Kamienica z duszą na warszawskiej Pradze

Kamienica z duszą na warszawskiej Pradze

Jedna sprzed wojennych kamienic znajdujących się w stolicy zyskała nowe życie. Stało się tak dzięki zainteresowaniu dewelopera i przeprowadzeniu gruntownych prac w całym budynku.
2:00 min
0
0

Historia w sercu


Budynek powstał w 1912 roku na jednej w warszawskich dzielnic. Nowe życie zyskał on jednak w roku 2018, kiedy deweloper zdecydował się na przeprowadzenie kompleksowego remontu całego budynku. Zakres prac obejmował również odnowienie elewacji, klatek schodowych oraz części wspólnych, a także zmienił instalacje w całej kamienicy. Finalnie mieszkania zostały doprowadzone do stanu deweloperskiego. W rezultacie tych działań budynek zyskał nowe życie. Do zalet zdecydowanie należy niepowtarzalny klimat oraz wysokość pomieszczeń mierząca aż 3,4 metra. W efekcie uzyskane wnętrza wydają się być przestronne i eleganckie.

Autor:
Redakcja
Data:
28.09.2023
CZT04907.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
CZT04979.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Południowo-wschodnia ekspozycja

K7R03501-min.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Jeden ze znajdujących się w kamienicy apartamentów posiada prawie 70 metrów kwadratowych. Mieszkanie zostało podzielone na strefę dzienną z otwartą kuchnią i jadalnią, trzy sypialnie oraz łazienkę. Aby zaspokoić potrzeby inwestorów, przeprowadzono gruntowne zmiany w układzie funkcjonalnym. W związku z tym wyburzono większość ścian i odbudowano na nowo. Zmieniono także umieszczenie łazienki, w której miejscu powstała dodatkowa sypialnia.

Wyjątkowy charakter budynku determinuje nie tylko jego historia, ale i również jego wnętrze. Jednym z założeń realizacji było projektowanie wnętrza, aby było spójne z zewnętrzem. W projekcie pojawiły się zatem ozdobne gzymsy, sztukaterie i rozety sufitowe, które nawiązują do historycznej estetyki kamienicy.

CZT05339.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
CZT05429.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
K7R03821.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

W takim otoczeniu nie mogło zabraknąć zatem dzieł sztuki. W aranżacji dostrzec możemy dzieła takie jak: rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka. Wspólny język inwestorzy odnaleźli z projektantką dzięki obustronnemu zamiłowaniu do sztuki, która nadaje estetycznemu kierunkowi całej aranżacji. „Wierzę, że wnętrza kamienic mają niepowtarzalny klimat, który należy podkreślić i wzbogacić poprzez sztukę. W przypadku tego projektu, nie tylko starałam się odtworzyć spójność zewnętrznego charakteru budynku poprzez ozdobne gzymsy i sztukaterie, ale także wprowadziłam elementy sztuki, które nadają wnętrzu unikalny wygląd i atmosferę. Rzeźby Lecha Goździewskiego oraz fotografie Szymona Brodziaka doskonale komponują się z resztą projektu, tworząc harmonijną całość.”.

CZT05299.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
K7R03467.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
K7R03656.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Klimat kamienicy

Projekt zachowano w jasnej tonacji, w której dominuje biel w postaci minimalistycznej zabudowy kuchennej czy też ścianach ozdobionych sztukaterią. W tym kolorze znajduje się również szklany panel w białym kolorze, który idealnie kontrastuje z matową zabudową kuchni, która odbija światło, jednocześnie rozpraszając słoneczny blask, co nadaje efekt optycznego powiększenia wnętrza. Również w łazience pojawia się biel, jednak tu została przełamana za pomocą czarnej zabudowy wykonanej ze szczotkowanego dębu oraz dodatków. W tym pomieszczeniu na uwagę zasługuje również dekoracyjna mozaika ułożona na posadzce. Z kolei szafę gospodarczą z pralką, miejscem na odkurzacz, środkami czystości oraz ręcznikami, ukryto za pomocą ściany luster, który dodatkowo wizualnie powiększa pomieszczenie. Projekt jest mariażem stylu klasycznej paryskiej kamienicy z akcentem nowoczesności. Do typowego kamienicznego klimatu dodano ciemne dodatki, zyskując elegancki i wyrafinowany charakter.  

K7R03553a.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
K7R03582.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
K7R03613.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Mimo tego, w aranżacji nie zapomniano o akcencie kolorystycznym w postaci sof obitych miękkim, granatowym aksamitem. Architektka, tworząc projekt, skorzystała wyłącznie z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. Dla podkreślenia wyjątkowości apartamentu zadbano o każdy detal oraz wykorzystano marmur, dąb szczotkowany oraz klasyczną jodełkę francuską na podłodze. „Praca nad tym projektem była dla mnie prawdziwą przyjemnością i wyzwaniem, które pozwoliło mi połączyć moją pasję do sztuki ze sztuką projektowania wnętrz. Tworzenie niepowtarzalnych, wyjątkowych przestrzeni to dla mnie nie tylko zawód, ale również sposób na kontynuowanie procesu samodoskonalenia. Każdy projekt to nowa przygoda, w której szukam nowych inspiracji i tworzę unikalne miejsca, które wyrażają charakter i styl ich użytkowników. W przypadku tej kamienicy na warszawskiej Pradze połączyłam swoją pasję do sztuki ze wrażliwością na detale, co zaowocowało wnętrzem, które jest zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Jestem dumna z tego, że mogłam wnieść swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych do tego projektu i uczynić go wyjątkowym w każdym aspekcie. Sztuka jest dla mnie nie tylko ozdobą, ale również nośnikiem emocji, inspiracją i wyrazem indywidualności. Przez wprowadzanie sztuki do wnętrz, tworzę przestrzenie, które nie tylko estetycznie zachwycają, ale także pobudzają wyobraźnię i wzbudzają pozytywne odczucia u ich użytkowników.”


Projekt: Aldona Banasiuk-Suchorzewska @aldonabanasiuk_architekt autorska pracownia projektowania wnętrz

Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw 

CZT05670.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw
CZT05668.jpg
Fot. Wiktoria Wasiak @vicvasw

Polecane artykuły:

Luksusowa przystań na Powiślu
Starannie zaprojektowane wnętrza i przemyślane rozwiązania to wizytówka pracowni JM STUDIO ARCHITEKTONICZNE. Tak było również...
czytaj więcej
Współczesna estetyka z nutą vintage
W autorskiej realizacji Sebastiana Maracha z toruńskiej pracowni VONO Architecture odnajdziemy połączenie współczesności...
czytaj więcej