Apartament na poddaszu w stylu art déco

Apartament na poddaszu w stylu art déco

Architektki z pracowni Tissu są znane z eleganckich wnętrz o reprezentacyjnym charakterze. Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa-Świątek świetnie wsłuchują się w potrzeby klienta i tworzą przestrzenie szyte na miarę i interpretują w nich na nowo pojęcie lukusu. W projektach Tissu widać inspiracje sztuką, architekturą przeszłości oraz pięknem natury.
2:00 min
0
0

Nie inaczej stało się tym razem. Architektki podczas pracy nad apartamentem na Wilanowie sięgnęły po inspirację niezwykłym stylem art déco, który wzbogaciły o nowoczesne elementy i unikatowe detale, aby stworzyć ponadczasowo eleganckie przestrzenie.


- Art déco to jeden z najbardziej reprezentacyjnych stylów w aranżacji wnętrz. Jego urok, jak sama nazwa wskazuje, tkwi w dekoracyjności, ale i perfekcji wykończenia. Tu liczy się każdy detal, który stanowi istotny element wystroju. Doskonałe, prowadzone na kształt koła formy, najwyższej jakości naturalne materiały, charakterystyczne ryflowania czy przypominające mini dzieła sztuki artystyczne dekoracje to kwintesencja art déco – mówi architekt Agnieszka Zaremba, współwłaściciela pracowni Tissu.


- Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę, że ten styl aranżacji wnętrz wyrósł z potrzeby uporządkowania przestrzeni mieszkalnych. Miał dodać przestrzennej dyscypliny, stawiając na użyteczny charakter i funkcjonalność wyposażenia. To pierwszy krok do nowoczesności i współczesnej koncepcji architektury wnętrz – dodaje architekt Magdalena Kostrzewa-Świątek, druga ze współwłaścicielek.


Autor:
Redakcja
Data:
22.12.2023
Tissy F3 R1 PS2 Duży.jpg
Projekt: Tissu

Apartament pod skosami

Apartament ma powierzchnię 180 metrów kwadratowych. Wnętrza zachwycają ponadczasową elegancją i nowoczesnymi, funkcjonalnymi rozwiązaniami. Wydaje się, że przygotowanie układu funkcjonalnego dla doświadczonego architekta nie jest dużym wyzwaniem. Jednak w przypadku tego mieszkania nie było tak łatwo – konstrukcja dachu i skosy oraz niestandardowa wysokość wnętrz sprawiła okazały się kreatywnym sprawdzianem umiejętności architektek. Musiały funkcjonalnie wykorzystać każdy metr kwadratowy i uwzględnić światło padające z okien dachowych.

- Światło, zarówno naturalne jak i sztuczne, odgrywa bardzo ważną rolę w naszych projektach. Buduje przestrzeń, pełniąc przy tym zróżnicowane funkcje. Urządzając wnętrze pod skosami ważne więc jest nie tylko takie rozmieszczenie poszczególnych elementów wyposażenia, by można było z nich komfortowo korzystać, ale też uwzględnienie rozkładu okien dachowych, z których, w zależności od pory dnia czy kierunku geograficznego, pada zróżnicowane światło. Powinno być one integralną częścią aranżacji przestrzeni, wpływać na jej odbiór wizualny i komfort użytkowania – wyjaśniają architektki z pracowni Tissu.


Agnieszka Zaremba i Magdalena Kostrzewa – Świątek z pracowni Tissu nie tylko doskonale poradziły sobie z wyzwaniem, ale też wykorzystały skosy dachowe jako dekoracje w przestrzeni. Na specjalne życzenie Inwestora stworzyły pokój gier, w którym wystrój nawiązuje do komputerowych pikseli i gamingu. Tutaj dekoracje w formie heksagonów przechodzą płynnie na skosy ścian. Dzięki temu architektki uzyskały efekt 3d.

Projekt wnętrza Tissu5 Game Duży.jpg
Projekt: Tissu

Podobne rozwiązania pojawiają się też w pokoju dziecięcym. Tutaj zabudowa meblowa podąża za kształtem linii dachu. Powstał tu niemal bajkowy domek, w którym najmłodszy z domowników ma miejsce do nauki, odpoczynku i zabawy.

Projekt wnętrza Tissu3 Bed Duży.jpg
Projekt: Tissu

Otwarte na gości

Sercem mieszkania jest z pewnością otwarta strefa dzienna. Tu w pełnej krasie można dostrzec kunszt projektowy architektek z pracowni Tissu. Część dzienna jest reprezentacyjna i elegancka a każdy szczegół doskonale przemyślany. Architektki zbudowały przestrzeń dającą wrażenie luksusu. Jako tło wnętrz w stylu art déco postawiły na stonowane odcienie ziemi oraz naturalne materiały. Okładziny z naturalnego kamienia i drewno na posadzce są ponadczasowo piękne – wnętrza będą zachwycająco piękne i modne przez lata.


- Nie podążamy za aktualnymi trendami. Są one znakiem czasu, w którym powstało wnętrze i szybko się nudzą. Stawiając na ekskluzywne materiały, do których od zawsze należą kamień i drewno, inspirując się naturą oraz na nowo interpretując znamienite style architektoniczne, kreujemy przestrzeń, która jest uniwersalna i ponadczasowa. Taką, w której Inwestor będzie czuł się dobrze przez długie lata, a nie przez rok czy dwa – wyjaśniają architektki.

Projekt wnętrza Tissu1007 Duży.jpg
Projekt: Tissu
Projekt wnętrza Tissu1008 Duży.jpg
Projekt: Tissu

Autentyczny klimat art déco

W salonie możemy dostrzec najwięcej inspiracji stylem art déco. Na tle kolorów ziemi pięknie wyeksponowano starannie wybrane wyposażenie, dekoracje i oprawy oświetleniowe. Część wypoczynkową w salonie zajmuje duża, narożna sofa w mlecznym odcieniu. Materiał i kolor podkreślają miękkie, zaokrąglone kształty sofy na smukłych nóżkach. Mebel nadaje wnętrzu rodzinny i przytulny klimat, w którym domownicy mogą się zrelaksować. Wzrok z pewnością przykuwają dekoracyjne lampy, unoszące się nad salonem oraz złote detale. Złoto, niczym połyskująca biżuteria pojawia się w całej strefie dziennej. W części dziennej wyróżnia się zabudowa kominka z tradycyjnymi, klasycyzującymi zdobieniami. Jest zrobiona z białego kamienia, który ciekawie kontrastuje z resztą wystroju salonu. Majestatyczny kominek sąsiaduje z zabudową RTV  z charakterystycznym dla stylu art déco ryflowanym szkłem.

Projekt wnętrza Tissu1000 Duży.jpg
Projekt: Tissu
Projekt wnętrza Tissu1003 Duży.jpg
Projekt: Tissu

Monumentalna wyspa

Równie efektowna i masywna jest wyspa kuchenna, wykonana z białego kamienia. Zaokrąglona forma jest inspirowana kształtami mebli z lat 30. XX wieku, które spotkaliśmy także w salonie. Nad monumentalnym meblem wiszą lampy inspirowane organicznymi formami. W części kuchennej znajduje się dużo szafek i szuflad do przechowywania. Wysokie szafki dyskretnie wtapiają się w tło pomieszczenia. Zabudowę przecinają dekoracyjny szprosy i ozdobne, złote uchwyty, które nadają jej klasyczny, elegancki charakter. Nowoczesny akcent znajduje się na drugiej ze ścian, gdzie wysoka zabudowa na AGD ma fronty z ciemnego szkła.

Projekt wnętrza Tissu1004 Duży.jpg
Projekt: Tissu

Okazała jadalnia

Reprezentacyjna jadalnia znajduje się na pograniczu salonu i kuchni. Przestrzeń dodatkowo jest powiększona dzięki lustrzanej tafli na ścianie. Pięknie odbija światło i elegancki, drewniany stół, wokół którego stoją krzesła z jasnym obiciem. Również tutaj znajduje się witrynka z frontami z przydymionego szkła. Kropką nad i w aranżacji jest biało-złota lama o lekkim, falującym kształcie. Wszystkie części strefy dziennej są spójne i bardzo funkcjonalne.

Projekt wnętrza Tissu1006 Duży.jpg
Projekt: Tissu

Część prywatna

Wystrój dwóch łazienek koresponduje z estetyką części dziennej. Pierwsza należy do Inwestorów i jest urządzona w formie salonu kąpielowego. Druga to łazienka gościnna, w której znalazł się komfortowy prysznic. Są komfortowe, nowoczesne i oczywiście – bardzo reprezentacyjne,

Prywatny salon kąpielowy zapewnia domownikom relaks po całym dniu. Wzrok od razu przykuwa czarna, wolnostojąca wanna na lwich nóżkach. Dodaje wnętrzu elegancji i klasy, doskonale łączy się ze złotą armaturą. Łazienka jest wykończona kamiennymi okładzinami w jasnoszarym kolorze. 


Projekt wnętrza Tissu4 WC Duży.jpg
Projekt: Tissu
Tissy Toilet F1 R1_Large Duży.jpg
Projekt: Tissu

Naturalny akcent wnoszą także żywe rośliny, pnące się po jednej ze ścian. Przestrzeń w łazience jest podzielona na dwie strefy funkcjonalne. Wyzwaniem okazał się kształt łazienki. Długie i wąskie wnętrze ze skosami to przestrzeń trudna do funkcjonalnej aranżacji, tym bardziej w stylu art déco. Aby optycznie powiększyć i „otworzyć” wnętrze, architektki zaproponowały jasne kolory, duże lustra oraz wielkoformatowe okładziny na ścianach i posadzce. W strefie umywalkowej znalazła się podwójna szafka umywalkowa o miękkim, zaokrąglonym kształcie. Zdobi ją blat  czarnego kamienia. Forma mebla nawiązuje do charakterystycznej estetyki art déco. Nie mogło zabraknąć złota – pojawia się w postaci owalnych luster na ramach wiszących nad umywalkami.

Projekt wnętrza Tissu3 Duży.jpg
Projekt: Tissu
Projekt wnętrza Tissu5 Duży.jpg
Projekt: Tissu
Projekt wnętrza TissuBedroomTissy F3 R1-Large Duży.jpg
Projekt: Tissu
Projekt wnętrza TissuBedroomTissy F3 R3 PS2 -Large Duży.jpg
Projekt: Tissu

Do wnętrz prywatnych należą także wcześniej wspomniany pokój gier i 2 sypialnie, należące do Inwestorów oraz sypialnia dziecięca. Wszystkie pomieszczenia są utrzymane w swobodnych, relaksujących odcieniach błękitu. Dzięki temu wnętrza są wyciszające i tworzą atmosferę relaksu.

Tutaj nawiązania do stylu art déco są nieco bardziej subtelne – dopełniają całość aranżacji. Współczesna interpretacja klasycznego stylu jest charakterystyczna dla projektów pracowni Tissu. Architektki łączą inspiracje z różnych epok i tworzą nowe, zaskakujące zestawienia.

Podobne artykuły

Święta w duchu duńskiego szczęścia
Święta Bożego Narodzenia to czas, kiedy spotykamy się z bliskimi. To dobra okazja do odpoczynku, chwili zatrzymania po pędzie...
Siła detalu – apartament w Sopocie
Osiedle Okrzei w Sopocie jest położone zaledwie 400 metrów od plaży. Inwestycja, jak wskazuje sam developer, powstała w uszanowaniu...