnętrze ożywia czarna lampa-kinkiet Serge Mouille.


Kolejnym pomieszczeniem na parterze jest także nieduża łazienka gościnna, wykończona szarym marmurem Fiore di Bosco z pięknym żyłkowaniem. Dopełnia go brązowa mozaika Apianni na posadzce. Lustrzana ściana naprzeciwko drzwi wejściowych optycznie powiększa małe wnętrze.

©Tom Kurek_TS408841_32+1-min.jpg
Strefy do przechowywania zostały zaprojektowane ze szczególną starannością - projektantka zamienia zwykłe regały w eleganckie, reprezentacyjne witryny. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408935_32+1-min.jpg
W centrum strefy wypoczynkowej znajduje się kominek. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408932_32+1-min.jpg
Szara kanapa to ulubione miejsce spotkań rodziny. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408905_32+1-min.jpg
Również w salonie nie mogło zabraknąć sztuki w postaci obrazów i rzeźb. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408949_32+1-min.jpg
Z jadalni roztacza się piękny widok na ogród otaczający dom. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS408960_32+1-min.jpg
W jadalni stanął bardzo efektowny, drewniany stół. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409055_32+1-min.jpg
Pokój do pracy jest utrzymany w tych samych kolorach, co reszta strefy dziennej — również pojawiają się motywy ciepłego drewna i biel. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409044_32+1-min.jpg
Ściany gabinetu zabudowano praktycznymi regałami. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409026_32+1-min.jpg
W małej łazience na parterze króluje motyw kamienia. Fot. Tom Kurek

Rozdział czwarty, pierwsze piętro

Na piętro prowadzą drewniane, policzkowe stopnie, osadzone w jasnej klatce schodowej ze szklaną balustradą. To prywatna oaza domowników, na którą składają się sypialnia gospodarzy, garderoba, łazienka oraz pokój córki. Na piętrze inwestorzy mają też do dyspozycji domową siłownię.


Sypialnia właścicieli to kraina przytulnego luksusu i elegancji. W centralnym punkcie pomieszczenia stoi beżowe, tapicerowane łóżko KK Selection, otoczone fornirowanymi szafkami nocnymi tej samej marki. Za łóżkiem znajdują się panele obite tą samą tkaniną. Pozostałe elementy wyposażenia i umeblowania zostały wykonane na specjalne zamówienie, zgodnie z projektami Katarzyny Kraszewskiej. Szklane drzwi skrywają jasną, przestronną garderobą z pojemnymi szafami i toaletką – królestwem Pani domu.


Łazienka na piętrze rozdziela sypialnię i siłownię. Do łazienki na piętrze wchodzimy z korytarza. W całości utrzymana w odcieniu bieli. Umywalkę i wannę wykonano z tworzywa solid surface – Corianu. Ściany i posadzka są wykończone spiekami kwarcowymi o pięknym rysunku marmuru.  Po drugiej stronie znajduje się kabina prysznicowa ze szklanymi drzwiami. Na trzeciej kondygnacji znajduje się poddasze – królestwo nastoletniego syna.

©Tom Kurek_TS409108_32+1-min.jpg
Sypialnia państwa domu jest bardzo ciepła i przytulna. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409138_32+1-min.jpg
W sypialni powtórzono motyw przeszkleń w formie drzwi do garderoby. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409127_32+1-min.jpg
W garderobie znalazło się miejsce na szafy i stolik-toaletkę do makijażu przy oknie. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409155_32+1-min.jpg
W strefie umywalki projektantka stworzyła praktyczną, podwieszaną zabudowę do przechowywania. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409160_32+1-min.jpg
Prostokątną wannę wykonano z Corianu. Fot. Tom Kurek
©Tom Kurek_TS409166_32+1-min.jpg
Obok wanny znalazł się też prysznic w asymetrycznej wnęce. Fot. Tom Kurek

Epilog

- „Jestem zadowolona z tego projektu – podsumowuje architektka. - Wnętrza robią wrażenie. Są współczesne, a jednocześnie eleganckie. Klienci również potwierdzają, że w domu żyje im się dobrze, wygodnie, a to jest kluczowe. To oni są najważniejszymi recenzentami tej opowieści” – dodaje Katarzyna Kraszewska, autorka projektu.

Projekt: Katarzyna Kraszewska Architektura Wnętrz

Zdjęcia: Tom Kurek

Podobne artykuły

Jasne mieszkanie w bieli i szarości
W mieszkaniu na podwarszawskiej Białołęce króluje biel, szarości złote dodatki. We wnętrzu zadbano o spójne detale, które...
czytaj więcej
Kobieca nowoczesność inspirowana klasyką
W jednym z bloków na warszawskim Mokotowie znajduje się mieszkanie z pięknym widokiem na zieleń. Należy do młodej, niezależnej...
czytaj więcej