Dobieramy dachówkę. Falista czy płaska?
Falista klasyka
Podczas projektowania wnętrz staramy się, aby nasz wybór padał na rozwiązania ponadczasowe, które nie przeminą wraz ze zmieniającymi się trendami. Dom czy mieszkanie jest zazwyczaj inwestycją życia, dlatego też chcemy zadbać o każdy szczegół. Taki sam tok myślenia pojawia się także w aranżacji elewacji oraz dachu, gdyż jest to część najbardziej reprezentatywna, jako że nie każdy ogląda nasz dom wewnątrz to jednak każdy przechodzący bądź przejeżdżający obok spogląda nań z zewnątrz. Dach należy zatem dopasować do bryły budynku. Jeżeli nasz wybór padnie na rozwiązanie klasyczne, powinniśmy również zachować spójność wszystkich elementów takich jak stolarka otworowa i pokrycie dachowe.
Dla domów z niewielkim metrażem posiadających jednorodny i prosty dach trafnym wyborem będzie dachówka falista. Sprawi ona, iż budynek stanie się solidniejszy i większy optycznie. Zagłębienia i grzbiety, jakie posiada profilowana dachówka, doskonale odbija światło, co sprawia, że dach mieni się światłocieniem. Istotnym czynnikiem oprócz dostojnego wyglądu są również parametry techniczne i użytkowe. Należy jednak pamiętać, że ogólnie rzecz biorąc o wyższej jakości wykonania produktu, bardzo często znaczy jego cena, a szukanie oszczędności w tak istotnym elemencie wykończenia nie jest najlepszym pomysłem.
Nowoczesna prostota
Do budynków o nowoczesnym charakterze doskonale sprawdzą się dachówki proste. Nadają one elegancki i minimalistyczny wygląd, co doskonale współgra z ich koncepcją. Plastyczności i przestrzenności nadają im jednorodne, charakterystyczne, duże połacie. Nie oznacza to jednak, iż takie rozwiązanie nie może być stosowane do starszych budynków, które remontujemy. Wręcz przeciwnie, proste dachówki nadadzą bryle nowoczesności i nowego ducha.
Produkty te charakteryzują się bardzo dużą trwałością i łatwością konserwacji, co pozwoli cieszyć się nimi przez długie lata bez większej ingerencji. Ponadto są szybkie w montażu, co ułatwia zadanie zarówno wykonawcom, jak i realizatorom, którym zależy na szybkim czasie zakończenia prac. Do zalet tego wyboru należy również szeroka gama kolorów, w jakich występują. Pozwoli to na wykonanie projektu według indywidualnej wizji inwestora. Do najczęstszych wyborów należą natomiast odcienie antracytu, brązu, czerwieni oraz czerni.
Fot. Materiały prasowe Braas Dachówka