
Jaką baterię do kuchni wybrać?
Baterie kuchenne stojące
Sztorcowa armatura kuchenna to najbardziej rozbudowana kategoria baterii dostępnych na rynku. Modele montowane w otworach zlewozmywaka lub bezpośrednio na blacie są dostępne w wielu wariantach wysokości i kształtów wylewki. Zazwyczaj mają ujednolicone średnice przyłączy montażowych, dzięki czemu do jednego zlewozmywaka możemy wybrać baterię spośród kilku różnych produktów.
O komforcie użytkowania decyduje wysokość baterii, która musi być dopasowana do kształtu i głębokości komór zlewozmywaka, a także jej położenia w obrębie przestrzeni kuchennej, np. okna. Za niska bateria utrudni zmywanie i napełnianie dużych naczyń, ale zbyt wysoka będzie rozlewała wodę dookoła zlewu, często mocząc blat i szafki. Zwróćmy uwagę na funkcjonalności wylewek. Wlewki dzielimy na funkcyjne, ruchome, nieruchome, jedno i wielouchwytowe, wysokie, wysuwane oraz sprężynowe.
Rodzaje wylewek baterii kuchennych
Wylewki dwufunkcyjne - modele z 2-stopniową regulacją strumienia wody, podobnie jak w słuchawkach prysznicowych. Funkcja sterowania strumieniem pozwala na dokładniejsze mycie produktów, naczyń i sprzątanie zlewu. Doskonale sprawdzą się do intensywnie użytkowanych kuchni.
Wylewka wyciągana – obraca się w płaszczyźnie poziomej, ale również pozwala na korzystanie z przedłużonego syfonu. Wylewkę na długim wężu możemy przemieszczać poza obręb zlewozmywaka – to z pewnością ułatwi wykonywanie wielu codziennych czynności w kuchni.
Wylewka obrotowa – świetnie sprawdza się do dwukomorowych zlewozmywaków. Zasięg mobilnej wylewki pozwala na korzystanie z szerokich i głębokich komór. Baterie obrotowe to doskonałe produkty do kuchni osób lubiących dużo i często gotować.
Wiele dostępnych na rynku baterii kuchennych to produkty łączące kilka funkcji – wybierzmy te, z których będziemy najchętniej korzystać.
Baterie kuchenne ścienne
Baterie do kuchni montowane na ścianie to równie popularny segment armatury kuchennej, które również mogą oferować wiele nowoczesnych rozwiązań. To najczęściej modele natynkowe, wyposażone w dwa uchwyty oraz dłuższą wylewkę. Pasują zarówno do nowoczesnych, jak i klasycznie urządzonych kuchni.
Baterie jedno czy dwuuchwytowe?
Ilość kurków w baterii wpływa na komfort sterowania strumieniem wody. W tradycyjnych bateriach z dwoma uchwytami, do wody ciepłej i zimnej, osobno regulujemy wybrany zawór. Baterie jednouchwytowe pozwalają na obsługę dźwigni jedną ręką, przez co są częściej wybierane do intensywnie użytkowanych kuchni.
Alternatywą są nowoczesne baterie bezdotykowe, sterowane elektronicznie. Nie wymagają manualnego uruchomienia i automatycznie dozują wodę o zaprogramowanej temperaturze i sile strumienia.
Baterie kuchenne z termostatem
Modele z elektroniczną regulacją temperatury i siły strumienia wody to popularne rozwiązanie w nowoczesnych kuchniach. Są oszczędne, bezpieczne i łatwe w obsłudze, ponieważ dokładnie ustawiony termostat pozwala od razu uzyskać odpowiednią temperaturę wody płynącą z wylewki. Termostat jest niewrażliwy na wahania ciśnienia w instalacji i pozwala uniknąć niespodziewanych poparzeń i zmian temperatury wody, spowodowanych korzystaniem z kilku baterii jednocześnie, np. w łazience.
Baterie dostępne są w bogatej ofercie kolorystycznej i wykończeń powierzchni. Najpopularniejszy jest klasyczny chrom, jednak coraz częściej spotykamy baterie w odcieniach metali szlachetnych i półszlachetnych, takich jak złoto i miedź czy mosiądz. W modnych wnętrzach coraz częściej pojawia się matowa czerń oraz inne, oryginalne kolory. Do zlewozmywaków granitowych łatwo dopasujemy armaturę o tym samym odcieniu wykończenia, tworząc zawsze udane estetycznie połączenia.
Zobacz także:

