Jak zamontować młynek do odpadów?

Jak zamontować młynek do odpadów?

Obecnie coraz więcej osób świadomie wybiera proekologiczne rozwiązania do swoich domów i mieszkań. Troska o naturalne środowisko to m innymi właściwa segregacja śmieci. Dzięki młynkom o wiele mniej śmieci trafi na wysypiska. Ogranicza to skażenie gleby, a praca podczas przygotowywania posiłków jest higieniczna i przyjemna. Sprawdź, jak montować młynek do odpadków w kuchni.
2:00 min
0
0

Czym jest młynek do odpadków?


Popularne młynki do zlewu to elektryczne urządzenia montowane pod zlewozmywakiem w kuchni, które rozdrabnia organiczne odpady spożywcze. Jak działa młynek? Wystarczy wrzucić do młynka odpady organiczne, a ostrza wewnątrz urządzenia mielą i rozdrabniają resztki jedzenia do rozmiarów, które pozwalają na odprowadzenie ich do rury kanalizacyjnej. Młynki domowe, dostępne w sklepach AGD są w stanie poradzić sobie z większością domowych odpadków organicznych.

 

Jakie są zalety posiadania młynka do odpadów?


  • Ograniczamy ilość śmieci gromadzonych na wysypiskach.


  • Młynek to szybkie sprzątanie i utrzymanie kuchni w czystości. Łatwo pozbędziemy się odpadków i zamiast składować, spłukujemy resztki do kanalizacji.


  • Kompaktowe rozmiary – młynki możemy montować nawet w niewielkich aneksach kuchennych.


  • Nowoczesne technologie zapobiegają rozwojowi bakterii i nieprzyjemnych zapachów.


  • Bezpieczne użytkowanie – w młynkach stosowane są blokady bezpieczeństwa i jest uruchamiany za pomocą pneumatycznego włącznika. Młynek bez prądu generuje ciśnienie, dzięki któremu bezpiecznie włączymy i wyłączymy pracujące urządzenie, nawet mokrą ręką.


  • Wysoka jakość komponentów – tarcze mielące i komory są wykonane ze stali nierdzewnej, co sprawia, że są odporne na korozje i przez długi czas pozostaną niezawodne.


  • Cicha praca urządzenia sprawia, że jest niemal niezauważalne w kuchni
Autor:
Redakcja
Data:
19.12.2022
Aktualizacja:
21.09.2023
man-fixing-kitchen-sink-min.jpg
Montaż młynka do odpadów warto zlecić profesjonaliście. Fot. Freepik

O czym pamiętać montując młynek w kuchni?

  • Dokładnie przeczytajmy instrukcję obsługi dołączoną do urządzenia przed użyciem.


  • Sprawdźmy, jak prawidłowo wykonać uziemienie urządzenia w instalacji elektrycznej. Każdy młynek do odpadów został zaprojektowany do pracy wyłącznie pod ściśle określonym napięciem, dlatego upewnijmy się, że jest zgodne. Nieprawidłowe podłączenie powoduje ryzyko porażenia prądem. Gniazda i stan uziemienia powinien sprawdzić wykwalifikowany elektryk.


  • Zastosowanie innego napięcia, niź rekomendowane przez producenta, może prowadzić do awarii młynka.


  • Przestrzegajmy podstawowych środków ostrożności – nie wkładamy palców ani dłoni do wnętrza młynka, nie rozdrabniajmy w nim rzeczy niedozwolonych i zachowajmy szczególną ostrożność, kiedy w pobliżu urządzenia znajdują się dzieci. Nie włączamy młynka bez osłony przeciwrozpryskowej.
solution-top-view-of-man-plumber-in-overalls-fixing-breakdown-of-sink.jpg
Wybierając młynek do odpadów do kuchni warto sprawdzić czy wybrany model zmieści się w szafce pod zlewem. Fot. Freepik


  • Przed próbą oczyszczenia zablokowanego młynka musimy odłączyć urządzenie od prądu.


  • Do odblokowania urządzenia używamy długiego, drewnianego przedmiotu, np. łyżki, trzonka od mopa lub szczotki wykonanej z drewna. Twarde przedmioty z metalu mogą uszkodzić rozdrabniacz.


  • Do usunięcia obiektu, który wpadł do młynk.a potrzebujemy długich szczypiec lub kleszczy. Jeśli młynek jest magnetyczny, musimy użyć urządzenia plastikowego lub drewnianego. Unikamy przedmiotów magnetycznych.


  • Korek pozostawiamy w zlewie, jeśli urządzenie nie pracuje – zminimalizuje to ryzyko wpadnięcia przypadkowych przedmiotów do środka.


  • Aby uniknąć uszkodzenia i zatkania młynka, nie należy wrzucać do niego: żrących środków do czyszczenia rur, szkła, porcelany, muszli ostryg i małż, dużych kości, metalowych i plastikowych opakowań, nakrętek, puszek, folii aluminiowej, szkła i porcelany, gorącego tłuszczu i innych wrzących płynów, kolb kukurydzy.



  • Podłączamy wszystkie urządzenia do odpływu zgodnie z kolejnością zalecaną w instrukcji. Musimy upewnić się, że przyłącza hydrauliczne są szczelne i zamontowane zgodnie z obowiązującymi przepisami budowlanymi. Włączmy wodę i sprawdźmy, czy nie ma wycieków.  



  • Podzespoły montażowe są złożone w takiej samej kolejności, w jakiej będą montowane do zlewu. Przed rozmontowaniem elementów systemu montażowego musimy zapamiętać ich układ lub np. zrobić zdjęcie.
Młynek na odpady_5_freepic.jpg
Używając młynka do odpadów zmniejszymy ilość odpadów w naszej kuchni. Fot. Freepik

Podobne artykuły

Domowe sposoby na odetkanie zlewu
Środki chemiczne są skutecznym sposobem usuwania zatorów w zlewie, jednak wiele osób wybiera domowe sposoby. Za taką decyzją...
czytaj więcej
Jaki młynek do odpadów wybrać?
W kuchni zawsze dużo się dzieje – to z pewnością jedno z najintensywniej użytkowanych pomieszczeń w wielu polskich domach...
czytaj więcej