Elegancki apartament w Krakowie

Elegancki apartament w Krakowie

Klient, który trafił do pracowni projektowej BAJERSOKÓŁ team miał jasno sprecyzowaną wizję wnętrz swojego apartamentu, wyposażenia i funkcji. Na realizację przeznaczył wystarczająco dużo czasu, aby dać architektom możliwość praktycznej weryfikacji swojej idei i zaproponowania kompromisowych rozwiązań. Efektem tej współpracy jest wnętrze pełne nowoczesnej elegancji i swobodnej naturalności, wyróżnione prestiżową nagrodą European Property Awards.
3:00 min
0
0

„Prace nad projektem i wykończeniem apartamentu trwały blisko 3 lata. Oczekiwania klienta były proste, choć niełatwe w realizacji” – mówi architekt Paweł Sokół – „Miało być nowocześnie, ale ciepło, minimalistycznie, lecz z wielką dbałością o detale. Nie było tu miejsca na przypadkowość”.


Architekci od samego początku objęli projekt indywidualną opieką już na etapie planowania przestrzennego. Budynek, w którym znajduje się apartament, należy do prestiżowej dzielnicy Krakowa. Plan mieszkania podzielono w taki sposób, aby w górnej części znalazła się strefa dzienna, natomiast dół przejął funkcję przestrzeni bardziej prywatnej i sypialnej. Aby metraż spokojnie pomieścił potrzeby trzyosobowej rodziny, inwestorzy odkupili od sąsiada dodatkowe 25 m2. Przeznaczono je na wygodny pokój z łazienką nastoletniego syna.

Autor:
Redakcja
Data:
23.12.2021
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (2).jpg
Centrum strefy dziennej stanowi duży kominek, wykończony ciemnym kamieniem. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (3).jpg
Otwarty plan mieszkania sprawia, że wnętrza są przytulne i pełne światła. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (5).jpg
Drewniane lamele pojawiają się na ściance z telewizorem. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (1).jpg
Domownicy mogą spędzać czas przy kominku na miękkich, tapicerowanych fotelach. Fot. Tom Kurek

Niewątpliwą ozdobą części dziennej jest szeroki na ponad metr kominek z dużymi przeszkleniami. Obudowę z pięknego, satynowanego marmuru podkreśla oświetlenie w dekoracyjnych profilach Delta Light. We wnętrzach króluje stonowana, klasyczna paleta kolorystyczna ciepłych beżów, brązów i szarości. W podobnych odcieniach utrzymane są również wysokiej klasy meble tapicerowane marek Minotti, Rimadesio oraz B&B Italia. Podłogę wykończono drewnem ułożonym w klasyczną jodełką.

BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (20).jpg
Dwie części apartamentu łączy wewnętrzna klatka schodowa. Fot. Tom Kurek

Dekoracje i sztuka doskonale wpisują się w estetykę wnętrza. Czasem są też sprytną kryjówką dla potrzebnych, ale mało estetycznych elementów wyposażenia. Jak mówi architekt Paweł Sokół: „Problemem salonu umiejscowionego na ostatniej kondygnacji jest doskwierający tam latem upał. Ściana, która na początku miała być tylko ekspozycją grafik i obrazów, sprytnie ukryła system klimatyzacji. Stała się też dekoracyjnym barkiem na szkło i alkohole przy jadalni. Takich niecodziennych rozwiązań jest w apartamencie więcej”.

BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (9).jpg
Praktycznie zaplanowana zabudowa ukrywa dużo miejsca do przechowywania. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (7).jpg
Warto zwrócić uwagę na doskonale opracowane detale, np. oświetlenie LED wewnątrz szafek. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (11).jpg
Z okien jadalni roztacza się piękny widok na zieleń. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (13).jpg
Kuchnia utrzymana w szarościach jest bardzo minimalistyczna. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (12).jpg
Kuchnia jest otwarta na jadalnię i salon. Fot. Tom Kurek

Przestrzeń prywatna inwestorów to sypialnia z garderobą oraz łazienką. Aby zachować maksymalną integracje wszystkich stref, architekci powstrzymali się od stawiania typowych ścian działowych. Ciężkie, kamienne umywalki podparto na stalowej konstrukcji ozdobionej drewnianymi lamelami. Ten panel wydziela część garderoby i łazienki od strefy sypialnej. Podobną konstrukcję można zauważyć też w salonie. Ścianka z identycznych listewek odgradza hol wejściowy od strefy wypoczynkowej. W takich zabudowach poukrywano praktyczne schowki, np. szuflady na kolekcję płyt.

BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (21).jpg
W sypialni wzrok przyciąga ściana wykonana z lameli. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (28).jpg
Z sypialni przejdziemy do garderoby i łazienki. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (23).jpg
Pomieszczenia towarzyszące sypialni są urządzone w tym samym stylu, razem tworzą spójne wnętrze. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (27).jpg
W łazience zaprojektowano minimalistyczną strefę z dwoma umywalkami. Fot. Tom Kurek
BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (25).jpg
Duże okno w łazience doskonale doświetla przestrzeń. Fot. Tom Kurek

Wnętrza są pełne nowoczesnej elegancji, a każdy detal zaaranżowano z doskonałą konsekwencją. Aby uzyskać efekt spójności, architekci zastosowali tą samą paletę kolorystyczną i drewniane lamele zastosowali w sypialni, salonie i w łazience,  a także na wewnętrznej klatce schodowej. Przedłużenie wnętrz stanowi taras, otaczający górną kondygnację. Komfortowa przestrzeń wypoczynkowa pod chmurką została wyposażona w meble ogrodowe B&B Italia i podłogę z desek w szarym odcieniu. Naturalna zieleń uprzyjemni domownikom czas spędzony na trasie.

BAJERSOKOL - DARK BROWN II - foto TOM KUREK (17).jpg
Drewniane lamele pojawiają się także na ścianach w łazience. Fot. Tom Kurek

Apartament to synonim stylu nowoczesnego w pełnym słowa tego słowa znaczeniu. Pozbawionego przesadnych dodatków, za to wyposażony w sprytnie rozwiązane zabudowy, schowki, poukrywane sprzęty i instalacje. Całość okraszono wysokiej jakości materiałami wykończeniowymi i meblami uzyskując świeże i ponadczasowe wnętrze.


Projekt: BAJERSOKÓŁ team

Zdjęcia: Tom Kurek

Polecane artykuły

250-metrowy dom w Zielonkach
Dom w Zielonkach niedaleko Warszawy, po kilkunastu latach od wybudowania okazał się zbyt ciemny i mało przestronny. Z ciekawym...
czytaj więcej
Przytulne, jasne mieszkanie dla rodziny
Apartament na warszawskim Mokotowie wypełniony jest jasnymi kolorami i naturalnym odcieniem drewna. Właścicielom zależało...
czytaj więcej
Dwupoziomowy apartament na poddaszu
Krakowskie Zabłocie to dzielnica z przemysłową historią. Obecnie, znajdują się tu liczne kawiarnie, muzea i galerie sztuki...
czytaj więcej
Apartament pod dmuchawcem w Krakowie
W zabytkowej kamienicy, która znajduje się przy ulicy Św. Sebastiana na Starym Mieście w Krakowie, powstał niecodzienny apartament...
czytaj więcej