Kotły na ekogroszek najlepszym rozwiązaniem na spalanie paliw stałych?

Kotły na ekogroszek najlepszym rozwiązaniem na spalanie paliw stałych?

Głównym sposobem ogrzewania domów prywatnych, jak i wszelkich innych nieruchomości w Polsce w dalszym ciągu jest spalanie paliw stałych. Spośród wielu dostępnych rozwiązań i technologii na rynku najpopularniejszym są bezsprzecznie kotły na ekogroszek. Trudno się dziwić takiemu stanu rzeczy, gdyż posiadają wiele udogodnień, a także wysoką wydajność. Nie czekaj więc i poznaj wszystkie zalety ogrzewania ekogroszkiem już teraz!
4:00 min
0
0

Kotły na paliwo stałe, które mamy do wyboru, charakteryzują się wieloma różnymi cechami. Producenci poszczególnych modeli z góry określają, które paliwo będzie dla nich najbardziej odpowiednie, jednak znajdziemy na rynku również kotły uniwersalne, przystosowane do przyjęcia zróżnicowanego rodzaju opału. Musimy jednak mieć pełną świadomość, że nie każdy materiał opałowy okaże się równie efektywny i ekonomiczny. Dlatego też to właśnie piec na ekogroszek jest najczęściej wybieranym spośród wszystkich innych...



Zalety pieców na ekogroszek


Już na pierwszy rzut oka widać, że kotły na eokgroszek są specyficzne, inne od klasycznych pieców węglowych, choć działają stosunkowo podobnie. Nie posiadają klasycznych rusztów – zastąpiono je tak zwanymi palnikami retortowymi, w których to odbywa się cały proces spalania. Wykorzystywane do nich paliwo (ekogroszek) powstaje z wysokiej jakości, kalorycznego węgla (kamiennego lub brunatnego). Piec na ekogroszek uznawany jest za rozwiązanie ekologiczne w porównaniu do zwykłych kotłów – dzieje się tak dlatego, że podczas spalania wytwarzanych jest znacznie mniej tlenków siarki (tak bardzo szkodliwych dla człowieka oraz środowiska), ale również i odpadu w postaci popiołu. Ponadto są to kotły z podajnikiem, dzięki czemu nie musimy poświęcać im aż tak szczególnej uwagi. Łącząc to wszystko, otrzymujemy rozwiązanie wygodne, jak i bardzo wydajne, którego nie zamienimy na inne kotły na paliwo stałe.

Autor:
Redakcja
Data:
23.10.2020
Ekogroszek.jpg

Jak dobrać moc kotła na ekogroszek?

Wiele osób nieustannie zastanawia się, jaką wybrać moc kotła na eokgroszek, aby ten bezproblemowo ogrzał cały budynek, w którym będzie się znajdował. Biorąc pod uwagę profesjonalnych sprzedawców, najczęściej spotkamy się z kotłami o mocy od ośmiu aż po osiemnaście kilowatów. Żeby dobrać odpowiednią pod siebie, musimy wziąć pod uwagę kilka czynników, w tym metraż budynku, a także maksymalną stratę ciepła, która wystąpi podczas użytkowania. Nie może powstać sytuacja, w której piec na ekogroszek nie będzie w stanie sprostać tym wartościom, co odczujemy szczególnie podczas niskich temperatur na zewnątrz – kocioł wydajnościowo po prostu nie da temu rady. Nieumiejętne dobranie kotła znacząco również wpłynie na koszty jego utrzymania. Zbyt duża moc nie zostanie nigdy wykorzystana w pełni, a spożytkowana ilość paliwa i tak będzie większa, wymagana przez piec. Warto więc sprawę dogłębnie przeanalizować, aby nie wybrać kotła zbyt słabego, jak i mocnego.

Sterownik, podajnik i palnik - najważniejsze elementy kotłów na ekogroszek

Pamiętajmy, że kotły na ekogroszek to również piece piątej klasy, czyli wysokiej ekonomii, jak i ekologii. Jednym z ich wielu udogodnień jest między innymi podajnik, dzięki któremu możemy w szybki i prosty sposób zapewnić sobie długą pracę kotła. Rozwiązanie to docenią w szczególności osoby, którym sprawia trudność częste dokładanie do pieca. Jednak to nie wszystko, posiadając dodatkowo profesjonalny sterownik, możemy dowolnie regulować pracą pieca na ekogroszek, personalizując go indywidualnie. Pamiętajmy o tym podczas wyboru konkretnego modelu, gdyż są to kluczowe elementy, które wpłyną na użytkowość całości. Palnik oraz podajnik niech będą w miarę największe jak to tylko możliwe (w zależności od posiadanego miejsca na urządzenie), a sterownik wysokiej klasy, co zapewni nam niebywały komfort i zadowolenie.


Wymiary pieca na ekogroszek - na co zwrócić uwagę

Wspomniany rozmiar kotła na ekogroszek może się okazać kluczową wytyczną, którą będziemy się kierować podczas wyboru. Dlatego też w pierwszej konieczności bezwzględnie musimy wykonać pomiary i określić, ile miejsce jesteśmy w stanie na piec przeznaczyć, jednocześnie dbając o swobodę ruchów w piwnicy lub kotłowni. Czasami warto więc wybrać model z nieco mniejszym podajnikiem lub też palnikiem retortowym, przy których będziemy spędzać więcej czasu. W zamian zyskamy pewność, że nie wystąpią jakiekolwiek problemy z montażem pieca czy też jego późniejszym użytkowaniem. Jest to jedyna skuteczna droga do finalnego zadowolenia z poczynionej inwestycji. 

Podobne artykuły

Kominek w salonie
Kominek w salonie jest popularnym rozwiązaniem w nowoczesnym budownictwie. To nie tylko wyjątkowa ozdoba, ale również dodatkowe...
czytaj więcej
Pomysły na ścianę z telewizorem
Salon to wyjątkowe miejsce – tutaj wypoczywamy i spędzamy czas wolny, przyjmujemy gości i bardzo często oglądamy telewizję...
czytaj więcej