
Jaki zlewozmywak wybrać do kuchni?
Zlewozmywaki stalowe
Zlewozmywaki wykonane ze stali stanowią największy i najpopularniejszy segment produktów na rynku. Zlewy stalowe do kuchni ciągle mają grono zadowolonych użytkowników, a ich ponadczasowy wygląd odnajdzie się w aranżacjach o różnym charakterze. Stalowe zlewozmywaki są odporne na działanie wysokich temperatur, uderzenia i obciążenia spowodowane intensywnym użytkowaniem. Są bezpieczne w użytkowaniu – wiele modeli zlewów ze stali szlachetnej posiada dodatkowe powłoki antybakteryjne. Łatwo utrzymamy je w czystości, ponieważ nie odbarwiają się pod wpływem soków owocowych, kawy czy wina.
Zlewozmywaki stalowe są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów: 1, 1.5 oraz 2-komorowe. Najpopularniejsze modele to łatwe w montażu zlewy wpuszczane w blat. Możemy je stosować na wielu rodzajach blatów, w tym wykonanych z płyty meblowej.
Ciekawie wyglądają również minimalistyczne zlewy podwieszane, których komory montuje się do spodu blatów. Świetnie odnajdą się w nowoczesnych aranżacjach kuchni z blatami konglomeratowymi lub kamiennymi.

Zlewozmywaki granitowe
Zaletą zlewów granitowych jest nie tylko oryginalny, elegancki wygląd, ale również doskonałe parametry techniczne. Zlewy powstają z naturalnego, mineralnego kruszywa granitowego, dlatego są trwałe i odporne na wyzwania związane z codziennym, nawet bardzo intensywnym użytkowaniem. Ich powierzchnie są odporne na zarysowania, uderzenia i zaplamienia produktami spożywczymi. Zlewozmywaki granitowe są antybakteryjne, nie chłoną zapachów i są niewrażliwe na wysokie temperatury czy szok termiczny. Do czyszczenia zlewów granitowych należy używać specjalistycznych środków czyszczących, przeznaczonych do tego rodzaju materiału.

Estetyczne powierzchnie zlewów granitowych dostępne są w bogatej gamie kolorystycznej – od klasycznych, piaskowych beżów po szarości, grafit lub elegancką czerń, dlatego łatwo znajdziemy najlepszy model pasujący do wystroju naszej kuchni. Świetnie wyglądają zestawione z blatem kamiennym, konglomeratowym lub drewnianym w zbliżonym odcieniu. Pasują do aranżacji w różnych stylach: od kuchni skandynawskich i vintage po nowoczesne, industrialne i minimalistyczne. Podobnie jak w przypadku zlewów stalowych, możemy wybierać spośród modeli 1, 1.5 czy 2-komorowych, oraz z ociekaczem lub bez.

Zlewozmywaki ceramiczne
Modele zlewów ceramicznych są wyjątkowo dekoracyjne i świetnie sprawdzą się w kuchniach inspirowanych stylami retro, np. kuchniach angielskich i prowansalskich. Wykonywane są z mieszanek glin wypalanych w wysokiej temperaturze, pokrytych warstwą odpornego szkliwa. Zlewozmywaki ceramiczne są odporne na wysokie temperatury i przebarwienia spowodowane kontaktem z produktami spożywczymi. Ciekawą propozycją są zlewy z fartuchem, czasami nazywane zlewozmywakami farmerskimi, charakteryzujące się odkrytym, widocznym frontem.


Zlewozmywaki szklane do kuchni
To ciekawa nowość wśród produktów na rynku. Komora jest wykonana ze stali nierdzewnej lub konglomeratu granitowego, natomiast ociekacz to tafla wysokoodpornego szkła hartowanego. Szklane zlewozmywaki są ciekawą alternatywą dla tradycyjnych rozwiązań. Komory szklanych zlewozmywaków są trwałe i odporne na obciążenia, jednak szklany ociekacz jest mniej odporny na zarysowania i uszkodzenia niż tradycyjne materiały. Dzięki nowoczesnej technologii zadruku możemy wybierać spośród wielu kolorów i wzorów wykończenia zlewu. Są nieco droższe niż tradycyjne rozwiązania, jednak efekt wizualny z pewnością wynagrodzi koszty.


Jaki zlew wybrać? jedno czy dwukomorowy?
Rodzaj zlewozmywaka najlepiej dopasować do rozmiaru kuchni oraz intensywności, z jaką będziemy z niego korzystać. Jeśli lubimy gotować lub mamy dużą rodzinę, lepiej sprawdzą się zlewy większe, 1.5 i 2-komorowe. Jeśli często używamy zmywarki, możemy korzystać z mniejszych modeli. Warto kierować się indywidualnymi kryteriami podczas wyboru zlewu. Jeśli chcemy korzystać z większego zlewu w aneksie kuchennym, warto szukać rozwiązań, które to umożliwią. Dobrze zaprojektowana zabudowa pozwoli wygospodarować wystarczającą ilość miejsca na zlew dwukomorowy.
Zlewy 1.5-komorowe lub 1-komorowe zlewozmywaki z ociekaczem to modele najbardziej uniwersalne, pozwalające na optymalne wykorzystanie przestrzeni. Komora zapewnia miejsce na swobodne przygotowanie posiłku lub sprzątanie a ociekacz tworzy praktyczną przestrzeń odstawczą.

Baterie do zlewozmywaka
Jeśli wybraliśmy już zlew do kuchni, musimy uzupełnić go o odpowiednią baterię. Jeśli zlewozmywak posiada otwór montażowy, powinniśmy wybrać model baterii stojącej. Baterie sztorcowe oferują wiele rozwiązań, takich jak składane i wyjmowane, teleskopowe wylewki, dzięki którym w pełni wykorzystamy potencjał strefy zmywania. Kształt baterii powinien pasować do stylu kuchni. Modne, nowoczesne modele o minimalistycznych liniach świetnie sprawdzą się w prostych aranżacjach wnętrz.
Do kuchni klasycznych lub inspirowanych stylami retro świetnie sprawdzi się armatura stylizowana o oryginalnym, np. miedzianym wykończeniu. Do zlewozmywaków stalowych pasuje większość rodzajów wykończenia baterii. W przypadku modeli granitowych lub szklanych szukajmy armatury w odcieniu jednakowym, lub zbliżonym do koloru zlewu.
Bateria i zlew - gotowe zestawy
W ofercie producentów możemy odnaleźć gotowe zestawy, które dają gwarancję spójnej aranżacji strefy kuchennej. Zlew i bateria w komplecie, dopasowane są pod względem kolorystycznym i estetycznym, co pozwala nam na oszczędność czasu w poszukiwaniach odpowiedniego wyposażenia.
Syfon kuchenny, młynki i akcesoria
Planując strefę zmywania w naszej kuchni nie możemy zapomnieć o odpowiednio dobranym syfonie i podłączeniu zlewu. Syfon powinniśmy dobrać do konkretnego modelu zlewu. W małych kuchniach warto przyjrzeć się syfonom oszczędzającym miejsce.
Wiele modeli zlewozmywaków wyposażonych jest w niezbędny osprzęt do prawidłowej instalacji: zestaw odpływowy, syfon, korek z sitkiem. Przed zakupem warto sprawdzić, co znajduje się w komplecie. Prawidłowo podłączony zlewozmywak zapewni nam stworzenie funkcjonalnej kuchni.
Pod zlewem możemy zamontować także młynek. Urządzenie coraz częściej pojawia się w naszych domach, skutecznie rozdrabniając odpady organiczne. Dzięki młynkom kuchennym szybko pozbędziemy się odpadków: resztek jedzenia, obierek po owocach i warzywach. W artykule „Jaki młynek do odpadów wybrać?” znajdziesz praktyczne porady dotyczące wyboru rozdrabniacza.
Podobne artykuły

