Drewno w kuchni - pomysły i inspiracje
Z jakimi kolorami łączyć drewno?
Naturalne drewno doskonale prezentuje się w towarzystwie materiałów, faktur i kolorystyki występującej na co dzień w przyrodzie. Sprawdzonym, uniwersalnym połączeniem jest paleta białych i szarych odcieni. Takie połączenie doskonale sprawdzi się w kuchniach urządzonych w różnym stylu, od skandynawskich z dużą ilością drewna, po bardziej nowoczesne, gdzie drewniane powierzchnie mogą być tylko dodatkiem. Podczas urządzania kuchni już niewielki dodatek drewna potrafi nadać wnętrzom domowego ciepła.
W zależności od koloru drewna, jakie wybierzemy, śmiało możemy połączyć je również z żywymi, wyrazistymi kolorami. Jasny, dębowy blat kuchenny będzie eleganckim uzupełnieniem zabudowy kuchennej w granatowym kolorze. Ciemne drewno współgra z butelkową zielenią, które dodatkowo możemy urozmaicić złotymi lub czarnymi dodatkami.
Drewno i marmur
Kamienne powierzchnie w połączeniu z drewnem zawsze będą się dobrze prezentować. Materiały inspirowane naturą mogą stać się podstawą do aranżacji nie tylko kuchni, ale i całego domu, czy mieszkania. Odpowiednie proporcje obu materiałów sprawią, że wnętrze będzie ponadczasowe. Drewno w kuchni możemy połączyć z modnym wzorem marmuru. W tym przypadku na szczególną uwagę zasługują wielkoformatowe płytki, które są ciekawą alternatywą dla płyt z naturalnego kamienia czy konglomeratu.
Płytki drewnopodobne w kuchni
Gres, czy klinkier imitujący deskę to doskonały zamiennik naturalnego materiału do kuchni. Płytki są trwałym, odpornym na wodę materiałem. Ich największą zaleta jest łatwość utrzymania w czystości i wysoka odporność na uszkodzenia. Do wyboru mamy wiele kolekcji, dostępnych w różnych formatach i palecie barw-od jasnych płytek, wiernie naśladujących wzór rozbielanych desek dębowych, po ciemne, wyraziste płytki w kolorze wenge. Zaawansowany proces technologiczny sprawia, że dobrze odwzorowany rysunek i tonalna kolorystyka drewna pozwala nam na wiele możliwości aranżacji.
Nowoczesna kuchnia z drewnem
Mimo tego, że drewno kojarzone jest głównie ze stylem tradycyjnym, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby za jego pomocą ocieplić wnętrze nowoczesnej kuchni. W tym przypadku często stosowane są okładziny wykonane z forniru, czy naturalne drewno z małą ilością słojów. W nowoczesnych zabudowach kuchennych drewno możemy połączyć z bielą, grafitem i czernią.
W otwartej kuchni
Drewno zastosowane w kuchni może stać sie łącznikiem poszczególnych stref w projektowanej przestrzeni. Drewniana zabudowa kuchenna może nawiązywać do kolorystyki stołu i krzeseł w jadalni, czy mebli w salonie: szafki rtv, komody, stolika kawowego. Architekci łączą dwa, maksymalnie trzy odcienie drewna w takich przestrzeniach, aby uniknąć wrażenia przypadkowości i chaosu.