Historia z nowoczesnym twistem – eklektyczna realizacja z Łodzi

Historia z nowoczesnym twistem – eklektyczna realizacja z Łodzi

Prezentowane mieszkanie znajduje się w jednej z modernistycznych, łódzkich kamienic. To realizacja projektu autorstwa Hanny Pietras i Anny Petrovej. Architektki subtelnie połączyły nowoczesne rozwiązania z tkanką historycznej architektury. Eklektyczna przestrzeń jest pełna harmonii i naturalnych materiałów oraz wyrafinowanych detali.
2:00 min
0
0

Mieszkanie o powierzchni 140 m2 wykończone jest z dbałością o szczegóły. Architektki z Hanna Pietras Architects postawiły na ponadczasowe drewno i kamień. Zabytkowy duch mieszkania zachował tu starannie odrestaurowany parkiet o układzie klasycznej jodełki. Zachowana i odnowiona jest także część stolarki drzwiowej. "Naszym celem było stworzenie przestrzeni, która szanuje historyczny kontekst budynku, a jednocześnie odpowiada na potrzeby współczesnych użytkowników. Każdy detal ma znaczenie, a wnętrza opowiadają historie, które łączą przeszłość z teraźniejszością" mówi architekta Hanna Pietras.

Korytarz eklektyczny w mieszkaniu, projekt Hanna Pietras Architects
Fot: Kroniki
Eklektyczny korytarz z okienkiem podawczym, projekt Hanna Pietras Architects
Fot: Kroniki
Korytarz z mozaiką na podłodze, projekt Hanna Pietras Architects
Fot: Kroniki

Wejście w klimat

Tuż za progiem mieszkania wzrok przykuwa kontrastowa posadzka przedpokoju. Tworzy wyrazisty, artystyczny kontrapunt dla jasnych ścian ze sztukaterią. Na ich tle wyeksponowano designerskie, okrągłe kinkiety i asymetryczne lustro. To nie tylko przedmioty użytkowe, ale też małe, dekoracyjne dzieła sztuki. W strefie przedpokoju architektki zaprojektowały szafkę w miejscu starej wnęki drzwi. To ciekawie rozwiązane okienko podawcze między korytarzem a kuchnią. Doskonale sprawdza się podczas podawania zakupów i uzupełniania zapasów. Dalej znajdują się wejścia do kolejnych pomieszczeń mieszkania. Łukowe, oryginalne drzwi zachowują ten charakterystyczny klimat modernistycznych kamienic. „To tu zaczynamy właśnie podróż do naszego świata eklektyzmu” mówią architektki Hanna Pietras i Anna Petrova

Hol wejściowy w mieszkaniu projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Widok na salon z korytarza w projekcie Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Sztukaterie i asymetryczne lustro w przedpokoju, Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

Eklektyzm w rozkwicie

Inwestorzy marzyli o jasnej, świeżej przestrzeni, w której mogą zamieszkać także ich liczne pamiątki. Projektantki Hanna Pietras Architects przygotowały dla nich efektowną, eklektyczną aranżację. To zdecydowanie ulubiona estetyka Hanny Pietras. Pozwala płynnie łączyć różne style i epoki, aby stworzyć unikalną, spersonalizowaną przestrzeń. Współczesne wzornictwo i meble zestawiono tu z elementami historycznymi w postaci klasycznych parkietów i detali architektonicznych. Sentymentalne przedmioty, takie jak zabytkowa rakieta do tenisa, wyeksponowano na tle minimalistycznych mebli. Takie detale podkreślają osobowość właścicieli mieszkania i cieszą oko.

Eklektyczna jadalnia w mieszkaniu w kamienicy, Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Eklektyczna aranżacja strefy dziennej, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Regał w eklektycznym salonie, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

W salonie stanął skórzany fotel vintage z podnóżkiem i szary narożnik. Strefie relaksu towarzyszą wysoka lampa Aromas z wygiętą podstawą i mały, designerski stolik kawowy. Z salonem sąsiaduje jadalnia z dużym, białym stołem i krzesłami. Każde siedzisko jest inne – dlaczego? „Krzesła i stół to elementy o szczególnej wartości dla inwestorów – pochodzą z ich poprzedniego mieszkania i zostały zaaranżowane w nowej przestrzeni jako sentymentalne pamiątki. Dekoracyjne dodatki i rodzinne pamiątki, zbierane na przestrzeni lat, pełnią rolę mostu łączącego historię z nowoczesnością. Dzięki nim wnętrze zyskuje unikalny charakter, w którym przeszłość spotyka się z teraźniejszością. To harmonijne zestawienie różnorodnych elementów, zarówno tych o bogatej historii, jak i nowych akcentów, doskonale odzwierciedla eklektyczny styl i osobowość mieszkańców” dodaje architektka. Na blacie stoi kolejny z designerskich bibelotów, czyli artystyczny wazon z na kwiaty.

Fotel z podnóżkiem w salonie, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Salon w kamienicy w realizacji projektu Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Jadalnia z różnymi krzesłami, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Eklektyczna jadalnia z lampą nad stołem, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

W otwartej strefie dziennej znajduje się także kuchnia. Architektki ciekawie rozwiązały tu blat kuchenny – przedłużenie blatu od strony ściany telewizyjnej przedłużenie blatu wykorzystały jako bar śniadaniowy i dodatkowe miejsce do siedzenia. Wiszące szafki i zabudowa wysoka w kuchni mają ciepły odcień drewna orzechowego. Pięknie komplementują jasny wzór kamienia i białe szafki dolne. Przestrzeń kuchenna jest kompaktowa, ale funkcjonalna i ergonomiczna. Architektki zaplanowały tu sporo miejsca do przechowywania, a długie blaty robocze ułatwią przygotowywanie pysznych posiłków. Wnętrze oświetlają nowoczesne, czarne oprawy o industrialnym charakterze. 

Fornirowana kuchnia z blatem przy TV, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Blat w aranżacji aneksu kuchennego z salonem, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

 Eklektyczne mieszkanie w kamienicy jest przestrzenią, w której historia przenika się z nowoczesnością. Każdy element od detali architektonicznych bo nowoczesne akcenty tworzy tu własną opowieść o mieszkańcach tych wnętrz. Całość jest harmonijna i inspirująca.

Biało-drewniany aneks kuchenny, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Aneks z dekoracyjnymi akcentami, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

„Funkcjonalność przestrzeni to coś więcej niż tylko jej praktyczne wykorzystanie – to umiejętne połączenie estetyki, ergonomii i potrzeb użytkownika. Dobrze zaprojektowane wnętrze nie tylko pięknie wygląda, ale także ułatwia codzienne życie, dostosowując się do rytmu i przyzwyczajeń domowników. To przestrzeń, która sprzyja harmonii, daje poczucie komfortu i spełnia swoje zadania, pozostając jednocześnie miejscem, w którym chce się przebywać, pracować i odpoczywać. To właśnie funkcjonalność jest kluczem do stworzenia wnętrza, które naprawdę działa – na każdym poziomie” mówi Hanna Pietras.

Sypialnia z niebieskim obrazem, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Sypialnia z eklektycznymi dekoracjami, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

"Dla inwestorów kluczowe okazało się to, że mieszkanie emanuje elegancją i ponadczasowym stylem. To właśnie ten aspekt sprawił, że projekt spełnił ich oczekiwania w 100%” dodaje architektka.


Sypialnia z biurkiem, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Szaro-niebieska sypialnia z biurkiem projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

Przestrzeń zaprojektowana przez pracownię Hanna Pietras Architects powstała w ścisłej współpracy z inwestorami. Jest mocno indywidualna i nastawiona na użytkowników.  Drewno i szlachetne tkaniny nadają wnętrzom tego mieszkania elegancji, z kolei barwne akcenty i dekoracje o artystycznym zacięciu wnoszą dynamikę i świeżość. Stylowa różnorodność oferuje komfort i wysoką funkcjonalność. Architektki w pełni wykorzystały potencjał aranżacji wnętrz w historycznej kamienicy.


Projekt: Hanna Pietras,Anna Petrova 

Zdjęcia: KRONIKI

Łazienka z marmurem, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Mozaika i czarny marmur w łazience, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Łazienka z szarym lastriko, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki
Pokój dziecięcy z kraciastą tapetą, projekt Hanna Pietras Architects
Fot. Kroniki

Podobne artykuły

Dom w stylu farmhouse
Projektowanie jest sztuką balansowania na krawędzi stylów. W tym przypadku istotne było wpisanie się w kontekst pogranicza...
Nowocześnie eklektyczny dom pod Warszawą
Aranżacja wnętrz tego domu pod Warszawą to projekt z portfolio pracowni Mango Investments. Jasne, kojące przestrzenie, które...