Dobieramy dachówkę. Falista czy płaska?

Dobieramy dachówkę. Falista czy płaska?

Nie da się ukryć, że główną rolą poszycia dachowego jest przede wszystkim ochrona budynku przed działaniem różnych warunków atmosferycznych. Należy jednak pamiętać, iż pełni on również funkcję kosmetyczną i nadaje on charakter budynkowi.
5:00 min
0
0

Szeroki wybór


Na rynku widnieje szeroka gama możliwości, jeśli chodzi o wybór pokryć dachowych. Różnice występują nie tylko ze względu na oferowany wygląd, ale i również w zależności od materiału, z jakiego zostały wykonane oraz od formy. Ostatnie trendy skłaniają się jednak ku dachówkom. Jakie są ich rodzaje oraz jakie powinniśmy wybrać? Poniżej postaramy się wskazać argumenty, które pomogą w tej niełatwej decyzji.

Autor:
Redakcja
Data:
31.01.2023
fot. Braas_Dachówka_Bałtycka_Cisar_2-min.jpg
Brązowa, falista dachówka na dachu budynku z jasną elewacją. Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka

Falista klasyka

Podczas projektowania wnętrz staramy się, aby nasz wybór padał na rozwiązania ponadczasowe, które nie przeminą wraz ze zmieniającymi się trendami. Dom czy mieszkanie jest zazwyczaj inwestycją życia, dlatego też chcemy zadbać o każdy szczegół. Taki sam tok myślenia pojawia się także w aranżacji elewacji oraz dachu, gdyż jest to część najbardziej reprezentatywna, jako że nie każdy ogląda nasz dom wewnątrz to jednak każdy przechodzący bądź przejeżdżający obok spogląda nań z zewnątrz. Dach należy zatem dopasować do bryły budynku. Jeżeli nasz wybór padnie na rozwiązanie klasyczne, powinniśmy również zachować spójność wszystkich elementów takich jak stolarka otworowa i pokrycie dachowe.

fot. Braas_Dachówka_Romanska_Cisar-min.jpg
Detal falistej dachówki. Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka
fot. Braas_Dachówka_Bałtycka_Cisar_3-min.jpg
Antracytowa dachówka zestawiona z jasną elewacją. Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka

Dla domów z niewielkim metrażem posiadających jednorodny i prosty dach trafnym wyborem będzie dachówka falista. Sprawi ona, iż budynek stanie się solidniejszy i większy optycznie. Zagłębienia i grzbiety, jakie posiada profilowana dachówka, doskonale odbija światło, co sprawia, że dach mieni się światłocieniem. Istotnym czynnikiem oprócz dostojnego wyglądu są również parametry techniczne i użytkowe. Należy jednak pamiętać, że ogólnie rzecz biorąc o wyższej jakości wykonania produktu, bardzo często znaczy jego cena, a szukanie oszczędności w tak istotnym elemencie wykończenia nie jest najlepszym pomysłem.

fot. Braas_Dachówka_Bałtycka_Cisar-min.jpg
Antracytowa dachówka z drewnianą podbitką. Fot. Materiały pasowe Braas Dachówka

Nowoczesna prostota

Do budynków o nowoczesnym charakterze doskonale sprawdzą się dachówki proste. Nadają one elegancki i minimalistyczny wygląd, co doskonale współgra z ich koncepcją. Plastyczności i przestrzenności nadają im jednorodne, charakterystyczne, duże połacie. Nie oznacza to jednak, iż takie rozwiązanie nie może być stosowane do starszych budynków, które remontujemy. Wręcz przeciwnie, proste dachówki nadadzą bryle nowoczesności i nowego ducha.

fot. Braas_Dachówka_Tegalit-min.jpg
Detal prostej płytki w antracytowym kolorze. Fot. Materiały pasowe Braas Dachówka
Fot. Braas_Dachówka_Teviva-min.jpg
Dom typu stodoła z prostą dachówką. Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka

Produkty te charakteryzują się bardzo dużą trwałością i łatwością konserwacji, co pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata bez większej ingerencji. Ponadto są szybkie w montażu, co ułatwia zadanie zarówno wykonawcom, jak i realizatorom, którym zależy na szybkim czasie zakończenia prac. Do zalet tego wyboru należy również szeroka gama kolorów, w jakich występują. Pozwoli to na wykonanie projektu według indywidualnej wizji inwestora. Do najczęstszych wyborów należą natomiast odcienie antracytu, brązu, czerwieni oraz czerni. 


Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka

fot. Braas_Dachówka_Tegalit_2-min.jpg
Nowoczesny dom z prostą dachówką. Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka

Polecane artykuły:

Pomysły na elewację domu
Elewacja domu to zewnętrzna warstwa pokrycia ścian budynku, zapewniająca odpowiednią ochronę przed niekorzystnymi warunkami...
Rodzaje płytek elewacyjnych
Płytki klinkierowe, kafle ceramiczne, okładziny kamienne, betonowe płyty. Wszystkie materiały mają na celu dekorację zewnętrznej...