Gdzie wsypać proszek do pralki, a gdzie wlać płyn do płukania?

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Gdzie wsypać proszek do pralki, a gdzie wlać płyn do płukania?

Choć pralka może Ci się wydawać urządzeniem właściwie bezobsługowym, to przed jej użyciem musisz zastanowić się nad kilkoma ważnymi kwestiami. Pierwszą jest oczywiście wybór właściwych detergentów i programu prania. Druga wymaga z kolei odpowiedzi na pytanie, gdzie wsypać proszek, a gdzie wlać płyn zmiękczający. Wyjaśnimy Ci to w naszym szczegółowym poradniku!
1:00 min
0
0

Symbole na szufladzie pralki – jak czytać oznaczenia?


Aby zrozumieć, gdzie wsypać proszek do prania, a gdzie się wlewa płyn do płukania, musisz przede wszystkim odszyfrować oznaczenia na szufladzie pralki. W każdym urządzeniu znajdziesz 3 podstawowe symbole:


  • „I” lub „1” – jest to przegródka na płyn lub proszek potrzebny do prania wstępnego,
  • „II” lub „2” – jest to przegródka na płyn lub proszek potrzeby do prania zasadniczego,
  • symbol kwiatka – jest to przegródka na płyn zmiękczający tkaniny.


Gdzie wsypać proszek do pralki lub gdzie wlać płyn do prania? – W której przegrodzie umieścić detergenty?


Ogólne zasady są całkiem proste. Jeśli Twój program obejmuje pranie wstępne, środek piorący powinien trafić do obu komór – zarówno do tej z jedynką, jak i do tej z dwójką. Jeżeli natomiast posiada wyłącznie pranie zasadnicze, detergent wystarczy umieścić w drugiej przegródce. Nie ma przy tym znaczenia, czy korzystasz z proszku, czy z płynu do prania.


Gdzie wsypać proszek lub wlać płyn do prania do pralki ładowanej od góry?


Sytuacja wygląda nieco inaczej, jeśli używasz pralki ładowanej od góry. Jej dozownik na detergenty mieści się albo bezpośrednio nad bębnem, albo w pokrywie. Na szczęście on też dzieli się na 3 przegródki, na których znajdziesz dokładnie te same symbole. Jeśli chcesz uruchomić pralkę ładowaną od góry, możesz kierować się więc dokładnie tymi samymi zasadami co w przypadku standardowego urządzenia.


Ile wsypać proszku do prania?


Ilość proszku potrzebnego do prania zależy zarówno od wagi ubrań, jak i od wyboru konkretnego detergentu. Producenci zalecają zazwyczaj użycie 100 g środka piorącego na 4,5 kg tkanin. Różne marki mogą jednak stosować różne proporcje, więc zanim zaczniesz pranie, sprawdź instrukcje dostępne na opakowaniu.


Ile wlać płynu do prania?


Informacje na temat odpowiedniej ilości płynu do prania znajdziesz – podobnie jak w przypadku proszku – na opakowaniu detergentu. Najczęściej na pełną pralkę ubrań wystarczy Ci jedna miarka (zakrętka) płynu.


Czy proszek lub płyn do prania można umieścić bezpośrednio w bębnie pralki?


Wiele osób umieszcza środek piorący bezpośrednio w bębnie pralki. Czy to właściwa decyzja? Wszystko zależy od tego, czy używasz proszku, czy płynu. Ten pierwszy jest dość mocny i trudno spłukać go z ubrań. Najlepiej wsypać go więc do szufladki, aby nie oddziaływał bezpośrednio na tkaniny. Ten drugi z kolei jest zdecydowanie delikatniejszy i nie sprawia takich problemów. Możesz go więc aplikować prosto do bębna.

Autor:
Redakcja
Data:
31.12.2024

Gdzie wlać żel do prania?

Żel to środek piorący, który działa w podobny sposób jak proszek czy płyn do prania. Możesz aplikować go więc w dokładnie taki sam sposób jak dwa pozostałe rodzaje detergentów. W zależności od cyklu prania, umieść go albo w obu przegródkach, albo tylko w tej z symbolem dwójki. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby wlać go bezpośrednio do bębna.


Ile wlać żelu do prania?


Żel do prania możesz stosować w proporcjach 10 ml na 4 kg prania. Dodatkowe wskazówki na temat dozowania znajdziesz oczywiście na etykiecie produktu.

Gdzie wrzucić kapsułkę do prania?

W przeciwieństwie do innych środków piorących, kapsułka do prania powinna znaleźć się nie w szufladce, a na dnie bębna. Umieść ją tam, zanim włożysz do pralki ubrania.

Gdzie wlać płyn do płukania?

Skoro wiesz już wszystko o aplikacji proszku do prania i podobnych do niego środków, pora zastanowić się nad kwestią płynu do płukania. Powinien on oczywiście trafić do przegródki oznaczonej symbolem kwiatka. Pralka zacznie uwalniać ten detergent dopiero pod koniec cyklu, dzięki czemu ubrania będą miękkie i pachnące. Z płynu do płukania możesz korzystać niezależnie od wybranego programu.


Gdzie wlać płyn do płukania w pralce ładowanej od góry?


Jak już wiesz, w pralce ładowanej od góry także znajdziesz dozownik z 3 symbolami. Jednym z nich będzie właśnie kwiatek, który oznacza przegródkę na płyn zmiękczający.


Ile wlać płynu do płukania?


Informacji na temat odpowiedniej ilości płynu do płukania szukaj na butelce produktu. Zawsze możesz jednak przyjąć proporcje 25 ml detergentu na 5 kg prania.

Gdzie wsypać proszek do pralki, gdzie wlać płyn do prania i do płukania? – Podsumowanie

Dzięki naszym poradom znasz już podstawowe oznaczenia na pralce i wiesz, gdzie wlać płyn do prania, a gdzie do płukania. Nie pozostaje Ci więc nic innego jak zaopatrzyć się w odpowiednie detergenty! Znajdziesz je w asortymencie marki Tandil, który obejmuje wysoce skuteczne produkty na każdą kieszeń. Usuwają one najbardziej uporczywe plamy, a jednocześnie są delikatne dla tkanin.


W ofercie Tandil czekają na Ciebie między innymi proszki, płyny i żele do prania. Nie zabrakło wśród nich także praktycznych kapsułek. Z powodzeniem wykorzystasz je zarówno na potrzeby prania białego, jak i kolorowego czy ciemnego. Pamiętaj, aby do pralki dodać także koncentrat do płukania Tandil, dzięki któremu Twoje tkaniny będą przyjemne w dotyku i pachnące. Wszystkie te produkty – i wiele więcej – znajdziesz w sklepach ALDI.