Czym usunąć silikon? Najlepsze metody na skuteczne czyszczenie!
Czym zmyć silikon bezpośrednio na nałożeniu?
Nakładanie silikonu jest drobną i stosunkowo prostą pracą remontową, w związku z czym często wykonujemy ją samodzielnie bez pomocy fachowca. Zanim przystąpimy do nakładania silikonu, powinniśmy sprawdzić sprawność i drożność naszego aplikatora zwanego pistoletem. Nadmiar silikonu rozchodzi się na boki, zatem warto zabezpieczyć powierzchnię przed jego nakładaniem. Tak jak w przypadku malowania warto zastosować taśmy zabezpieczające, naklejając je wzdłuż spoiny. Takie rozwiązanie sprawi, że nadmiar silikonu osadzi się na taśmie i wraz z nią zostanie bezpiecznie usunięty. Jednak co w przypadku, gdy mimo to materiał pojawi się w niechcianym przez nas miejscu? Dobrym rozwiązaniem będzie płyn do mycia naczyń. Należy polać nim fragment silikonu, który chcemy usunąć i po chwili zetrzeć go ścierką bądź gąbką. Pamiętajmy, aby do płynu nie dodawać wody, gdyż spowoduje to rozmazanie silikonu po większej powierzchni. W sytuacji gdy silikon zastygł, najlepiej jest poczekać, aż całkowicie się utwardzi i wówczas można łatwo wyciąć go nożykiem.
Jak usunąć stary silikon sanitarny?
Zaschnięty silikon sanitarny jest nieco bardziej problematyczny w usunięciu niż świeży silikon. Najczęściej decydujemy się na jego usunięcie po latach używania zlewozmywaka, kabiny prysznicowej czy wanny. Twardy silikon najlepiej usuwa się ostrym narzędziem ze szpiczastą końcówką takim jak nożyk do cięcia płyt gipsowych, bądź odpowiednim wariantem noża kuchennego. Podczas tej czynności powinniśmy uważać, aby nie zarysować i nie uszkodzić powierzchni znajdującej się wokół materiału, który chcemy usunąć. Pozostałości suchego silikonu możemy usunąć przy użyciu płynu do naczyń lub zdecydować się na specjalny preparat.
Gdy usuwasz stary silikon z okolic brodzika bądź wanny pamiętaj, aby używać środków pozbawionych acetonu i alkoholu, które mogą doprowadzić do uszkodzenia powierzchni oraz skutkować matowienie powierzchni wykonanych z akrylu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się zmywacz bezacetonowy.
Czym usunąć silikon z różnych powierzchni?
Jak zmyć silikon z płytek ceramicznych?
Do usuwania silikonu w tym przypadku doskonale sprawdzą się specjalistyczne preparaty bądź domowe sposoby takie jak ocet czy płyn do naczyń. Niezależnie, którą opcję wybierzemy, najpierw należy nałożyć dany specyfik na warstwę, którą chcemy usunąć, a następnie przetrzeć gąbką lub szmatką. Czynność powinniśmy powtarzać do całkowitego zmycia niechcianej powierzchni.
Usuwanie silikonu octem jest dobrą alternatywą dla płynu do mycia naczyń.
Jak usunąć resztki silikonu z luster i szyb?
Niewątpliwie jest to bardzo delikatny materiał. W tym przypadku powinniśmy użyć szpachelki bądź akryli z pleksi, aby zminimalizować ryzyko zarysowania. Do usunięcia pozostałości suchego silikonu świetnie sprawdzi się tłusty krem bądź płyn do naczyń. W przypadku twardego silikonu można użyć również acetonu jednak, należy uważać, aby nie zniszczyć lakieru znajdującego się na ramach czy futrynach. Środek ten doskonale rozpuszcza silikon, jednak należy pamiętać, że równie intensywnie działa na inne powierzchnie.
Czym zmyć silikon z rąk i włosów?
Podczas pracy z silikonem możemy się przypadkowo ubrudzić. Rozlany silikon na dłoniach bądź włosach da się bez większego problemu usunąć. Pamiętajmy, aby działać szybko, bowiem usunięcie miękkiego silikonu jest znacznie łatwiejsze. Najprostszym sposobem jest usunięcie go po prostu ręcznikiem papierowym, świeży powinien zejść bez problemu. W przypadku, gdy zdążył już zaschnąć, należy przemywać ręce ciepłą wodą z szarym mydłem. Czynność powinniśmy powtarzać do chwili, aż silikon całkowicie uda się zmyć.
Czym usunąć silikon z ubrania?
Nie tylko nasze dłonie i włosy mogą ulec przypadkowemu pobrudzeniu. Często ofiarami stają się również ubrania, które nosimy w trakcie wykonywania prac. Klasyczne usuwanie silikonu środkami chemicznymi nie jest najlepszym rozwiązaniem, gdyż mogą one doprowadzić do ich uszkodzenia. W tym przypadku należy odczekać, aż silikon zastygnie. Trafnym rozwiązaniem będzie pozbycie się zaschniętego silikonu poprzez obłożenie go kostkami lodu. Po chwili silikon sam powinien zacząć się kruszyć, dzięki czemu pozostałości będzie można bez problemu wyskubać z materiału.