
Drewno w kuchni - pomysły i inspiracje

Z jakimi kolorami łączyć drewno?
Naturalne drewno doskonale prezentuje się w towarzystwie materiałów, faktur i kolorystyki występującej na co dzień w przyrodzie. Sprawdzonym, uniwersalnym połączeniem jest paleta białych i szarych odcieni. Takie połączenie doskonale sprawdzi się w kuchniach urządzonych w różnym stylu, od skandynawskich z dużą ilością drewna, po bardziej nowoczesne, gdzie drewniane powierzchnie mogą być tylko dodatkiem. Podczas urządzania kuchni już niewielki dodatek drewna potrafi nadać wnętrzom domowego ciepła.
W zależności od koloru drewna, jakie wybierzemy, śmiało możemy połączyć je również z żywymi, wyrazistymi kolorami. Jasny, dębowy blat kuchenny będzie eleganckim uzupełnieniem zabudowy kuchennej w granatowym kolorze. Ciemne drewno współgra z butelkową zielenią, które dodatkowo możemy urozmaicić złotymi lub czarnymi dodatkami. Aby drewniane elementy w kuchni utrzymały się w dobrym stanie, należy zadbać o odpowiedni wybór surowca oraz jego pielęgnację.

Drewno i marmur
Kamienne powierzchnie w połączeniu z drewnem zawsze będą się dobrze prezentować. Drewno w kuchni wymaga jednak odpowiedniej ochrony przed wilgocią, aby uniknąć problemów takich jak pęcznienie materiału. Materiały inspirowane naturą mogą stać się podstawą do aranżacji nie tylko kuchni, ale i całego domu, czy mieszkania. Odpowiednie proporcje obu materiałów sprawią, że wnętrze będzie ponadczasowe. Drewno w kuchni możemy połączyć z modnym wzorem marmuru. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe płytki, które są ciekawą alternatywą dla płyt z naturalnego kamienia czy konglomeratu.

Płytki drewnopodobne w kuchni
Gres, czy klinkier imitujący deskę to doskonały zamiennik naturalnego materiału do kuchni. Płytki są trwałym, odpornym na wodę materiałem. Dodatkowo, ich odpowiednia twardość oraz impregnacja mogą skutecznie chronić przed uszkodzeniami mechanicznymi, co jest istotne dla długotrwałego użytkowania podłóg i ścian w kuchni. Ich największą zaleta jest łatwość utrzymania w czystości i wysoka odporność na uszkodzenia. Do wyboru mamy wiele kolekcji, dostępnych w różnych formatach i palecie barw-od jasnych płytek, wiernie naśladujących wzór rozbielanych desek dębowych, po ciemne, wyraziste płytki w kolorze wenge. Zaawansowany proces technologiczny sprawia, że dobrze odwzorowany rysunek i tonalna kolorystyka drewna pozwala nam na wiele możliwości aranżacji.

Nowoczesna kuchnia z drewnem
Mimo tego, że drewno kojarzone jest głównie ze stylem tradycyjnym, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za jego pomocą ocieplić wnętrze nowoczesnej kuchni. Drewniane ściany mogą dodać estetyki i funkcjonalności, zwłaszcza gdy wybierzemy odpowiedni rodzaj drewna odpornego na wilgoć i o wysokiej twardości. W tym przypadku często stosowane są okładziny wykonane z forniru, czy naturalne drewno z małą ilością słojów. W nowoczesnych zabudowach kuchennych drewno możemy połączyć z bielą, grafitem i czernią.

W otwartej kuchni
Drewno zastosowane w kuchni może stać sie łącznikiem poszczególnych stref w projektowanej przestrzeni. Drewniana zabudowa kuchenna może nawiązywać do kolorystyki stołu i krzeseł w jadalni, czy mebli w salonie: szafki rtv, komody, stolika kawowego. Architekci łączą dwa, maksymalnie trzy odcienie drewna w takich przestrzeniach, aby uniknąć wrażenia przypadkowości i chaosu.


Drewniany blat kuchenny
Drewniany blat kuchenny to wybór, który łączy naturalny wygląd z wyjątkową trwałością. Może być wykonany z różnych gatunków drewna, takich jak dąb, jesion, buk czy merbau, co pozwala na dopasowanie go do stylu wnętrza. Drewniany blat kuchenny jest odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne, jednak wymaga regularnego czyszczenia i konserwacji, aby zachować swój piękny wygląd i właściwości na długi czas. Warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie drewna przed wpływem wilgoci, stosując specjalne preparaty ochronne. Drewniany blat kuchenny nadaje wnętrzu ciepła i elegancji, tworząc przytulną atmosferę.
Podobne artykuły:

