Balkon w stylu śródziemnomorskim
Od czego zacząć urządzanie?
Styl śródziemnomorski najlepiej pasuje do nasłonecznionych balkonów i tarasów, położonych od strony południowej, dobrze sprawdzi się na dużych balkonach i przestronnych tarasach. Śródziemnomorska paleta kolorystyczna oferuje naprawdę wiele opcji: od greckiego duetu bieli i błękitu przez hiszpańskie odcienie pomarańczy i terakotową czerwień, aż po toskańskie, oliwkowe zielenie. Wybierzmy te, które najbardziej pasują do bryły i charakteru naszego budynku. Jeśli zależy nam na bardziej charakterystycznym, rustykalnym efekcie wykorzystajmy płytki elewacyjne z kamienia naturalnego lub klinkieru. Przywiodą na myśl elewacje kamieniczek w ciasnych, włoskich uliczkach.
Niezwykle istotne jest również wykończenie powierzchni balkonu. Powinniśmy wybrać płytki, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również dobrze zniosą warunki atmosferyczne i zapewnią możliwość bezpiecznego poruszania się po balkonie. Dla wszystkich, którzy czują, że potrzebują więcej informacji mamy przygotowany artykuł dotyczący płytek na balkonie.
Meble na śródziemnomorski balkon
Balkony i tarasy śródziemnomorskie wyróżnia komfort – są osłonięte od wiatru i palącego słońca, oferują miękkie, wygodne kanapy, na których można uciąć sobie drzemkę podczas sjesty. W naszym klimacie możemy wykorzystać ażurowe przesłony tarasowe z bambusa lub drewna. Ciekawiej jednak wyglądają przesłony materiałowe: markizy lub żagle tarasowe na drewnianej konstrukcji. Tkaniny bardziej kojarzą się z leniwym, wakacyjnym klimatem. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy do aranżacji wykorzystać zewnętrzne okiennice drewniane, tzw. shuttersy. Osłonią wnętrze przed promieniami słonecznymi i podkreślą śródziemnomorski charakter aranżacji.
Uzupełnieniem aranżacji w stylu śródziemnomorskim mogą być płytki inspirowane wzorem patchworku. Ten charakterystyczny motywy możemy często spotkać w śródziemnomorskich wnętrzach.
Rośliny i zioła na balkon
Nieodłącznym elementem śródziemnomorskich widoków jest roślinność. Niemal na każdym, nawet niewielkim balkonie mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego hodują kwiaty i zioła. Do tego celu wykorzystują charakterystyczne, ceramiczne donice, najlepiej w odcieniu surowej gliny lub jasnego piaskowca. Naczynie dobierzmy do zawartości – do ziół sprawdzą się klasyczne okrągłe doniczki lub podłużne korytka. Na kwiaty możemy poszukać stylizowanej ceramiki, przypominającej greckie amfory lub gliniane dzbanki na wino.
Aby jeszcze bardziej podkreślić egzotyczny charakter śródziemnomorskiego balkonu, możemy wykorzystać rośliny rosnące w tamtych rejonach. W doniczkach można hodować cyprysy, drzewka oliwne, cytrusy, albo karłowate jałowce. Rośliny muszą odpowiadać warunkom panującym na balkonie – wymagają dobrego nasłonecznienia. Miłośnikom koloru polecamy piękne, kwitnące bungewille i psianki jaśminowe, aptenie sercolistne albo delospermy Coopera. W dużej donicy pięknie urosną gapanty, oleandry lub psianki Rantonettiego. Jeśli nie mamy ręki ani cierpliwości do roślin, wybierzmy kaktusy i sukulenty. Są łatwe w pielęgnacji, a dzięki ogromnej ilości gatunków o różnych kolorach i kształtach możemy stworzyć zachwycające kompozycje.