Jak kolory kreują przestrzenie – porady ekspertów
Czy Inwestorzy zdają sobie sprawę, jak istotny jest wybór kolorów do wnętrz? Oczywiście! Często są także otwarci na nowe pomysły i gotowi do kreatywnych eksperymentów w prywatnych przestrzeniach, wybierając z szerszej palety kolorystycznej. Jest to dobrze widoczne w realizacjach „Le Monde” i „Copperfield” autorstwa Szydlik Wnętrza. Co więcej, architekci zadbali o odpowiednią ekspozycję każdego z wybranych kolorów, przy pomocy światła i opraw AQForm.
Moda a kolory
Świat projektowania wnętrz i designu również podlega zmiennym trendom kolorystycznym. Mają one znaczy wpływ na to, jak urządzamy nasze przestrzenie. Przyglądając się najnowszym kolekcjom farb do wnętrz, wzorom tapet czy meblom, szybko można zauważyć, że są utrzymane w odcieniach inspirowanych naturą. Spotkamy beż i ziemisty brąz, stonowane szarości i delikatne zielenie. Te kolory wprowadzają do wnętrz poczucie harmonii i spokoju.
„Obserwujemy kilka, nazwijmy to, popularnych obecnie nurtów. Stonowane kolory ziemi, delikatne pastele, ekspresyjny eklektyzm łączący przeciwstawne, często bardzo intensywne odcienie. Jeśli wyodrębnić konkretne kolory, najczęściej spotykane to wszelkie warianty zieleni, brązu, różu oraz niebieskiego” mówi Rita Jankowska z pracowni Szydlik Wnętrza.
Kolor a kolory
Umiejętne łączenie kolorów w aranżacjach pozwala uzyskać wiele niepowtarzalnych aranżacji, które doskonale wpisują się w indywidualny styl domowników. Bardzo istotne jest zachowanie równowagi pomiędzy stonowanymi barwami bazowymi, a intensywnymi akcentami kolorystycznymi. Dzięki temu uzyskamy harmonijną i estetyczną przestrzeń. W portfolio pracowni Szydlik Wnętrza znajdziemy kolorowe, ale zbalansowane projekty.
„Nasza realizacja „Le Monde” jest tego świetnym przykładem. Poza preferencjami Klienta, istotna jest równowaga między kolorami. Ich nasyceniem, temperaturą oraz ilością. Nie ma na to określonej rady czy metody. Każdy projekt jest jak przepis na nowe danie — aby było smaczne, składniki trzeba dobrze wyważyć” dodaje Rita Jankowska.
Barwa a światło
To, jak postrzegamy odcień i całe wnętrze w dużej mierze zależy od światła. O czym warto pamiętać, wybierając oświetlenie aranżacji z wykorzystaniem mocnego koloru?
„Ważne jest to, aby światło spełniało swoje dwie zasadnicze funkcje — użytkową, jak doświetlenie blatu roboczego w kuchni, oraz dekoracyjną, za pomocą której kreujemy nastrój we wnętrzu. Całość wypada jeszcze lepiej, jeśli zadbamy o oświetlenie dobrej jakości i odpowiednich parametrach, jak ilość lumenów, barwa światła, współczynnik oddawania barw (CRI)” dodaje Krzysztof. „Jak dobrać oświetlenie, aby kolor na tym nie stracił? Istotny jest tu dobór odpowiednich opraw i ich parametrów w zależności od tego, co oświetlamy — czy całość pomieszczenia, czy na przykład obraz. W przypadku obu prezentowanych projektów w większości zastosowaliśmy oświetlenie od AQForm o barwie 3000K i najwyższym możliwym współczynniku CRI. Dzięki temu kolory nie są przekłamane przez oświetlenie, a co za tym idzie, wnętrza wyglądają efektownie. We wnętrzu„Le Modne”, a dokładniej w kuchni widzimy liniową oprawę – RAFTER points, a już w sypialni – po obu stronach łóżka zwisają niezwykle dekoracyjne – oprawy PET o dwóch różnych wielkościach! Elementem wspólnym między tym projektem a „Copperfield” jest oświetlenie w zagłówku z kolekcji PET micro. Ta czerń wyróżnia się na obu, ciemnych obiciach, ale jednocześnie nie odwraca uwagi od kolorów przewodnich w tych wnętrzach” mówi Krzysztof Szydlik z Szydlik Wnętrza.
Podobne artykuły
Poprawnie dopasowane kolory znacząco podnoszą komfort życia. Nasze wnętrza są wtedy indywidualną, przyjazną przestrzenią. Warto wybrać takie barwy, które jednakowo dobre wyglądają w świetle dziennym, jak i sztucznym. Co więcej, spójna paleta kolorystyczna pomaga zintegrować nawet domy i mieszkania o dużych powierzchniach. Obie prezentowane realizacje projektów pracowni Szydlik wnętrza zostały wyposażone w oprawy AQForm. Lampy dobrze oddają kolory, a kształt opraw pięknie wpisują się w aranżację przestrzeni.