Jak urządzić warsztat w garażu?
Bramy roletowe efektywnie w tym przypadku wypierają modele segmentowe, które wymagają miejsca wzdłuż ściany na wsunięcie całego skrzydła do środka przy otwieraniu. Opcja z roletą wymaga jedynie minimalnej wysokości nadproża wynoszącej 60 mm i pozwala na oszczędność miejsca. W garażu o niewielkim metrażu rozwiązanie to sprawia, że możemy urządzić warsztat majsterkowicza i wstawić szafki i skrzynki narzędziowe bądź blat roboczy — w zależności od szerokości garażu.
Meble warsztatowe
Sposób przechowywania narzędzi w przydomowym warsztacie powinien zostać rozplanowany w taki sposób, by korzystająca z nich osoba miała prosty dostęp do wszystkich narzędzi i akcesoriów, bez konieczności ich przekładania, czy potykania się o nie. W warsztacie nie może zatem zabraknąć solidnych mebli, takich jak półki i regały — również te w formie metalowych koszy na drobnicę i z dodatkowym zabezpieczeniem blokującym ewentualne wysypanie się zawartości, czy jej zsunięcie.
Dobrym pomysłem jest inwestycja w rozwiązania, które zapewniają prosty dostęp do schowanych narzędzi. Jeżeli brakuje przestrzeni, warto, aby strefa pracy miała również wykorzystaną powierzchnię w pionie — tuż nad blatem roboczym, aż do sufitu, przy czym w takim wariancie należy zadbać o dodatkowe zabezpieczenia, odpowiednie oświetlenie oraz drabinę, by zapewnić sobie dostęp do przechowywanych akcesoriów w zasięgu ręki.
Z kolei sam blat i ewentualnie krzesło w części warsztatowej należy wybrać w taki sposób, by były ergonomiczne i nie posiadały ostrych krawędzi, co pozwoli na komfortowe użytkowanie bez znaczenia, jakiego rodzaju prac akurat się podejmiemy. Stanowisko robocze należy zabezpieczyć przed wilgocią, rdzą i postawić na ich solidność, dzięki czemu nie pękną pod wpływem większego nacisku.
Akcesoria niezbędne w warsztacie majsterkowicza
Strefy do pracy i przechowywania mogą być wyodrębnione, w zależności od wielkości pomieszczenia. Jeżeli jednak metraż nie do końca na to pozwala, warto je ze sobą połączyć.
Urządzenie warsztatu i dobór narzędzi zależy w dużej mierze od rodzaju prowadzonych prac i materiałów poddawanych obróbce. Ponadto mogą to być nie tylko metalowe akcesoria i podstawowe narzędzia, które warto powiesić na uchwytach przymocowanych do perforowanych ścianek narzędziowych, ale również wszelkiego rodzaju farby, lakiery, jak i sprzęt o większych gabarytach. Jeśli lubimy majsterkować, zadbajmy o odpowiednie warunki pracy.
Podstawą o szerokim spektrum zastosowań są najczęściej używane narzędzia takie jak wkrętarki, wiertarki, szlifierki, młotki, klucze udarowe, przekładniowe, krzyżakowe, imbusowe, śrubokręty, kombinerki, także sprzęt przeznaczony do naprawy elektroniki, jak również urządzenia zwiększające bezpieczeństwo pracy, czyli wszelkiego typu czujniki i mierniki.
Jeśli urządzamy warsztat garażowy, powinnyśmy ułożyć w ni maty antypoślizgowe, dzięki którym sprzęt i meble nie będą w niekontrolowany sposób przemieszczać się po warsztacie.
Oświetlenie warsztatu garażowego
Korzystanie z ogólnego oświetlenia całego garażu może utrudniać wykonywanie precyzyjnych prac, dlatego warto zastanowić się nad inwestycją w dobre oświetlenie - lampy stojące lub modele stawiane bezpośrednio na blacie roboczym. Ciekawym rozwiązaniem są również listwy LED, które mocuje się na ścianie wzdłuż całej długości blatu roboczego. Nie zajmują dużo miejsca, dlatego skutecznie wypierają kinkiety, jednocześnie gwarantują optymalne oświetlenie — najlepsze jest to o barwie białej, imitujące oświetlenie słoneczne, które nie przemęcza wzroku i umożliwia komfortową pracę.