Dom między Wschodem a Zachodem

Dom między Wschodem a Zachodem

Luksusowa rezydencja w Rudzie Śląskiej to doskonała reprezentacja fascynującej osobowości jej właściciela. To wielowymiarowa bryła z licznymi przeszkleniami, gdzie wnętrza przenikają się z elewacjami i otoczeniem domu. Zespół pracowni CO Architekci sięgał po stylowe inspiracje z dwóch pozornie odległych światów, a efekt WOW potęgują spektakularne materiały – surowy beton i spieki kwarcowe Laminam.
3:00 min
0
0

Dom należy do Dawida Piątkowskiego – jednej z czołowych postaci polskiego sportu i biznesu. To utytułowany tenisista, autor licznych książek, przedsiębiorca i mentor rozwoju osobistego – Przelaliśmy w projekt wiele cech osobowości inwestora – uśmiecha się arch. Piotr Lipski, właściciel pracowni CO Architekci. – Postanowiliśmy też połączyć tu dwie kultury, niemiecką i japońską. Choć od siebie odległe, mają wspólny mianownik w postaci funkcjonalności powiązanej z minimalizmem formy – zauważa.

Autor:
Redakcja
Data:
22.07.2024
17.jpg
Fot. Dominika Stolar
5.jpg
Fot. Dominika Stolar

Architektura między Wschodem a Zachodem

W realizacji willi możemy dostrzec charakterystyczne dla architektury niemieckiej skupienie na detalach oraz materiały, takie jak beton, szkło i kamień. Całość jest jednak skomponowana z japońską lekkością. Bryła ma spłaszczone linie dachów i miękko zarysowaną linię stropu, która rozwija się w zadaszenie tarasów parteru. – Płaszczyzna ta przecina dom w połowie wysokości niczym miecz samuraja – wskazuje Piotr Lipski.

12.jpg
Fot. Dominika Stolar
2.jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (18).jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (15).jpg
Fot. Dominika Stolar

Wpływ Dalekiego Wschodu

Inwestor miał jasno sprecyzowane oczekiwania. Chciał, aby dom dawał poczucie nieograniczonej przestrzeni, wypełnionej światłem tak, aby doświadczać bezpośredniego kontaktu z naturą. Zamierzony efekt architekci osiągnęli dzięki zastosowaniu ogromnych przeszkleń w ścianach wewnętrznych i zewnętrznych. Nietypowy kształt budynku doskonale wpasował się w krajobraz działki i pozwolił zachować rosnące na niej drzewa. Zieleń śmiało wkracza więc do aranżacji wnętrz.

9.jpg
Fot. Dominika Stolar
1.jpg
Fot. Dominika Stolar
10.jpg
Fot. Dominika Stolar

Architekci zadbali też o nowe nasadzenia. Efektowne, koliste otwory w płycie stropu pozwolą urozmaicić i ubarwić przestrzeń kolejnymi drzewami. Dom pełen jest takich punktów stycznych, gdzie architektura łączy się z naturą, a do wnętrz wpada światło filtrowane przez korony drzew. Na to zjawisko Japończycy mają swoją nawę – komorebi. Jest charakterystycznym elementem projektów Tadao Andō ikony japońskiej architektury.

11.jpg
Fot. Dominika Stolar
30.jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (10).jpg
Fot. Dominika Stolar

Kreatywne kompozycje

Willa ma plan w kształcie litery L i składa się z dwóch modułów, przypominających nieco nowoczesne stodoły, ze strefą wejściową w łączniku między nimi. Od wewnątrz jednak jest to przestrzeń całkowicie zintegrowana.


Na parterze znajduje się gabinet do pracy i strefa dzienna – wypoczynkowy salon i kuchnia otwarta strefa dzienna. Parter jest zespojony z otoczeniem, a liczne przeszklenia potęgują efekt wielowymiarowości bryły budynku. Ciekawym zabiegiem są tu oszklone garaże. Mniejszy sąsiaduje z gabinetem Inwestora. Zza biurka może podziwiać dwa stojące w nim motocykle. Stanowiska w większym zajmują sportowe samochody.

27.jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (9).jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (7).jpg
Fot. Dominika Stolar
Realizacja_Co Architekci fot. Dominika Stolar (8).jpg
Fot. Dominika Stolar


Piętro to część prywatna z sypialniami, salą fitness i pięknym ogrodem roślinnym na dachu. Prześwity tworzą w bryle przemyślane, malownicze sceny. Z antresoli przy sypialni roztacza się widok na strefę dzienną, natomiast z salki do ćwiczeń można podziwiać ogród.

31.jpg
Fot. Dominika Stolar

Delikatna surowość betonu

– Ponieważ mieliśmy okazję projektować i bryłę, i wnętrza, mogliśmy wybrać materiały wiodące zarówno w zewnętrznych, jak i wewnętrznych partiach willi. Wybór padł na beton w postaci surowego odlewu oraz płyty ze spieku kwarcowego o rdzawym wykończeniu wspomina Piotr Lipski. – Nawiązują one do industrialnej przeszłości Rudy Śląskiej – zaznacza.


Bazą konstrukcji budynku są dwie żelbetowe ściany, które spina ze sobą zadaszenie tarasów. Surowe odlewy stanowią element wystroju wnętrz – nietynkowany strop pozostawiono w salonie, gabinecie i garażach.

14.jpg
Fot. Dominika Stolar
13.jpg
Fot. Dominika Stolar

W doborowym towarzystwie

Oprócz betonu drugim z głównych materiałów jest spiek kwarcowy Laminam Ossido Bruno. To materiał niezwykłych zalet, wykonany z naturalnego kruszywa wypalanego w temperaturze do 1220 stopni Celsjusza. Pod wpływem temperatury, minerały stapiają się w ceramiczny monolit odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne, wahania temperatur, uszkodzenia mechaniczne, wodę i wilgoć. Na powierzchni spieków nie namnażają się drobnoustroje.  


Wielkoformatowe płyty wykorzystano na elewacji, frontach meblowych w zabudowie kuchennej i w gabinecie. Są niezwykle cienkie, a w nowych kolekcjach twO by Laminam nawet 2 milimetry. Cienkie płyty spieku można wykorzystać na frontach mebli lub skrzydłach drzwi. Grubsze będą odpowiednie na posadzki wnętrz, balkonów i tarasów.

Efekt WOW na codzień

Jak realizację willi ocenia sam inwestor? – Na początku człowiek ma jakieś swoje wyobrażenie o tym, jakby to miało wyglądać, ale jeszcze nie klarowne mówi Dawid Piątkowski. Kierunek był ode mnie, ale to ty to stworzyłeś po swojemu, i to jest genialne połączenie – zwraca się do Piotra. – Mieszka się tu fenomenalnie, głównie ze względu na efekty wow, o które prosiłem, gdy rozmawialiśmy o założeniach projektu. Udało się ich w tym domu uzyskać bardzo dużo w przeliczeniu na metr kwadratowy uśmiecha się właściciel domu. Bardzo często wpuszczam gości do domu przez garaż. Jak na dzień dobry jest ducati, porsche, są też świetnie oświetlone obrazy – to wszystko współgra w sposób niesamowity. I ta przestrzeń, o której rozmawialiśmy, by było jej jak najwięcej... Rzeczywiście jest i robi piorunujące wrażenie!


Projekt: CO Architekci,

Autor zdjęć: Dominika Stolar


Podobne artykuły

Modernistyczna willa zanurzona w naturze
Horyzontalna bryła domu i ogromne przeszklenia sprawiają, że budynek dosłownie przenika się z otoczeniem. Z kuchni połączonej...
Mieszkanie w łódzkiej kamienicy
W tych wnętrzach łódzkiej kamienicy klasyczne elementy architektury przeplatają się z nowoczesnym designem. Niebanalne rozwiązania...