Balkon w stylu śródziemnomorskim

Balkon w stylu śródziemnomorskim

Balkon, czy taras urządzony w stylu śródziemnomorskim z pewnością uprzyjemni letni wypoczynek na świeżym powietrzu. Podpowiadamy, jak urządzić nastrojową, przydomową przestrzeń.
4:00 min
0
0

Klimatyczne, ciasne uliczki, elewacje kamienic wykończone naturalnymi kamieniami i dekoracyjne okiennice – miasta południowej Europy nie bez powodu należą do najchętniej odwiedzanych przez turystów. Estetyka śródziemnomorska, z bogactwem barw i kształtów, może stać się inspiracją do stworzenia pięknych aranżacji przestrzeni przydomowych.

Autor:
Redakcja
Data:
06.04.2021
Aktualizacja:
26.01.2022
Taras w stylu śródziemnomorskim
Stylizowane meble i narzuty z etnicznymi wzorami doskonale podkreślą wypoczynkowy charakter śródziemnomorskiego balkonu. Fot. Emma Van Sant/Unsplash

Od czego zacząć urządzanie?

Styl śródziemnomorski najlepiej pasuje do nasłonecznionych balkonów i tarasów, położonych od strony południowej, dobrze sprawdzi się na dużych balkonach i przestronnych tarasach. Śródziemnomorska paleta kolorystyczna oferuje naprawdę wiele opcji: od greckiego duetu bieli i błękitu przez hiszpańskie odcienie pomarańczy i terakotową czerwień, aż po toskańskie, oliwkowe zielenie. Wybierzmy te, które najbardziej pasują do bryły i charakteru naszego budynku. Jeśli zależy nam na bardziej charakterystycznym, rustykalnym efekcie wykorzystajmy płytki elewacyjne z kamienia naturalnego lub klinkieru. Przywiodą na myśl elewacje kamieniczek w ciasnych, włoskich uliczkach. 

Niezwykle istotne jest również wykończenie powierzchni balkonu. Powinniśmy wybrać płytki, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również dobrze zniosą warunki atmosferyczne i zapewnią możliwość bezpiecznego poruszania się po balkonie. Dla wszystkich, którzy czują, że potrzebują więcej informacji mamy przygotowany artykuł dotyczący płytek na balkonie.

Meble na śródziemnomorski balkon

Balkony i tarasy śródziemnomorskie wyróżnia komfort – są osłonięte od wiatru i palącego słońca, oferują miękkie, wygodne kanapy, na których można uciąć sobie drzemkę podczas sjesty. W naszym klimacie możemy wykorzystać ażurowe przesłony tarasowe z bambusa lub drewna. Ciekawiej jednak wyglądają przesłony materiałowe: markizy lub żagle tarasowe na drewnianej konstrukcji. Tkaniny bardziej kojarzą się z leniwym, wakacyjnym klimatem. Jeśli istnieje taka możliwość, możemy do aranżacji wykorzystać zewnętrzne okiennice drewniane, tzw. shuttersy. Osłonią wnętrze przed promieniami słonecznymi i podkreślą śródziemnomorski charakter aranżacji.

Aranżacja przestronnego tarasu w stylu śródziemnomorskim
Aranżacja tarasu w śródziemnomorskim stylu. Fot. Ceramika Paradyż
Paradyż Viano Grys Klinkier
Płytka podłogowa, 30x30 cm
sprawdź
Paradyż Viano Grys Elewacja
Płytka elewacyjna, 6,6x24,5 cm
sprawdź
Paradyż Viano Grys Kapinos Stopnica Narożna
Płytka stopnicowa, 33x33 cm
sprawdź
Viano
Marka Ceramika Paradyż
sprawdź
Paradyż Viano Grys Kapinos Stopnica Prosta
Płytka stopnicowa, 30x33 cm
sprawdź

Uzupełnieniem aranżacji w stylu śródziemnomorskim mogą być płytki inspirowane wzorem patchworku. Ten charakterystyczny motywy możemy często spotkać w śródziemnomorskich wnętrzach.

Rośliny i zioła na balkon

Nieodłącznym elementem śródziemnomorskich widoków jest roślinność. Niemal na każdym, nawet niewielkim balkonie mieszkańcy basenu Morza Śródziemnego hodują kwiaty i zioła. Do tego celu wykorzystują charakterystyczne, ceramiczne donice, najlepiej w odcieniu surowej gliny lub jasnego piaskowca. Naczynie dobierzmy do zawartości – do ziół sprawdzą się klasyczne okrągłe doniczki lub podłużne korytka. Na kwiaty możemy poszukać stylizowanej ceramiki, przypominającej greckie amfory lub gliniane dzbanki na wino.

Rośliny na balkon
Nie ma miejsca na rośliny? Wykorzystaj półki lub ścienne kwietniki! Fot. Tania Miron/Unsplash

Aby jeszcze bardziej podkreślić egzotyczny charakter śródziemnomorskiego balkonu, możemy wykorzystać rośliny rosnące w tamtych rejonach. W doniczkach można hodować cyprysy, drzewka oliwne, cytrusy, albo karłowate jałowce. Rośliny muszą odpowiadać warunkom panującym na balkonie – wymagają dobrego nasłonecznienia. Miłośnikom koloru polecamy piękne, kwitnące bungewille i psianki jaśminowe, aptenie sercolistne albo delospermy Coopera. W dużej donicy pięknie urosną gapanty, oleandry lub psianki Rantonettiego. Jeśli nie mamy ręki ani cierpliwości do roślin, wybierzmy kaktusy i sukulenty. Są łatwe w pielęgnacji, a dzięki ogromnej ilości gatunków o różnych kolorach i kształtach możemy stworzyć zachwycające kompozycje.  

Zainspiruj się:

Jakie płytki wybrać na balkon?
Wiosna to doskonały czas na remont! Przeglądając nowe propozycje producentów, możemy dostrzec kilka wyraźnych trendów, w...
czytaj więcej
Płytki jak patchwork - zobacz modne kolekcje
Kolekcje płytek z modnym wzorem patchwork od wielu lat chętnie goszczą w naszych domach. Ten ponadczasowy wzór, doskonale...
czytaj więcej