Ile kosztuje wybudowanie domku letniskowego?

Ile kosztuje wybudowanie domku letniskowego?

Relaks poza miastem w wymarzonym, przytulnym domku o niewielkiej powierzchni użytkowej to marzenie, na które stać coraz więcej Polaków zmęczonych codziennym życiem w dużym mieście. Kluczowa jest jednak odpowiedź na pytanie, jaki jest koszt budowy domku letniskowego 35m2 lub do 70m2, i z czym wiąże się to przedsięwzięcie w kwestiach formalnych. Okazuje się, że w stosunku do wygody, cena ile kosztuje budowa domu rekreacyjnego, wcale nie jest tak wysoka.
4:00 min
0
0

Czym jest domek letniskowy?


Polskie prawo nie określa sztywno cech, którymi charakteryzuje się dom całoroczny oraz domek letniskowy. Nieruchomość całoroczna, jak sama nazwa wskazuje, jest przeznaczona do zamieszkania przez cały rok – łącznie z chłodną zimą i upalnym latem. Z kolei dom letniskowy użytkuje się w założeniu wyłącznie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych. Brak lub niewielkie ocieplenie sprawia, że jego wnętrze zimą wychładza się do zbyt niskiego poziomu, podobnie jak uproszczona instalacja ogrzewania. Bywa jednak zupełnie inaczej – sezonowy domek letniskowy może służyć domownikom przez cały rok, kluczowy jest jednak wybór odpowiedniego modelu.


W 2022 roku doszło do nowelizacji prawa, która umożliwia budowę domu letniskowego bez uzyskania pozwolenia na budowę. W myśl ustawy obiektem letniskowym może być nieruchomość o powierzchni nie większej niż 70 m2 w obrysie przyziemia, o wysokości ustalonej w MPZP (Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego), z dachem o nachyleniu do 45 stopni i budowy parterowej. Zgłoszenia budowy należy dokonać w Starostwie Powiatowym i oczekiwać na uzyskanie samoczynnej zgody po upływie 21 dni od chwili przekazania zgłoszenia. Brak sprzeciwu w tym terminie oznacza, że możemy przejść do prac.

Autor:
Redakcja
Data:
27.04.2022
Aktualizacja:
04.05.2023
pexels-thiago-2410577-min.jpg
Przy budowie domku letniskowego możemy użyć różnych materiałów. Fot. Thiago / Pexels

Cena budowy domku letniskowego zależy od wielu zmiennych i parametrów

Koszt budowy domku letniskowego nie jest sztywna, dlatego – podobnie jak w przypadku tradycyjnych obiektów budowlanych – cena zależy od wielu zmiennych i szczegółowych parametrów. Podstawowy wpływ na wartość inwestycji ma przede wszystkim projekt domu. Gotowy domek przygotowany do montażu będzie znacznie tańszy niż ten, który chcemy zrealizować osobiście wedle własnego pomysłu. Równie duże znaczenie na koszt budowy domku letniskowego ma jego wielkość oraz użyte materiały – małe domki dla jednej osoby bądź pary są znacznie tańsze niż te przeznaczone dla dużych rodzin z dziećmi. Głównie ze względu na koszt użytego materiału.


Ile kosztuje budowa domku letniskowego w przypadku, gdy zależy nam, aby był większy niż 70 m2? Jednoznaczna odpowiedź na to pytanie jest dużo trudniejsza. Niezbędne okaże się uzyskanie uprawomocnionego pozwolenia na budowę, które to, podobnie jak w przypadku domu budowanego metodą tradycyjną, upoważnia nas do rozpoczęcia budowy. Dla inwestora oznacza to nie tylko nieco większe koszty, lecz także znacznie więcej procedur związanych z dokumentacją i dopełnieniem niezbędnych formalności. Duży wpływ na cenę ma także liczba kondygnacji, dostęp do poddasza w charakterze nieużytkowym, a także taras, ganek czy możliwość całorocznego użytkowania domku.

pexels-efrem-efre-12734258-min.jpg
Lokalizacja domku letniskowego ma znaczenie. Zadbajmy o ładną okolicę, która umili nasz wolny czas. Fot. Efrem Efre / Pexels

Czy można obniżyć koszt budowy domku letniskowego?

Zdecydowanie tak, jednak tylko w niewielkim stopniu. Osoby, które szukają błogiego wypoczynku poza miastem w weekend i chcą traktować swój drewniany domek letniskowy jako chwilową przerwę od zgiełku miejskiej dżungli, powinny wybrać model z niższej półki cenowej. Mimo niewielkich rozmiarów i tylko niezbędnego wyposażenia obiekt ten zapewni pełną prywatność i wysoki komfort, jednak brak termoizolacji sprawia przy tym, że jego użytkowanie ograniczy się do ciepłych miesięcy w roku. Czy dopłata do ocieplenia budynku się opłaca? To zależy od Twoich wymagań, nie zawsze jest jednak niezbędna i generuje dodatkowe koszty.


Wpływ na ostateczną cenę na budowę domku letniskowego ma oczywiście także jego montaż. Zlecenie prac wyspecjalizowanej firmie to najpopularniejszy wybór wśród prywatnych inwestorów, jednak czasami warto skorzystać z własnej wiedzy i doświadczenia i złożyć domek rekreacyjny. Nie zawsze jednak jest to możliwe. Cały proces jest dość skomplikowany i wymaga pewnej wiedzy, której brak może oznaczać nawet wiele różnych niebezpieczeństw związanych z jego eksploatacją.

pexels-efrem-efre-12733945-min.jpg
Domek letniskowy można wykonać z różnych materiałów. Fot. Efrem Efre / Pexels

Cena budowy domku letniskowego na praktycznych przykładach


Koszt budowy domku letniskowego warto przybliżyć sobie na prostych przykładach. Domek, w którym możemy z pewnymi wyrzeczeniami przenocować czteroosobową rodzinę, kosztuje od 30 do 60 tysięcy złotych. Tak duży rozstrzał cenowy jest spowodowany przede wszystkim wyposażeniem (drzwi, okna czy dach i podłogi) czy też poziomem skomplikowania projektu i ceną wykonania montażu.


Jeśli nie obawiasz się formalności – możesz w domku letniskowym przenocować nawet osiem osób i to w komfortowych warunkach. Obiekty o powierzchni większej niż 35 m2 wyposażone w kilka oddzielnych pomieszczeń o dużym metrażu mogą kosztować nawet do 80 tysięcy złotych. W efekcie otrzymujemy jednak pełnoprawny domek letniskowy, w którym można spędzić czas dużą rodziną czy zaplanować wraz z przyjaciółmi wspólne biesiadowanie.


FAQ:


  • Ile kosztuje budowa domku letniskowego?


Cena budowy domku letniskowego waha się w granicach od 25 tysięcy złotych do niespełna 100 tysięcy złotych i zależy przede wszystkim od jego wielkości, metrażu, poddasza czy materiałów zastosowanych do jego produkcji. Wpływ na ostateczną cenę domku letniskowego ma także rodzaj fundamentów oraz termoizolacja i instalacja ogrzewania, która pozwala na użytkowanie domku także zimą.


  • Jakie fundamenty warto wybrać do domku letniskowego?


Fundament można wykonać z betonowych bloczków, które wystarczy ułożyć na wcześniej przygotowanym podłożu, jak i wykonać profesjonalną płytę fundamentową lub z rur szalunkowych. Oba te rozwiązania są nieco droższe niż bloczki, jednak są także znacznie trwalsze.


  • Dla kogo domek letniskowy?


Domki letniskowe są znakomitym wyborem dla wszystkich osób, które mają dość codzienności w mieście i chcą od niej odpocząć, być jednocześnie także bliżej natury. Spędzenie kilku dni w towarzystwie najbliższych osób może skutecznie „naładować baterie” na wiele kolejnych tygodni i sprawić mnóstwo radości. 

Podobne artykuły:

Jak urządzić jadalnię na tarasie?
Posiłki na łonie natury mają w sobie coś magicznego. W otoczeniu zieleni wszystko smakuje lepiej, pachnie mocniej i cieszy...
czytaj więcej
Gresy tarasowe w przestrzeni przydomowej
Taras, ogród i podjazd przed domem są obszarami, które poza funkcjami dekoracyjnymi powinny być wytrzymałe i praktyczne....
czytaj więcej