Jaki stelaż podtynkowy wybrać?
Jakie są rodzaje stelaży podtynkowych?
Wyróżniamy dwa rodzaje stelaży, dostosowanych do rodzaju ściany, na której zamontujemy stelaż. To najważniejszy element zestawu podtynkowego, który odpowiada za trwałość i jakość wybranego rozwiązania.
1. Stelaż do zabudowy ciężkiej (mokrej) – to stelaże do ścian murowanych, który wymaga obmurowania i czasochłonnego wykończenia. Aby usprawnić montaż, warto szukać modeli fabrycznie wypełnionych styropianem. Tego rodzaju stelaże są tańsze od tych przeznaczonych do zabudowy lekkiej.
Ten rodzaj stelażu nadaje się do zastosowania zamiast stelażu do zabudowy lekkiej, jednak stelażu lekkiego nie możemy ich stosować zamiennie. Wykorzystanie stelażu lekkiego przy ścianach murowanych jest niemożliwe.
2. Stelaż do zabudowy lekkiej, czyli ścian suchych. To najpopularniejszy rodzaj stelaża, przeznaczony do montażu przy ścianach działowych z płyty gipsowo-kartonowej lub lekkich, wewnętrznych konstrukcji murowanych. Najpopularniejsze modele lekkich stelaży to: stelaże do zabudowy wysokiej. Rama nośna takich modeli ma wysokość od 110 do 130 cm. Stelaż do zabudowy niskiej, w którym wysokość ramy nośnej wynosi między 80 a 90 cm.
Instalacje podtynkowe w łazience
Stelaże umożliwiają montaż podejść instalacyjnych, spłuczek i ceramiki sanitarnej na komfortowych dla nas wysokościach, pozwalając funkcjonalnie kreować przestrzeń. Montaż stelażu możemy przeprowadzić samodzielnie, dzięki instrukcjom montażowym dostosowanym do wybranego modelu produktu. Kolejną zaletą tego rozwiązania jest fakt, że zajmują niewiele miejsca. Szerokość stelaży waha się między 35 a 50 cm. Głębokość obudowy to średnio od 10 (a w wariantach stelaży typu slim nawet 8 cm) do 25 cm, dlatego łatwo wybierzemy model najlepiej dopasowany do rozmiaru naszego wnętrza. Stelaże w typie slim sprawdzą się w małych toaletach lub wąskich łazienkach.
Na co zwrócić uwagę kupując stelaż?
Rodzaj zbiornika – szukajmy zbiorników jednolitych, które dają gwarancję 100% szczelności. Są wykonywane metodą rozdmuchu i nie posiadają widocznych łączeń, które mogą ulec uszkodzeniu podczas użytkowania.
System spłukiwania – najlepsze są modele stelaży z funkcją podwójnego spłukiwania. Standardowe rodzaje obejmują 3/6 l, jednak coraz popularniejsze są modele oszczędne, 2/4 l. Pozwalają na wydajne usuwanie nieczystości, jednocześnie oszczędzając zużycie wody. Zmniejszona produkcja ścieków pomaga troszczyć się o środowisko naturalne i jest przyjazna dla portfela. Uwaga - wybierając miskę toaletową, upewnijmy się, że możemy ją połączyć z naszym stelażem i jej rodzajem spłukiwania.
Przyciski spłukujące – różnią się kolorem, wielkością i kształtem oraz rodzajem tworzywa, z którego zostały wykonane. W lepszej jakości stelażach renomowanych firm mamy zazwyczaj większy wybór i możemy je lepiej zintegrować z wystrojem naszej łazienki. Są również wykonane z lepszych materiałów, bardziej odpornych na codzienne użytkowanie.
Gwarancja producenta – co obejmuje, jakie części podlegają gwarancji i na ile lat jest udzielana? Warto zasięgnąć informacji o wymianie komponentów i przebiegu reklamacji u producenta zestawu.
Zawartość zestawu podtynkowego – dobrej jakości zestaw, oprócz stelaża, zawiera również komplet śrub i wkrętów montażowych oraz podkładek, które wykorzystamy podczas montażu.
Moduły sanitarne – nowoczesne rozwiązania toaletowe
Moduły sanitarne to produkty przeznaczone do przeprowadzania bezinwazyjnych remontów. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie musimy szybko dostosować łazienki do nowych potrzeb i wymienić ceramikę na nową, bez potrzeby skuwania ścian i posadzek czy kosztownej przebudowy instalacji. Nowoczesne moduły sanitarne łączą zalety stelaży, takie jak elegancki wygląd z szybkim i prostym montażem.
Konstrukcja modułów zapewnia im możliwość szybkiego i bezproblemowe podłączenie ich do istniejącej instalacji wodno-kanalizacyjnej. Estetyczne wizualnie modele oferują wiele nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań, takich jak szafki boczne w modułach umywalkowych, które stwarzają dodatkowe miejsce do przechowywania kosmetyków i gadżetów łazienkowych.
Montaż modułu nie wymaga przeprowadzenia wstępnych prac konstrukcyjnych lub rozbiórkowych w łazienkach. Świetnie sprawdzą się więc w małych łazienkach, w remontowanych starszych domach czy wielkopłytowym budownictwie. Moduły sanitarne to modele do montażu umywalek, toalet, bidetów i pisuarów. Występują w kilku rozmiarach i rodzajach wykończenia, dlatego oferują wiele możliwości kreacji łazienek, dzięki którym zyskujemy swobodę w urządzaniu wnętrz.